Гавриленко Григорій Іванович — Вікіпедія

Гавриленко Григорій Іванович
Народження7 липня 1927(1927-07-07)
Холопкове, Глухівський район, Глухівська округа, Українська СРР, СРСР
Смерть23 лютого 1984(1984-02-23) (56 років)
 Київ, Українська РСР, СРСР
Національністьукраїнці
Країна СРСР
Жанрпейзаж і портрет
НавчанняРеспубліканська художня школа імені Тараса Шевченка (1949) і Київський державний художній інститут (1955)
Діяльністьхудожник
Напрямокавангардизм
Вплив наОлександр Животков
ВчительБондаренко Володимир Іванович, Плещинський Іларіон Миколайович, Титов Геннадій Кирилович і Жуковський Амброз Броніславович
Відомі учніКомпанець Микола Іванович
ПрацівникКиївський державний художній інститут
ЧленСпілка радянських художників України

Григо́рій Іва́нович Гавриле́нко (7 липня 1927, Холопкове — 23 лютого 1984, Київ) — український радянський художник; член Спілки радянських художників України з 1960 року. Представник українського авангардного мистецтва, шестидесятник.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 7 липня 1927 року у селі Холопковому (нині село Перемога Шосткинського району Сумської області, Україна) у заможній селянській багатодітній сім'ї. Після розкуркулення 1930 року його сім'я втекла до Грузії, де батько працював на копальні поблизу міста Поті. Згодом батька відправили до табору в Комі. Після цих подій матір разом з дітьми повернулися назад до рідного села, де їм було надано притулок. Через деякий час сім'я переселилася до Глухова[1].

Упродовж 1945—1949 років навчався у Київській художній середній школі імені Тараса Шевченка, де одним з його викладачів був Володимир Бондаренко[1]; у 1949—1955 роках — на живописному, а згодом графічному факультеті Київського художнього інституту[1], був учнем Геннадія Титова. Дипломна робота — ілюстрації до повісті Володимира Короленка «Сліпий музикант» (керівник Іларіон Плещинський).

Після закінчення інституту певний час жив та працював у селі поблизу Корсунь-Шевченківського[1], оформляв книжки для київських видавництв «Молодь», Детгиз, «Дніпро». На початку 1960-х років нетривалий час викладав у Київському художньому інституті, однак невдовзі художника звинуватили в наслідуванні «бойчукізму» і звільнили з ідеологічних причин. Після цього переїхав до Загорська, пізніше до Переяслава-Хмельницького, а потім — до Ірпеня[1] і до Києва. У Києві спочатку мешкав у підвалі на вулиці Чкалова[2], а з 1968 року[2] в будинку на вулиці Братиславській, № 24, квартира № 166. Помер у Києві 23 лютого 1984 року.

Творчість

[ред. | ред. код]

Працював у галузях станкового живопису, станкової і книжкової графіки, створював пейзажі, портрети. Серед робіт:


живопис
графіка
Оформив понад 30 книжок, зокрема

Брав участь у республіканських, всесоюзних і зарубіжних мистецьких виставках з 1955 року, зокрема у 1965 році експонувався у Лейпцигу. Персональні виставки відбулися у Києві у 1974 та 1980 роках.

Крім згаданих музеїв, роботи художника зберігаються у Сумському та Лебединському художніх музеях, Музеї шістдесятництва, приватних зібраннях.

Сучасні дослідження

[ред. | ред. код]

У 2015 році у світ вийшла книга Лізи Герман та Ольги Балашової «Мистецтво українських шістдесятників», що характеризує особливості становлення художників-нонконформістів та ілюструє події української артсцени 1960-х років, зокрема й творчість самого Григорія Гавриленка. У 2010-х роках відбулося два виставкових проєкти, які ознайомили публіку з напрацюваннями художника:

Примітки

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]