Лисичка (сузір'я) — Вікіпедія

Лисичка
Лисичка
Лисичка
Латинська назваVulpecula
Род. відмінокVulpeculae
СкороченняVul
Пряме піднесення20год хв
межівід 18год 52хв до 21год 25хв
Схилення25° '
межівід 19° 10' до 29° '
Площа286 кв.град.(55)
Зорі0 яскравіших від 3m
25 яскравіших від 5,5m
Найяскравіша зоряАльфа Лисички 4,44m
Метеорні потокинемає
Суміжні сузір'я
Спостерігається в широтах між +90° i −61°
Увечері найкраще спостерігати протягом серпня
Існує з 1690. Запропоноване Гевелієм
Лисичка неозброєним оком

Лиси́чка (лат. Vulpecula) — сузір'я північної півкулі зоряного неба.

Сузір'я Лисичка (з Гускою), Лебідь, Ящірка та Ліра із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Історія

[ред. | ред. код]

Нове сузір'я. Введено Яном Гевелієм у 1690 році під ім'ям Vulpecula cum Ansere — Лисичка з гускою. У його атласі «Уранографія» сузір'я зображувалося лисицею, що тримає в пащі гуску. Сам Гевелій так коментує сузір'я: «Лисиця — це хитра, жорстока, жадібна і ненажерлива тварина, схожа цим на орла» — Лисичка знаходиться поруч із сузір'ям Орла. Пізніше Гуску іноді виділяли як окреме сузір'я, але ця практика не отримала визнання, а назва скоротилася до просто Лисички.

Сузір'я не містить зірок, яскравіших 4-ї зоряної велични. Найяскравіша зоря — α Лисички — червоний гігант із значенням зоряної величини 4,44, знаходиться на відстані 297 світлових років. Зоря є оптично подвійною, у бінокль можна розрізнити її компоненти. Також має традиційну назву Ансер, що означає гуску, яку лисиця тримає у пащі.

У 1967 році Е. Г'юішем і Дж. Белл саме у Лисичці було відкрито перший пульсар PSR B1919+21.

Також у сузір'ї Лисички розташована найближча екзопланета — HD 189733 b.

Скупчення Броккі — астеризм, який раніше вважався розсіяним скупченням. Іноді також це скупчення називають Вішалка, завдяки характерній формі розташування зірок.

Об'єкти далекого космосу

[ред. | ред. код]

Найвідоміший з об'єктів далекого космосу у сузір'ї — Туманність Гантель — перша відкрита Шарлем Мессьє планетарна туманність.

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG Лисичка

Див. також

[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Лисички

88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка