Вінслоу Гомер — Вікіпедія

Вінслоу Гомер
англ. Winslow Homer
Народився24 лютого 1836(1836-02-24)[1][2][…]
Бостон, США[4][5][6]
Помер29 вересня 1910(1910-09-29)[1][2][…] (74 роки)
Prouts Neckd, Скарборо, Камберленд, Мен, США або Мен, США[5][6]
ПохованняМаунт Оберн
Країна США
Діяльністьхудожник, фотограф, художник-гравер, ілюстратор
Галузьмалюнок
Alma materЛіга студентів-художників Нью-Йорка
Знання мованглійська[7]
ЧленствоАмериканська академія мистецтв та літератури
Роки активностіз 1859
Напрямокреалізм[5]
Жанрмарина[5][6], American realismd, побутовий жанр[6] і портрет[6]
Magnum opusTwo Girls with Sunbonnets in a Fieldd, Man With A Scythed, Corn Huskingd, The Morning Belld, Boy and Girl in a Field with Sheepd, Sandy Beach with Breakersd, Sunlight and Shadowd, Farmyard with Ducks and Chickensd, The Butterflyd, The Yellow Jacketd, The Watermelon Boysd, The Bean Pickerd, Man with a Knapsackd, Robert Junkins' Garrison House, York, Mained, Autumn Tree Topsd, Mountain Wagond, A Country Ladd і Gathering Autumn Leavesd
БатькоCharles Savage Homerd[8]
МатиHenrietta Maria Benson Homerd[8]
Брати, сестриCharles Savage Homer, Jr.d

Ві́нслоу Го́мер (англ. Winslow Homer МФА[ˈwɪnzloʊ̯ ˈhoʊ̯mɚ]; 24 лютого 1836, Бостон — 29 вересня 1910, Праутс-Нек) — засновник реалістичного живопису США (разом з художником Томасом Ікінсом) в другій половині 19 століття. Живописець і графік. Малював жанрові композиції, марини. Один з перших художників США, що розробляв суто американські сюжети.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Він з родини середнього класу. Був середущим з трьох синів. Навички малювання отримав від матері. Початкову освіту отримав у школі, де не був серед найкращих учнів.

Американське суспільство 19 століття розділяло майже всі забобони і примхи пуританської Англії, а потім і Британії вікторіанської доби. Вважалося шляхетним, щоб жінка грала на музичних інструментах або малювала. От мати Вінслоу і малювала. Приємне те, що вона виховала цікавого художника, який рахувався з нею майже все життя.

Батько мав невелику крамницю. Авантюрний характер батька і бажання розбагатіти швидко призвели до фіаско. Два роки той брав участь у пошуках родовищ золота в Каліфорнії, а потім працював в Лондоні і Парижі, але без успіху. Повернувся без грошей і існував на гроші сімей своїх синів, що було досить ганебно.

Фінансові негаразди батька сильно вплинули на Вінслоу, і той все життя поклав на досягнення стабільного фінансового стану. Вінслоу відмовився навчатися в університеті і довго працював ілюстратором часопису, хоча вже був відомим художником. Адже праця в журналі давала стабільну зарплатню. Цей період збігся з розквітом друкованих видань США, а Гомер (завдяки практиці) став майстром графіки. З 1859 року він переїхав з Бостона до Нью-Йорка. До 1875 року він намалював близько 200 графічних робіт для різних часописів. Деякий час він навчався в Національній академії дизайну (малюнку), що вважалася головним навчальним закладом США подібного профілю. Відсутність фахового художнього навчання примусила його навчатися у художників Фредеріка Рондела і Томаса Сіра Каммінгса. Його наміри поїхати на навчання в Західну Європу не здійснилися.

Творчість

[ред. | ред. код]

Як художник починав з майже ідилічних сцен. То це дівчина за читанням («Нова новела», «Дівчина біля вікна»), то це дівчина біля столика, де стоїть екзотична статуетка слона з Азії. Частково теми шляхетного дозвілля багатіїв знайдуть своє відображення і в графічних творах художника.

Його картина «Сільська школа» малює пуританську сільську школу в американській глибинці, де босоногі діти намагаються засвоїти писемність. Аби не занадто голі стіни і незвична стеля, то картину можна було б прийняти за твір російського передвижника. Здається, то були проби пензля, як у письменника початківця — проби пера. Гомер шукав свою тему в мистецтві.

«Літня ніч», 1890 і «Торнадо-убивця»

[ред. | ред. код]

В картині «Літня ніч» присутні дивляться на розбурхане море, як на драматичну виставу. Але в глядацькій залі (на березі) все ще цілком безпечно. Дві дівчини навіть танцюють.

Танці давно закінчилися для рибалки в картині «Тривожний сигнал про туман». Море — ділянка небезпечна, тут смерть гуляє щоденно. І про обережність і нагадав тривожний сигнал. Рибалка підналіг на весла, аби врятуватись.

Справжня трагедія присутня на акварелі «Торнадо-вбивця (Після торнадо)». Суворе море щойно заспокоїлося. Але трагедія вже сталася. Хвилі викинули на узбережжя уламки рибальського човна і труп негра-рибалки. Все просто і страхітливо, ніяких поступок шляхетним забобонам про некрасиву тему, неможливість подібного твору вивісити в вітальні чи кабінеті.

Труп не новина в мистецтві. Їх залюбки малювали майстри англійського і французького романтизму (Жеріко, Фюслі та ін.) Справа в навантаженні ідеєю, в руйнівному чи гуманістичному векторі прагнень художника. Жеріко — аби налякати глядача і продемонструвати свою сміливість — намалював натюрморт з розчленованим людським тілом (музей в Монпельє). Подібний і справді не треба вішати у вітальні.

Акварель «Торнадо-вбивця» Гомера з ряду величних трагедій. Художник гостро відчуває чужу біду і застерігає від небезпеки. Адже слабким і необережним не місце в морі. Поганим було те, що коло небезпечних робіт розширилося, а чутливий майстер це відчув і зробив темою своєї творчості.

Суворе життя позбавляло ілюзій. В серії картин на тему «Гравці в крокет» ще присутнє шляхетне суспільство і шляхетне дозвілля, але з'являються і нові теми, і нові персонажі. Це бідні і пересічні мешканці міст і рибалки, важку працю яких художник добре відчув і добре відтворив в картинах і гравюрах.

Злам у світосприйнятті прийшов в середині 1880. Вінслоу Гомер відтворює драматичні, суворі, трагічні теми життя. Це світ людей, які мають небезпечне сьогодення і майбутнє, що дасть лише трагедії.

Вибрані твори

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]

Акварелі

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Randall C. Griffin, Winslow Homer: An American Vision. Phaidon Press, New York, 2006, ISBN 0-7148-3992-2.
  1. а б в Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. а б в Winslow Homer
  3. а б в Winslow HomerOUP, 2006. — ISBN 978-0-19-977378-7
  4. Хомер Уинслоу // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
  5. а б в г Prown J. D. Encyclopædia Britannica
  6. а б в г д RKDartists
  7. CONOR.Sl
  8. а б Pas L. v. Genealogics — 2003.