Македонія (римська провінція) — Вікіпедія

Македонія
Дата створення / заснування 146 до н. е.
Зображення
Катойконім Macadónach
Країна Стародавній Рим
Столиця Салоніки
Територія перекривається з Греція, Албанія і Північна Македонія
Межею є Адріатичне море і Егейське море
На заміну Стародавня Македонія
Історичний період античність
Час/дата припинення існування 395
Мапа розташування
CMNS: Македонія у Вікісховищі
 Історія Північної Македонії
Герб Македонії
Доісторичні Балкани
Стародавня Македонія
Македонія під владою Рима
Слов'янізація Македонії
Західне Болгарське царство
Візантійська Македонія
Сербське царство
Прилепське королівство
Османська Македонія
Кресненське повстання
Боротьба за Македонію
Іллінденське повстання
Крушевська республіка
Стара Сербія
Вардарська бановина
Болгарська Македонія
Незалежна республіка Македонія
Народно-визвольна боротьба
АЗНВМ
СР Македонія
Північна Македонія
Конфлікт 2001 року

Портал «Північна Македонія»

Македонія (лат. Macedonia) — провінція Римської республіки, а потім і Римської імперії.

Історія

[ред. | ред. код]

Провінція Македонія виникла на місці однойменної держави в результаті низки Македонських воєн. Військова експансія Риму на Балкани призвела до його зіткнення з Македонією. Ще під час Другої Пунічної війни вибухнула перша війна з Македонією (215—205 до н. е.), яка не принесла плодів жодній зі сторін. Уже за п'ять років Рим отримав можливість зосередити свої сили на Македонії і в результаті Другої Македонської війни (200—196 до н. е.) позбавити її всіх володінь за межами своїх історичних кордонів. Цар Персей, який прийшов до влади у 179 до н. е., молодий і діяльний, спробував відновити колишню велич Македонії, внаслідок чого спалахнула Третя Македонська війна (171—168 до н. е.), яка з самого початку складалась не на користь римлян — у битві біля Лариси війська Публія Ліцинія Красса було повністю розбито. Проте вже 169 до н. е. війська консула Квінта Марція Філіппа вторглися до Македонії, однак ухилилися від вирішальної битви з причини того, що солдати були вкрай виснажені походом. Доля війни вирішилася в наступному році, коли в битві біля Підни легіони консула Луція Емілія Павла розбили македонян, а самого царя Персея видали його ж сановники. Македонське царство було роздроблено на чотири республіки під римським протекторатом.

У 150 до н. е. самозванець Андріск оголосив себе сином царя Персея і за допомогою фракійських найманців прийшов до влади в Македонії. Рим послав проти Андріска військо під командуванням Квінта Цецилія Метелла, розв'язавши, таким чином, Четверту Македонську війну (150—148 до н. е.). У 148 до н. е. війська Андріска було розбито, а його самого захоплено в полон. За два роки (146 до н. е.) Македонія втратила навіть ілюзію самостійності, офіційно ставши провінцією Римської республіки. Крім Македонського царства до складу провінції увійшли території Епіру, Фессалії, частини Іллірії і Фракії.

Внаслідок реформи Діоклетіана 293 року Македонія було поділено на дві провінції: Македонія Перша (лат. Македонія Prima) на півдні і Македонія Друга (лат. Salutaris Македонія) на півночі. Їх було включено в дієцезії Македонії — одна з трьох діоцезів, що входили до префектури Іллірія, заснованої 318 року. Коли 379-го Префектуру Іллірію було розділено на Західну і Східну Іллірії, македонські провінції відійшли до Східної Іллірії. Після розділу імперії 395 року Македонія опинилася у складі Східної Римської імперії.

Основні міста

[ред. | ред. код]


Керівництво

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]