Вікіпедія:Неписані домовленості — Вікіпедія

Ця сторінка призначена для пояснення деяких механізмів Вікіпедії, які не прописані явним чином у правилах або настановах, але мають вагу при прийнятті рішень.

Загалом кожна така традиція може вважатись неявним консенсусом. Хоча, на відміну від правил і настанов, такі умовні згоди не мають формальної сили — вони все одно суттєво впливають на діяльність Вікіпедії, а їхнє свідоме порушення може бути прикладом деструктивної поведінки.

Виникнення

[ред. код]

Основою для прийняття рішень у Вікіпедії є правила та настанови, які регулюють багато питань. Втім, вони не надають вичерпних відповідей на всі ситуації. Тому часто досвідчені користувачі посилаються на неписані традиції, а адміністратори приймають рішення, засновані на таких. Як вони виникають?

  1. Деякі традиції виникають самі собою внаслідок дій окремих користувачів або просто від здорового глузду. Наприклад, ентузіаст у певній сфері створює багато статей, чим задає стиль для цієї тематики.
  2. Правила та настанови можуть не прописувати напряму певні деталі, але може існувати розуміння спільноти щодо того, як саме користуватись правилом у проміжних випадках.
  3. Правила або традиції англомовного (рідше — російськомовного) розділу Вікіпедії можуть використовуватись неформально у суперечливих моментах або для роз'яснення, якщо немає нічого кращого в українськомовному розділі.
  4. Багато неоднозначних питань свого часу обговорювались, але не набули статусу правил/настанов, і результати цих обговорень використовуються адміністраторами при прийнятті рішень. Причому може використовуватись не лише наявність консенсусу там, але й відсутність (agree to disagree): якщо в деякому обговоренні думки розділились, то обидва підходи можуть бути прийнятними.
  5. Існують проєкти правил/настанов, які мають вади, а тому не прийняті. Але вони можуть бути слушними в загальних рисах — або навпаки, в конкретних випадках. Аналогічним чином можуть діяти користувацькі есе в окремих випадках.
  6. Повторювані результати стандартних обговорень (ВП:ВИЛ, ВП:ПС), запити (ВП:ЗА, ВП:К-А) та позови (ВП:АРБ) можуть створювати дещо подібне до прецедентного права.
  7. Нарешті, традиції можуть приходити з-поза Вікіпедії: з медіа, офіційних документів, наукових чи популярних джерел абощо. Дописувачі-фахівці можуть приносити характерні практики галузей, у яких працюють, і вони можуть закріплюватись у Вікіпедії.

Пошук

[ред. код]

Неписані традиції на те й неписані, що майже неможливо знайти точний текст, принципи та область застосування. Але часто можна знайти відповідні випадки звичайним чи розширеним пошуком у відповідному просторі назв.

Якщо ж досвідчений користувач посилається на таку домовленість, можна ввічливо попросити його підказати, де знайти відповідне обговорення. Або звернутись у Вікіпедія:Кнайпа (допомога) до інших користувачів.

Також існує такий відносно новий інструмент, як сторінки консенсусів. Вони знаходяться в категорії Категорія:Вікіпедія:Консенсуси. Ці сторінки дозволяють сформулювати думку, яка формально не має сили як правило чи настанова, однак дозволяє послатись на бодай мінімальне формулювання сталої традиції та категоризувати її.

Створення

[ред. код]

Якщо ви знайшли будь-яку неписану домовленість (або стали її учасником), або ж знайшли тенденцію в наборі однотипних обговорень — спробуйте зафіксувати її одним зі способів:

  • якщо маєте впевненість у тому, що точно опишете консенсус, спробуйте створити сторінку консенсусу з шаблоном {{ДоК}};
  • якщо не маєте такої впевненості, збережіть посилання на таке обговорення тут на СО: Обговорення Вікіпедії:Неписані домовленості — це дозволить досвідченим користувачам легко знайти матеріал;
  • створіть есе з вашими міркуваннями на привід наявного консенсусу та посиланнями на відповідні обговорення та запросіть спільноту або окремих досвідчених користувачів до обговорення у кнайпі або обговоренні тематичного проєкту.

Приклади

[ред. код]

В деяких випадках неписані домовленості навіть суворо суперечать правилам: наприклад найменування статті Мая Санду суперечить чинному правилу іменування статей, оскільки станом на 2023 рік вона є особою з СНД, тож сторінка мала б називатись за ПІБ. Жорстке дотримання правила в подібних випадках може суперечити духу правила, що може порушити ВП:БЮРО, ВП:НГП, ВП:НДА, або навіть ВП:ОД.

Див. також

[ред. код]