Гончі Пси (сузір'я) — Вікіпедія

Гончі Пси
Гончі Пси
Гончі Пси
Латинська назваCanes Venatici
Род. відмінокCanum Venaticorum
СкороченняCVn
Пряме піднесення12год 37хв
межівід 12год 00хв до 14год 02хв
Схилення+40° 01'
межівід 28° 30' до 53° '
Площа465 кв.град.(38)
Зорі1 яскравіших від 3m
14 яскравіших від 5,5m
Найяскравіша зоряα Гончих Псів 2,89m
Метеорні потокиКанес Венатиціди
Суміжні сузір'я
Спостерігається в широтах між +90° i −37°
Увечері найкраще спостерігати протягом травня
Вечірня (21:00) кульмінація 20 травня
Існує з 1690. Запропоноване Яном Гевелієм
Гончі Пси неозброєним оком

Го́нчі Пси (лат. Canes Venatici) — сузір'я північної півкулі неба. Спостерігається на всій території України упродовж цілого року. Найкращі умови спостереження у квітні. Містить 57 зір видимих неозброєним оком.

Сузір'я Гончі Пси, Волопас, Волосся Вероніки та Стінний Квадрант (заст.) із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Історія

[ред. | ред. код]

Відносно нове сузір'я (було виділено у Середньовіччя). У стародавні часи Клавдій Птолемей у своєму зоряному каталозі Альмагесті включав цю ділянку зоряного неба до сузір'я Великої Ведмедиці, як «безформну». Зорі α і β сучасних Гончих Псів у Птолемея вважались 28 і 29-ю зорями Великої Ведмедиці.

На той час деякі зорі сузір'я Волопаса представляли як палиця Волопаса. Внаслідок декількох помилок при перекладах зоряного каталогу Птолемея з грецької мови на арабську та з арабської на латинську, грец. Κολλοροβος (палиця) трансформувалось у араб. kilāb (собаки). За часів Середньовіччя «безформну» групу зір Великої Ведмедиці почали помилково ідентифікувати із собаками Волопаса.

У 1533 році німецький астроном Петер Апіан зобразив Волопаса з двома собаками. Відтоді назва стала часто з'являтись у астрономічній літературі того часу без точного визначення. Зрештою, Ян Гевелій вирішив визначити місце цих собак на зоряному небі й назвав нове сузір'я «Гончі Пси».

сузір'я в Уранографії Яна Гевелія

Цікаві об'єкти

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG: Гончі Пси [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]

Література

[ред. | ред. код]

Гончі Пси // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 115. — ISBN 966-613-263-X.

Див. також

[ред. | ред. код]
88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка