Торнадо убивця — Вікіпедія

Вінслов Гомер «Торнадо убивця»
1899 р.38 × 54 cm
нім. Nach dem Tornado
Творець:Вінслов Гомер
Час створення:1899 р.
Розміри:38 × 54 cm
Висота:380 міліметр
Ширина:543 міліметр
Матеріал:папір, акварель
Зберігається:США
Музей:Художній інститут Чикаго
Інвентарний номер:1933.1235
CMNS: [[commons:Category:After the Hurricane, Bahamas|Вінслов Гомер «Торнадо убивця»
1899 р.38 × 54 cm]]
у Вікісховищі

Торнадо убивця  — одна з найкращих акварельних робіт американського художника Вінслова Гомера (1836 − 1910) на морську тематику.

Гомер належить до відомих майстрів акварельного живопису у США. Його досягнення в акварелі перевершують його твори в літографії і майже нічим не поступаються його живопису. Тим паче що в акварельних творах збережена безпосередність і невимушеність ескізу, деяка незакінченість, що так імпонує сучасним глядачам і поціновувачам мистецтва.

В англійській і американській художній традиції — акварель використовували для спокійних, майже ідилічних пейзажів. Робив подібні і Гомер — з зображенням осені, дітей, молодих дівчат. Тим несподіванішим було звертання в акварелі до трагічних подій.

Справжня, узята з реальності трагедія присутня в акварелі «Торнадо убивця (Після торнадо)». Суворе море щойно заспокоїлося. Але страшна подія вже відбулася. Хвилі викинули на узбережжя уламки рибальського човна і труп негра-рибалки. Все просто і страхітливо, ніяких поступок шляхетним забобонам про некрасиву тему, неможливість подібного твору вивісити в вітальні чи кабінеті заможної оселі.

Труп не новина в мистецтві. Їх залюбки малювали майстри англійського і французького романтизму — (Теодор Жеріко, Фюслі та ін.) Справа не в зображенні, а в навантаженні ідеєю, в руйнівному чи гуманістичному векторі прагнень художника. Жеріко — аби налякати глядача і продемонструвати свою сміливість — намалював натюрморт з розчленованим людським тілом (музей в Монпельє). Подібний і справді не треба вішати у вітальні.

Акварель «Торнадо-вбивця» Гомера — з ряду величних трагедій гуманістичного спрямування. Художник гостро відчуває чужу біду і застерігає власним твором від небезпеки. Адже слабким і необережним не місце в морі. Поганим було те, що коло небезпечних робіт в часи Гомера розширилося, а чутливий майстер це відчув і зробив темою своєї творчості. В акварелі гіркота від небезпечних робіт, пов'язаних з морем, небезпечних професій взагалі відбилась найбільше. Цим перевершила сюжети інших драматичних за сюжетами картин Гомера.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Cooper, Helen A., Winslow Homer Watercolors, p. 16. Yale University Press, 1986.
  • Nicolai Cikovsky, Jr., Winslow Homer, Harry N. Abrams, New York, 1990, pp. 11-13, ISBN 0-8109-1193-0
  • Elizabeth Johns, Winslow Homer: The Nature of Observation, University of California Press, Berkeley, 2002, p. 9, ISBN 0-520-22725-5.
  • Randall C. Griffin, Winslow Homer: An American Vision. Phaidon Press, New York, 2006, ISBN 0-7148-3992-2.