Катя Огоньок — Вікіпедія

Катя Огоньок
Основна інформація
Дата народження17 травня 1977(1977-05-17)
Місце народженняДжубга, Туапсинський район, Краснодарський край, РРФСР, СРСР
Дата смерті24 жовтня 2007(2007-10-24) (30 років)
Місце смертіМосква, Росія
Причина смертіцироз печінки
ПохованняНіколо-Архангельський цвинтар
ГромадянствоСРСР і Росія
Професіїспівачка
Інструментивокал[d]
Жанриросійський шансон

Христина Євгенівна Пенхасова, у шлюбі Богданова[1], відома як Катя Огоньок (нар. 17 травня 1977, Джубга, Туапсинський район, Краснодарський край — пом. 24 жовтня 2007, Москва) — російська співачка, виконавиця російського шансону і блатних пісень.

Біографія

[ред. | ред. код]

Христина Пожарська (Пенхасова) народилася 17 травня 1977 року в селище Джубга Туапсинського району Краснодарського краю. Мати — Тамара Іванівна, танцюристка (танцювала в студії Вірського), батько — Євген Семенович, музикант (працював з ансамблем «Самоцвіти»). Закінчила 9 класів середньої школи, а також музичну та хореографічну школи в Кисловодську.

Одного разу батько Христини умовив свого друга, відомого поета-пісняра Олександра Шаганова, написати пісню для доньки. Потім був записаний альбом, у якому співачка виконала пісні дитячим голосом. Альбом виявився нікому не потрібен, але досвід роботи став Христині у нагоді, коли вона в 16-рчному віці переїхала до Москви, де співала в жанрі поп-музики. Деякий час працювала в гурті Михайла Таніча «Лісоповал». Однак стоунки з колективом, попри підтримку самого Таніча, не склалися.

У 1995 році «Союз Продакшн» почав готувати проєкт у жанрі російського шансону. Христина виграла конкурс і отримала право брати участь. Відтоді вона виступала з піснями в цьому жанрі (спочатку під псевдонімом Маша Ша, потім — Катя Огоньок), багато гастролювала, випустила кілька альбомів.

Спочатку були випущені диски з «жорстким» гумором під псевдонімом Маша Ша: «Миша+Маша=Ша!!!» и «Маша-ша — Резиновый Ванюша», у співтворчості з Михайлом Шелегом, який в цих альбомах взяв собі псевдонім «Миша Ша». Ці альбоми різко відрізняються від подальшої творчості акцентуацією сексуальної тематики і грубості у стосунках між чоловіком і жінкою. "Любов буває різна: з еротикою і без, // Прекрасна, нещасна, а також просто секс. // Презервативів парочку знайдете Ви всюди, // І гріх не «кинути паличку», // Коли є, кому і де! ",[2] «Сиджу одна в своїй хатинці, // П'ю самогон чотири дні, // Я розповім пляшці, як подружці, // Що немає кохання гарного у мене»[3], «Я Маша Ша, собою хороша, // Я Маша Ша, весела душа // … є у мене вино і анаша … є у мене курінь для балдьожу — підемо в курінь зі мною, Миша Ша?..»[4] — ось кілька цитат з перших двох альбомів. Пісня «Доктор Дракула» присвячена дивному потягу жінки до вампіра[5], а пісня «Мой муж»[6] — лесбійському коханню.

Але в тому ж 1998 році співачка змінила і псевдонім, і основну тему в своїй виконавській творчості, і в подальшому до жанру «жорсткого еротичного гумору» не поверталася.

Пісні з альбомів «Белая тайга I» та «Белая тайга II», створених в співтворчості з В'ячеславом Кліменковим, уже належать до жанру та напрямку російського шансону, які стануть основними у творчості Каті Огоньок на роки вперед. Багато з них — це тюремні, каторжанські пісні, але є і пісні про просте, людське — кохання і розлуку, вірність та смуток, самотність людини у житті. У 1990-ті пісні такого жанру були вельми затребувані і популярні. Більшість їх виконавців були чоловіками. Катя Огоньок змогла їх виконати по-жіночому, проникливо. Герої і героїні цих пісень — як правило, зрілі люди з великим і нелегким життєвим досвідом. У них немає істерик через дрібниці, нагромадження порожніх фраз і банальностей, «висмоктаних з пальця», як у багатьох популярних піснях того часу. «Я запалю для тебе вогник // В цій Богом забутій глушині // Я запалю для тебе вогник // На уламках втомленої душі»[7] — цією піснею жінки, що зберегла всупереч усьому любов і надію на краще, починається значуща тема в її творчості.

Дві пісні з цих двох альбомів заспівані В. Кліменковим: «Костерок» та «Заболела душа». Пісні «Вор», «Чёрное, чёрное море» спільно В'ячеславом Клименком та Катею Огоньок, решта — Катею Огоньок.

Музика з пісні «Хакинск»[8] досі звучить (як фонова музика) в кожному випуску радіопередачі для ув'язнених «Калина червона», яка щотижня виходить в ефірі на «Радіо Росії».

У серії «Легенди Російського Шансону» в 1999 році вийшов і диск Каті Огоньок (том 5). У ньому нових пісень не було, тільки вже ті, що вийшли в альбомах «Белая тайга I» та «Белая тайга II», хіба що в трохи інших аранжуваннях. Зате наступний альбом «Дзвінком із зони» складався цілком з музичних прем'єр. Потім знову вийшов альбом реміксів, потім знову новинки в альбомі «Через года» (2000 р) З піснею «Жиган»[9], герой якої, як говорила Катя Огоньок в одному з інтерв'ю, став для неї улюбленим героєм її пісень. У 2000 році з Катею починає працювати продюсер Володимир Черняков. Під його керівництвом записано 8 альбомів.

У ряді ранніх інтерв'ю співачка стверджувала, що нібито сиділа в тюрмі:

Якщо чесно, я не хотіла б про це в деталях розповідати. Важко згадувати. Я була засуджена за статтею 211-ю, частина друга (потім мені змінили її на частину третю). В принципі нічого страшного немає в цій статті, просто трапилася неприємна історія, пов'язана з машиною. Загалом, ненавмисна ситуація. Провела в місцях віддалених два з невеликим роки. Потрапила під амністію — УДО, скоріше навіть не за зразкову поведінку, а за гарний спів.

Ця версія розійшлася багатьма ЗМІ[10]. Згодом співачка перестала згадувати про «тюремний досвід»[11][12], а продюсер В. Черняков остаточно спростував цю легенду вже після смерті співачки[13] . Всі, хто знали Катю Огоньок, відзначали її скромність. Володимир Окунєв розповідав:

«Катя не так вже й багато заробляла. Жила вона в Москві на орендованій квартирі, утримувала батьків. Катя була простою російською бабою (хоча у неї були і єврейські корені) і ніхто не помічав за нею ніякої зірковості»[14].

Себе позиціонувала як виконавиця, а не як співачка. Як і про будь-якого виконавця, про Катю ходило багато чуток. На питання «Які небилиці вона про себе чула», співачка відповіла:

«Те, що я наркоманка, алкоголічка і взагалі пропаща людина. Спочатку мене це сильно ображало, я сперечалася, щось доводила, а потім подумала — та яка різниця! Головне, людям подобається, як я співаю, і сильно сумніваюся, що так змогла б заспівати алкоголічка-наркоманка. З наркотиками у мене ніяких справ немає і не було, горілку майже не п'ю, надаю перевагу червоним грузинським винам».

На питання про свої музичні уподобання відповідала: «Люблю слухати Ела Джерро, Стіві Вандера, Еллу Фіцджеральд … Їх композиції я співала в молодості. І в той же час обожнюю Лідію Русланову. Взагалі люблю на естраді сильних людей, яскравих особистостей. Слабкі зазвичай розчиняються в цьому житті. А значить, треба бути сильною».

Захоплювалася єдиноборствами, зокрема, жіночим боксом.[15][16]

Катя Огоньок померла на 31-му році життя вранці[17] 24 жовтня 2007 року[18] від набряку легенів і гострої серцевої недостатності, ймовірно, викликаних цирозом печінки[19][20] (за іншими повідомленнями, вона страждала на епілепсію і потрапила в лікарню після нападу[21]). Похована на Ніколо-Архангельському кладовищі в Москві.

У жовтні 2010 року був встановлений пам'ятник на могилі співачки, для збору коштів на установку якого батько Каті Огоньок організував концерт в підмосковному Красногорську[19].

У червні 2013 року в концертному залі «Мир» продюсерка і офіційна представниця сім'ї, Олена Бейдер[22] організувала концерт[23] пам'яті Каті Огоньок, кошти з якого пішли на підтримку сім'ї Каті Огоньок.

17 травня 2016 року відбувся концерт пам'яті Каті Огоньок на честь дня її народження, організаторками якого були Олена Бейдер і акторка, співачка Людмила Шаронова.

Родина

[ред. | ред. код]

Була одружена, на момент смерті офіційно розлучена. Перебувала в цивільному шлюбі з колишнім боксером Леваном Коявою. У 2001 році народила дочку Валерію.

Валерія за підтримки Олени Бейдер[24] і компанії «Союз продакшн»[25] записала пісню в стилі шансон, яку присвятила пам'яті мами. Офіційною представницею сім'ї є Олена Бейдер[26], вона ж директор Лери Огоньок[27]. Велику підтримку сім'ї надає акторка, співачка Людмила Шаронова.

11 вересня 2017 року відбулася офіційна прем'єра нової пісні Лери Огоньок «Ромашка»[28] .

Пісні

[ред. | ред. код]
  • «Ветер»
  • «Вспоминаю»
  • «Дорожный роман»
  • «Конвоир»
  • «Пацаны»
  • «Свобода»
  • «Я зажгу для тебя огонёк»
  • «Журавли»
  • «Следователь»

Дискографія

[ред. | ред. код]
  • 1996 — «Я не маленькая»
  • 1998 — «Миша+Маша=Ша!!!»
  • 1998 — «Маша-ша — Резиновый Ванюша»
  • 1998 — «Белая тайга I»
  • 1999 — «Белая тайга II»
  • 1999 — «Легенды Русского Шансона. Том 5»
  • 2000 — «Звонком из зоны»
  • 2000 — «Ремикс»
  • 2000 — «Через года»
  • 2001 — «Дорога домой»
  • 2001 — «Дорога моей жизни»
  • 2001 — «Дорожный роман»
  • 2002 — «Заповедь»
  • 2003 — «Беженцы»
  • 2003 — «Дебютный альбом»
  • 2004 — «Поцілунок»
  • 2004 — «Поцелуй»
  • 2005 — «Катя»
  • 2006 — «Горький мёд»
  • 2006 — «С днём рождения, Кореш!»
  • 2006 — «А для Бродяги»
  • 2007 — «Вечная печаль»
  • 2007 — «Аплодисменты и цветы»
  • 2008 — «В сердце моём»[29]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Прокопьева Олеся Валерьевна. Внутренняя форма сценических псевдонимов (на материале русского и английского языков). — Санкт-Петербургский государственный университет. — 2012. — № 2.
  2. Sex-гигант // Маша Ша. «Миша+Маша=Ша!!!», 1998.
  3. Лежит вибратор // Маша Ша. «Миша+Маша=Ша!!!», 1998. (на мотив известной песни «Бежит река»)
  4. Маша Ша // Маша Ша. «Миша+Маша=Ша!!!», 1998.
  5. Доктор Дракула // Маша Ша. «Маша-ша — Резиновый Ванюша», 1998
  6. Мой муж // Маша Ша. «Маша-ша — Резиновый Ванюша», 1998
  7. Катя Огонёк. Я зажгу для тебя огонёк // «Белая тайга I», 1998
  8. Катя Огонёк. Хакинск // «Белая тайга I», 1998
  9. Катя Огонёк. Жиган // «Через года», 2000
  10. Скончалась звезда русского шансона Катя Огонек: ей было всего 30. NEWSru. 24 жовтня 2007. Архів оригіналу за 6 січня 2012. Процитовано 13 серпня 2010.
  11. Новости шоу-бизнеса, скандалы, светская хроника " Катю Огонек не будут хоронить на родине
  12. Певица Катя Огонек умерла после продолжительной болезни // KP.RU. Архів оригіналу за 27 квітня 2017. Процитовано 1 липня 2021.
  13. NEWSru.co.il. Архів оригіналу за 11 липня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
  14. Катя Огонёк. Жизнь и смерть королевы шансона. Архів оригіналу за 17 липня 2019. Процитовано 1 липня 2021.
  15. Катя Огонёк: «Обидно сидеть в клетке с бомжами». Архів оригіналу за 11 липня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
  16. Катя Огонек: «Крысой я никогда не была». Архів оригіналу за 11 липня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
  17. Гордон, Ирина (2007-10-24 16:35). Умерла певица Катя Огонек. РИА Новости. Архів оригіналу за 26 листопада 2012. Процитовано 30 вересня 2011.
  18. Звезда русского шансона Катя Огонек умерла в возрасте 30 лет. news.ru.co.il. 24 жовтня 2007. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 30 вересня 2011. Про смерть співачки повідомив програмний директор радіо "Шансон" Артур Васін. За його словами, Катя Огоньок померла в середу рано вранці в реанімаційному відділенні однієї з московських лікарень. Лікарі повідомляють, що смерть жінки настала від зупинки серця».
  19. а б Установлен памятник Кате Огонек. ШАНСОН.ИНФО. Архів оригіналу за 13 жовтня 2018. Процитовано 2011-09-30 =.
  20. На могиле Кати Огонёк установили памятник. Архів оригіналу за 21 березня 2017. Процитовано 20 березня 2017.
  21. Причины смерти Кати Огонек. KM.RU - Музыка. KM.RU. 26 жовтня 2007. Архів оригіналу за 11 липня 2021. Процитовано 30 вересня 2011.
  22. Катя Огонек: такой не будет никогда. Радио Шансон. Слушать онлайн. Просто песня!. radioshanson.fm. Архів оригіналу за 9 липня 2021. Процитовано 1 грудня 2015.
  23. Телеканал «Ля-минор» выступает информационным партнером концерта памяти Кати Огонек. red-media.ru. Архів оригіналу за 11 липня 2021. Процитовано 1 грудня 2015.
  24. Катя Огонек: такой не будет никогда — Радио Шансон Уфа 102.5. shanson-ufa.ru. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 1 грудня 2015.
  25. Компания «Союз Продакшн». www.so-production.ru. Архів оригіналу за 11 липня 2021. Процитовано 1 грудня 2015.
  26. Романа Абрамовича от киллеров спасла семья Кати Огонёк. EG.RU (рос.). Архів оригіналу за 11 квітня 2021. Процитовано 26 вересня 2017.
  27. Катя Огонек: такой не будет никогда. Архів оригіналу за 9 липня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
  28. Лера Огонёк "Ромашка" текст песни, скачать mp3 / Каталог / Компания «Союз Продакшн». www.so-production.ru. Архів оригіналу за 9 липня 2021. Процитовано 26 вересня 2017.
  29. Фан Сектор. Катя Огонёк. DVD диск. Изготовлено «Кировский Электронный завод», лицензия МПТР России ВАФ № 77-809 от 10.11.2006 г. (Песни всех альбомов в формате MP3)

Посилання

[ред. | ред. код]