Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Собака Баскервілів — Вікіпедія

Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Собака Баскервілів
рос. Приключения Шерлока Холмса и доктора Ватсона: Собака Баскервилей
ЖанрДетектив
Кінокомедія
Пригодницький
РежисерІгор Маслєніков
СценаристІгор Маслєніков
Юрій Векслер
На основіСобака Баскервілів
У головних
ролях
Василь Ліванов
Віталій Соломін
Ріна Зелена
Борислав Брондуков
Микита Михалков
ОператорДмитро Долінін
Володимир Ільїн
КомпозиторВолодимир Дашкевич
ХудожникМаневич Белла Семенівнаd
КінокомпаніяЛенфільм
Дистриб'юторДержавний комітет СРСР з телебачення та радіомовлення
Тривалість147 хв.
Моваросійська
КраїнаСРСР
Рік1981
IMDbID 0083100
ПопереднійПригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона
НаступнийПригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Скарби Агри
221b.ru

«Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Собака Баскервілів» (рос. «Приключения Шерлока Холмса и доктора Ватсона: Собака Баскервилей») — радянський художній фільм, третя частина телевізійного серіалу про Шерлока Холмса і доктора Джеймса Ватсона. Фільм вийшов на телеекрани у 1981 році та знятий за мотивами найвідомішого твору Артура Конан Дойляповісті «Собака Баскервілів». Фільм складається з двох частин.

Сюжет

[ред. | ред. код]

Перша серія

[ред. | ред. код]

До Шерлока Холмса звертається доктор Мортімер, який розповідає про загадкову смерть сера Чарльза Баскервіля, що сталася в англійському графстві Девоншир. На обличчі у небіжчика був вираз нелюдського жаху, а неподалік від місця смерті були знайдені сліди величезної собаки. Всі ці фактори примусили місцевих жителів Девонширу згадати стародавню легенду про прокляття роду Баскервілів — собаку Баскервілів.

З Америки в родове гніздо прибуває останній спадкоємець роду — баронет Генрі Баскервіль. Близький друг покійного сера Чарльза, доктор Мортімер, вирішує спочатку привезти Генрі до знаменитого приватного детектива містера Шерлока Холмса, де розповідає йому про стародавнє прокляття Баскервілів та просить про захист і допомогу молодому спадкоємцю. Доктор Ватсон та Холмс уважно вислуховують легенду та свідчення Мортімера про смерть сера Чарльза. Коли клієнти пішли, Холмс і Ватсон вирішили простежити за Генрі та Мортімером і побачили, що за ними вже хтось стежить, проте обличчя стежучого Холмс не встиг як слід роздивитися, бо той помітивши Холмса з Ватсоном втік на кебі.

Холмс вирішує доручити Ватсону супроводжувати сера Генрі до його маєтку та залишатися там з молодим Баскервілем до подальших розпоряджень. Виявилося, що родове гніздо Баскервілів оточене торф'яними болотами, а вночі з цих боліт можна почути страшне виття. Приїхавши до Баскервіль-холлу, вони дізнаються, що з в'язниці втік вбивця Селден і переховується десь в районі боліт. Ватсон помічає, що вночі дворецький Беррімор йде до башти та свічкою подає певний умовний сигнал. Згодом Ватсон знайомиться з натуралістом Джеком Степлтоном та його сестрою Беріл. Степлтон розповідає, що він приїхав у Девоншир лише два роки тому, після приїзду туди сера Чарльза. Згодом Генрі Баскервіль запрошує Степлтонів та доктора Мортімера на вечерю.

Добряче випивши після бенкету, Ватсон разом із господарем дому прослідкували за Беррімором. Вони побачили, що Беррімор знову подає сигнал та почали розпитувати його про цей знак, але дворецький мовчав. Після того, як сер Генрі сказав, що Беррімора звільнено, з'явилася дружина і плачучи розповіла, що це сигнал Селдену, який є її молодшим братом. Сер Генрі з Ватсоном вирішують схопити каторжника. Вийшовши на болота, вони чують страшне виття собаки.

Друга серія

[ред. | ред. код]

Доктор Ватсон гарно виконує доручення Холмса але для нього залишається загадкою — хто злочинець? Ватсон дізнається, що покійний сер Чарльз в день своєї смерті вийшов так пізно через лист від жінки на ім'я Лора Лайонс. Від одного старого, якого звати Френклендом, він чує про іншу людину, яка ховається на болотах. Виявляється, що це був Холмс. Детектив не хотів, щоб жителі знали про його присутність. Під час розмови Холмс і Ватсон чують виття собаки та крик людини. Підбігши до місця, звідки вони долинали, герої бачать мертвого каторжника, вдягнутого в речі сера Генрі (які подарував дворецькому та його дружині баронет). У Баскервіль-холлі Холмс, оглядаючи портрети родичів сера Генрі, помічає, що один із них схожий як дві краплі води на Степлтона. Тепер у детектива не лишається сумнівів, хто стоїть за смертю сера Чарльза.

Насправді Степлтон був кузеном сера Генрі Баскервіля та племінником сера Чарльза. Він приручив велетенського дога та намазував його в темряві фосфорним розчином, який не мав запаху.

Щоб заарештувати злочинця, Холмс придумав цілий сценарій та запросив з Лондону інспектора Лестрейда. Під час операції сер Генрі ледь не гине, але його вчасно рятує запрошений інспектор, який застрелив собаку. Степлтон, побачивши все це, намагається втекти і тоне в болоті.

У ролях

[ред. | ред. код]

У головних ролях

[ред. | ред. код]

Перша серія

[ред. | ред. код]

Друга серія

[ред. | ред. код]

Цікаві факти

[ред. | ред. код]
Зображення героїв радянського фільму на аверсі дводоларової монети

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]


Серіал про Шерлока Холмса (СРСР)
Шерлок Холмс і доктор Ватсон (1979): «Знайомство», «Кривавий напис»
Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона (1980): «Король шантажу», «Смертельний двобій», «Полювання на тигра»
Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Собака Баскервілів (1981)
Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Скарби Агри (1983)
Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Двадцяте століття починається (1986)
Спогади про Шерлока Холмса (2000)