Вулиця Рицарська (Варшава) — Вікіпедія

Вулиця Рицарська
 Республіка Польща Редагувати інформацію у Вікіданих
 Редагувати інформацію у Вікіданих
Населений пунктВаршава Редагувати інформацію у Вікіданих
Середмістя Редагувати інформацію у Вікіданих
Загальні відомості
Координати52°14′56″ пн. ш. 21°00′37″ сх. д. / 52.2488° пн. ш. 21.0103° сх. д. / 52.2488; 21.0103 Редагувати інформацію у Вікіданих
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap 336074 ·R (Варшава, Середмістя)
Мапа
Мапа
CMNS: Вулиця Рицарська у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Рицарська вулиця (пол. Ulica Rycerska) — вулиця варшавського Старого Міста, яка проходить від вулиці Вузькій Дунай[pl] до вулиці Пекарської[pl].

Назва вулиці походить від Рицарської вежі, що знаходиться в західній частині внутрішніх мурів[pl] Старої Варшави[1].

Історія

[ред. | ред. код]
Згромадження сестер св. Єлизавети

Починаючи з XIV століття Рицарська служила для проходження міської сторожи яка патрулювала мури від Вузького Дунаю до Краківської брами[pl]. Перша вбога забудова припадає на XVI століття. У 1560 вулицю й будинки на ній окреслено назвою sub muro (біля муру). На початку XVIII століття в бідних дерев'яних будинках прибудованих до мурів і башт жили ремісники, в основному шевці. У першій половині XVII століття на Рицарській в Червоній башті на розі Пекарській жив кат, якій тримав тут публічний будинок. Вежа була зруйнована на рубежі XVIII і XIX століть.

Забудова часто знищувалася пожежами, зокрема, в 1655—1656 роках під час шведського потопу. У другій половині XVIII і на початку XIX століття на Рицарській були побудовані 1 — та 2 — поверхові будинки, в яких розташовувалися численні перукарні і публічні будинки. В XVII—XVIII століття ділянку між вулицею Пекарській і монастирем августинців називали вулиця Тісна.

Забудова вулиці була повністю зруйнована в 1944. Відновлено лише її північну сторону, і, у зміненому вигляді, кілька будинків на східній стороні.

За адресою Рицарська, 2 розташована варшавська провінція Згромадження сестер св. Єлизавети[pl].

Рицарська вежа

[ред. | ред. код]
Рицарська вежа

Розташована на розі вулиць Рицарській і Пекарській, п'ятиповерхова прямокутна вежа внутрішньої стіни заввишки 13,5 м, в більшості оригінальна (повністю збереглися передня стінка і бічна північна), називається Рицарською вежею або Рицарським домом. Була побудована разом з першим відрізком стіни (до 1339), спочатку як чотирьохповерхова з дерев'яними перекриттями, тільки після 1379 додано останній поверх.

Спочатку вежа була приміщення для міської варти. На рубежі XVI і XVII століть, після замуровування бійниць була прикрашена округлими білими порожнинами. В 1614 році була перебудована в житловий будинок, що належав Адаму Лещинському.

У 1958-63 роках вежа була очищена від пізнішої забудови і відреставрована (зокрема, відкрили знову середньовічні бійниці і добудували зруйновану до половини висоти південну стіну).

Оточення

[ред. | ред. код]

Дрібниці

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. 2011. с. 178. ISBN 978-83-62189-08-3.
  2. Ludwik Stanisław Liciński, Dziwne rzeczy [w:] tegoż, Halucynacje, Kraków 1911, ss. 45-64.

Бібліографія

[ред. | ред. код]
  • Praca zbiorowa: Katalog Zabytków Sztuki tom XI część 1: Stare Miasto. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 1993, s. 118, 396. ISBN 83-221-0628-9