За стіною сну — Вікіпедія

«За стіною сну»
Перша сторінка рукопису "За стіною сну"
АвторГовард Лавкрафт
КраїнаСША США
Моваанглійська
Жанрнаукова фантастика
Виданожовтень 1919
Видано українськоюВидавництво Жупанського
Перекладач(і)Остап Українець, Катерина Дудка
Попередній твірПоляріс
Наступний твірПам'ять

За стіною сну (англ. Beyond the Wall of Sleep) — науково-фантастичне оповідання американського письменника Говарда Лавкрафта, написане в 1919 році і вперше опубліковане в аматорському виданні «Pine Cones» в жовтні 1919 року[1].

Сюжет

[ред. | ред. код]
Титульна сторінка оповідання в журналі «Weird Tales» за березень 1938 року. Художник Верджил Фінлей.

Джо Слейтер, біле бидло з гір Катскілл, потрапляє до психіатричної лікарні після скоєння вбивства. Лікарі виявляють, що Слейтер страждає на сильні напади ранкової нудоти. Під час одного з таких нападів він описує вогняну сутність, що живе в далеких просторах космосу і якій він прагне помститися. У Слейтера відбувається багато послідовних і все більш жорстоких нападів, аж до лютого 1901 року, коли вища сутність, здається, заволодіває його тілом. Сутність відкриває оповідачеві, що вони обидва є «братами світла», які вдень перебувають у людських тілах, а вночі повертаються до своєї астральної форми, поки їхні господарі сплять. Вона додає, що Слейтер скоро помре, а вона піде, щоб знову зустрітися з тим, кого вона називає гнобителем, Алголом, Демонічною Зіркою.

Слейтер справді помирає вночі, а оповідач дізнається, що 22 лютого 1901 року поблизу Алгола була відкрита нова зірка, яка світила дуже яскраво протягом двох тижнів, а потім, здається, майже зникла.

Натхнення

[ред. | ред. код]

За словами Лавкрафта, на написання цієї історії його надихнула стаття, опублікована 27 квітня 1919 року в «Нью-Йорк Триб'юн». У статті, присвяченій поліції штату Нью-Йорк, згадувалася сім'я, на ім'я Слейтер або Слатер як представник відсталого населення Катскіллс[2].

Наднова, згадана в кінці оповідання Лавкрафта, — це справжня зірка, наднова, відома як GK Персея; цитата взята з книги Гаррета П. Сервісса «Астрономія неозброєним оком» (1908).

На назву оповідання, можливо, вплинув твір Амброза Бірса «По той бік стіни»; відомо, що Лавкрафт читав Бірса в 1919 році. У романі Джека Лондона «Перед Адамом» 1906 року, який стосується концепції спадкової пам'яті, є такий уривок: «Ніхто з мого людського роду ніколи не проривався крізь стіну мого сну».

Критика

[ред. | ред. код]

У книзі «Наукова фантастика: Ранні роки» (англ. Science-Fiction: The Early Years) описує концепції «За стіною сну» та «З позамежжя» як «дуже цікаві, попри жорстке, незріле письмо»[3].

Адаптації

[ред. | ред. код]
  • Графічний роман, написаний Стівеном Філіпом Джонсом і намальований Октавіо Каріелло, був вперше опублікований у 1991 році видавництвом Malibu Graphics.
  • Кілька метал-гуртів записали пісні, натхненні цією історією, в тому числі Black Sabbath (кавер-версії на Macabre і Static-X), Sentenced, Manticora і Opeth, а також гітарист Крістіан Мюнцнер.
  • За стіною сну (2004), фільм з Томом Савіні та Вільямом Сандерсоном у головних ролях.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Data Page for "Beyond the Wall of Sleep". www.hplovecraft.com. Процитовано 8 березня 2023.
  2. Joshi, S.T.; Schultz, David E. (2004). An H.P. Lovecraft Encyclopedia. Hippocampus Press. p. 19. ISBN 978-0974878911.
  3. E. F. Bleiler and Richard Bleiler. Science-Fiction: The Early Years. Kent State University Press, 1990. (p.454). ISBN 9780873384162.

Посилання

[ред. | ред. код]