Лоренс Фішберн — Вікіпедія

Лоренс Фішберн
Laurence Fishburne
Зображення
Лоренс Фішберн
Лоренс Фішберн
Ім'я при народженніLaurence John
Fishburne III
Дата народження30 липня 1961(1961-07-30) (63 роки)
Місце народженняАугуста, Джорджія, США
ГромадянствоСША США
Національністьафроамериканці[1]
Alma materГоллівудська старша школа і Talent Unlimited High Schoold
Професіяактор, продюсер, режисер, сценарист
Кар'єраз 1979 року по нинішній час
ЧленствоАмериканська академія мистецтв і наук
Magnum opusМатриця
Нагороди
IMDbID 0000401
laurence-fishburne.com
CMNS: Лоренс Фішберн у Вікісховищі

Лоренс Фішберн (англ. Laurence Fishburne, повне ім'я Laurence John Fishburne III, *30 липня 1961, Аугусто, штат Джорджія, США) — американський актор, режисер, сценарист та продюсер.

В історію кінематографа Лоренс Фішберн увійшов як перший чорношкірий актор, що виконав головну роль в екранізації шекспірівської п'єси «Отелло» Олівера Паркера в 1995 році.

Біографія

[ред. | ред. код]

Рідний батько Лоренса (Ларрі) Фішберна (його теж звали Лоренс Фішберн) був офіцером у поліції моралі, мати викладала в школі. Батьки розлучилися, коли їхній син був ще маленьким. Мати і Ларрі переїхали в Бруклін, який Лоренс і вважає своїм рідним містом. Першим талант молодого Фішберна помітив його вітчим, професор англійської мови. Він порадив Хетті (своїй дружині й водночас матері талановитого хлопчика) відвести Ларрі в акторську студію. Та охоче погодилася і кілька років водила сина по різних театрах. Лоренс — шульга.

Першу свою роль у театрі молодий Фішберн зіграв у десять років. У 1975 році він отримав роль маленького хлопчика, який стає свідком вбивства свого кумира-баскетболіста в драмі «Зерно, граф і я» режисера Джозефа Мендьюка.

У чотирнадцять років, поки вчився в школі акторської майстерності у Нью-Йорку, збрехавши про свій вік, він знявся у фільмі Френсіса Форда Копполи «Апокаліпсис сьогодні», на зйомках якого і подружився з Денисом Хоппером. Згодом знявся ще в трьох фільмах: «Бійцівська рибка», «Клуб«Коттон»» і «Сад каменів». Були роботи й з такими метрами кіно як Пол Мазурскі і Стівен Спілберг.

Про його роль батька, який намагається захистити свого сина від вуличного насильства у фільмі «Хлопці по сусідству» схвально відгукнулися і критики. Це поставило його в один ряд з найкращими акторами Голлівуду. Після участі у фільмі Фішберн змінив ім'я з «Ларрі» на «Лоренс».

У 1995 Фішберн шокував критиків і глядачів появою в екранізації «Отелло», де він зіграв головну роль. Це був перший випадок в американському кіно, коли Отелло грав чорношкірий актор. У тому ж році відбувся його дебют як театрального режисера і драматурга, де він представив публіці драму «Риф-Рафф» (Riff-Raff), яка розповідає про стосунки афроамериканця і білого наркомана.

Знявшись в трилогії «Матриця», Фішберн досяг світової слави. І дебютував як режисер: зняв авторське кіно «Один раз в житті» (Once in the Life). Міг зіграти Люціуса Фокса у трилогії Кристофера Нолана про Бетмена («Бетмен: Початок» тощо) замість Моргана Фрімена.

Від першого шлюбу з акторкою Хайно О. Мосс є двоє дітей: син Ленгстон (1987) і дочка Монтана (1991), яка нещодавно дебютувала у порнофільмах. У вересні 2002 року він одружився з акторкою Джиною Торрес, яка нещодавно народила сина.

Фільмографія

[ред. | ред. код]

Комп'ютерні ігри

[ред. | ред. код]
  • The Matrix: Path of Neo — Морфей (єдиний актор зіграв і озвучив свого персонажа в грі)

Відзнаки

[ред. | ред. код]

Володар премії «Тоні» (за роль у виставі «Біг двох поїздів» /Two Trains Running Аугуста Вілсона).

Отримав Премію каналу «MTV» «Найкраща бійка» («Матриця», 1999 рік).

Отримав премію «NAACP Image Award» (Національна Асоціація сприяння прогресу кольорового населення США) в категорії «Найкращий актор» за роль Джейсона Стайлсе у фільмі «Хлопці по сусідству».

Неодноразово висувався на здобуття «Еммі» за роботу над телевізійними проєктами, за які також був відзначений і номінацій на «Золотий глобус». За роботу над театральними постановками має серію професійних призів.

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. HistoryMakers Maker DirectoryChicago: The HistoryMakers.