Компатибілізм — Вікіпедія
Компатибілізм (англ. Compatibilism) — вчення про те, що свобода волі сумісна з детермінізмом. Водночас можна сказати, що свобода волі в компатибілізмі визначена таким чином, що може співіснувати з детермінізмом. Компатибілісти вважають, що свобода може бути присутньою без залучення метафізики. Протилежна позиція інкомпатибілізму використовує метафізичне поняття свободи волі, яке на думку компатибілістів ніколи не було чітко сформульоване.
Позиції компатибілізму дотримувалися грецькі стоїки та філософи нового часу, такі як Дейвід Г'юм та Томас Гоббс. Цю ж позицію висловлює сучасний філософ та когнітівіст Деніел Деннет, зокрема в книзі 1984 «Elbow Room».
Компатибілісти часто визначають свободу волі як наявність у агента свободи дії. Артур Шопенгауер писав: «Людина може робити те, що вона бажає, але не може бажати, що їй бажати».[1] Іншими словами, незважаючи на те, що агент може володіти свободою дії згідно з власного мотиву, природа його мотиву є визначеною. Таке визначення свободи волі не залежить від істинності чи хибності причинного детермінізму.[2] Такий підхід також робить свободу волі близькою до автономії, здатності жити за власними правилами, а не підкорятися зовнішньому пануванню.
Дейвід Г'юм зазначає, що свобода волі з точки зору компатибілізму не має на увазі можливості зробити інший вибір в ідентичній ситуації. Компатибілісти вважають, що людина завжди приймає єдине дійсно можливе рішення. Будь-яка згадка альтернатив є виключно гіпотетичною. Якщо компатибіліст говорить «може, я прийду завтра, а може, ні», він не робить метафізичне твердження про множину можливих майбутніх подій, а лише стверджує, що зумовлене майбутнє йому невідомо.
Компатибілісти можуть стверджувати, що детермінізм не лише сумісний з визначенням свободи волі, але навіть необхідний. Якщо чиїсь дії не зумовлені його бажаннями та особистістю, то як він може нести моральну відповідальність за свої дії?
Насправді, моральні системи компатибілістів у чомусь схожі з детерміністськими, оскільки як жорсткі детерміністи, так і компатибілісти використовують моральні системи, засновані на обумовленості мотивів людей.
Часто критикують саме визначення свободи волі в компатибілізмі: інкомпатибілісти можуть погоджуватися, що за визначенням компатибілістів щось сумісно з детермінізмом, однак це щось не може бути названо свободою волі. Інкомпатибілісти можуть визнати, що свобода дії є необхідним критерієм для свободи волі, але вказують на її недостатність. З точки зору інкомпатибілізму свобода волі передбачає справжню можливість альтернативи для бажань і дій, а не умовну.
- ↑ Schopenhauer, Arthur (1945). On the Freedom of the Will. The Philosophy of American History: The Historical Field Theory. Переклад: Morris Zucker. с. 531.
- ↑ Podgorski, Daniel (16 жовтня 2015). Free Will Twice Defined: On the Linguistic Conflict of Compatibilism and Incompatibilism. The Gemsbok. Процитовано 7 березня 2016.
- Compatibilism [Архівовано 14 Липня 2010 у Wayback Machine.] // Stanford Encyclopedia of Philosophy(англ.)