Рота поліції «Свята Марія» — Вікіпедія

Рота поліції «Свята Марія»
Емблема РПСМОП «Свята Марія»
На службі2014 — 2016
КраїнаУкраїна Україна
ВидСпецпідрозділ з охорони громадського порядку
Тип Національна поліція
Чисельність100 чоловік
Війни/битвиВійна на сході України
Командування
Визначні
командувачі
Дмитро Лінько
Олексій Середюк

Медіафайли на Вікісховищі

Рота поліції «Свята Марія» — перший християнський добровольчий батальйон (ротного складу) в структурі МВС України, створений 21 вересня 2014 року. Кістяк підрозділу сформований із числа добровольців від політичної партії «Братство». Останній командир підрозділу — Олексій Середюк, позивний «Боргезе».[1]

В 2016 році батальйон припинив своє існування.[2]

Історія

[ред. | ред. код]
Перший командир батальйону «Свята Марія» Дмитро Лінько
Останній комбат Олексій Середюк

Від початку прихильники «Братства» заснували «Роту Ісуса Христа» в складі батальйону «Азов». Потім рота перекочувала в батальйон «Шахтарськ». Після його розпуску рота була укрупнена до батальйону з назвою «Свята Марія» і увійшла до структури МВС, а пізніше Національної поліції, де він був формально приписаний до відділу спецоперацій.

У складі роти, яка входить до Маріупольского військового гарнізону у секторі «М» АТО, спецпризначенці «Святої Марії» беруть участь в обороні Маріуполя в ході російсько-української війни 2014 року. Вони корегують вогонь української артилерії і виконують розвідувально-диверсійні функції[3]. Як зазначив комбат Лінько:

Ми беремо участь в артилерійських дуелях, виконуємо розвідувальну функцію, щоб визначати позиції ворогів і коригувати вогонь. Також ми проводимо диверсійну діяльність з метою ліквідації ворожої техніки. Зміцнюємо оборонні позиції в місті[4].

Взимку 2014 року «Свята Марія» продовжила захищати стратегічно важливе м. Маріуполь. «Ця війна змушує нас у бойових умовах прискорено засвоювати військові премудрості. Так, зараз бійці активно вчаться їздити на лижах. У цю пору року це чи не єдиний зручний і найефективніший засіб для пересування на позиціях, особливо для розвід-груп у полі. Від початку війни не лише наші добровольці, а й професійні військові все наче вперше відкривають. Ми стаємо справжніми мисливцями, — треба відчувати ворога, розуміти його сліди і плани», — каже комбат Середюк[5].

Батальйон «Свята Марія», який був створений Дмитром Корчинським, припинив своє існування. Рішення про розпуск прийняв сам Корчинський. Як заявив Корчинський, рішення про розпуск було прийняте через неможливість подальшого комплектування батальйону виключно власними кадрами та через те, що більшість його бійців прагнули воювати, а не охороняти громадський порядок.[2]

Командування

[ред. | ред. код]

Перший командир батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Свята Марія» — Дмитро Лінько. Він був обраний Народним депутатом України за списками Радикальної партії Олега Ляшка[6][7]. Лінько склав свої командирські повноваження, але залишився у складі батальйону як рядовий боєць. Новим комбатом став Олексій Середюк, позивний «Боргезе»[5].

Правоохоронець з Тернопільщини Іван Солдак, позивний «Берест», виконує обов'язки помічника комбата зі зв'язків з державними, громадськими та волонтерськими організаціями[8].

Шефська допомога

[ред. | ред. код]

Небайдужі мешканці міста Ірпінь Київської області зібрали кошти і купили для батальйону «Свята Марія» броньований мінібус «Volkswagen», 255 ящиків глюкози та 5 ящиків протиопікового препарату. Генерал-майор запасу СБУ Віктор Мікулін і підполковник запасу СБУ Юрій Лавренюк доставили 11 жовтня в Маріуполь автівку з цінним вантажем[9].

Віце-мер Одеси Олесь Янчук привіз три тонни продуктів харчування (крупи, макарони, консерви, цукор, чай тощо), 120 пар американського військового взуття, 100 ковдр, одяг для військового медперсоналу, кевларові каски та передав батальйону військовий автомобіль КрАЗ[10].

Львівські волонтери із національного університету «Львівська політехніка» та ГФ «Народна самооборона» Львова придбали для батальйону «Свята Марія» автівку «Opel Frontera»[11][12].

Втрати

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Маріуполь захищає перший християнський батальйон, названий на честь міста (ФОТО) [Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine.], ВЗГ ГУМВС України в Донецькій області, 16 січня 2015
  2. а б За словами Корчинського, місяці два з половиною тому довелося розпустити батальйон. Архів оригіналу за 23 червня 2016. Процитовано 22 червня 2016.
  3. В Мариуполе создан батальон «Святая Мария». Архів оригіналу за 2 листопада 2014. Процитовано 8 листопада 2014.
  4. У Маріуполі створено батальйон «Свята Марія». Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 22 листопада 2014.
  5. а б Як «Свята Марія» захищає Маріуполь: день з комбатом Олексієм Середюком
  6. Одессит возглавил спецбатальон МВД «Святая Дева Мария». Архів оригіналу за 2 листопада 2014. Процитовано 8 листопада 2014.
  7. Комбат «Святой Марии» избран депутатом Верховной Рады. Архів оригіналу за 2 листопада 2014. Процитовано 8 листопада 2014.
  8. «В Україні ще не перевелися патріоти, гідні сини славетних предків», — боєць батальйону «Свята Марія» (Фото). Архів оригіналу за 18 лютого 2015. Процитовано 3 березня 2015.
  9. Офіцери СБУ передали маріупольському батальйону «Свята Марія» броньовик і медикаменти[недоступне посилання з липня 2019], Голос України, 11 жовтня 2014
  10. Дякуємо віце-меру Одеси Олесю Янчуку за допомогу!. Архів оригіналу за 14 лютого 2015. Процитовано 3 березня 2015.
  11. Батальйон Свята МАРІЯ висловлює подяку львівським волонтерам
  12. Подяка «Народній самообороні Львівщини» від батальйону «Свята Марія» за речі та надану допомогу у ремонті і доставці автомобіля. Архів оригіналу за 22 січня 2015. Процитовано 22 січня 2015.

Посилання

[ред. | ред. код]