2-й окремий мотопіхотний батальйон «Горинь» — Вікіпедія
2-й окремий мотопіхотний батальйон «Горинь» | |
---|---|
Засновано | червень 2014 |
Країна | Україна |
Вид | Сухопутні війська |
Тип | Механізовані війська |
Чисельність | Батальйон |
У складі | 30 ОМБр |
Походження | Рівненська область |
Війни/битви | Війна на сході України |
Командування | |
Поточний командувач | полковник Олександр Цись |
Медіафайли на Вікісховищі |
2-й окремий мотопіхотний батальйон «Горинь» (2 ОМПБ, в/ч А4367, пп В0113) — формування у складі Збройних сил України, створене у червні 2014 року як 2-й батальйон територіальної оборони «Горинь» з мешканців-добровольців Рівненської області. Командир батальйону — полковник Олександр Цись.
Комплектування батальйону «Горинь» проходило на основі Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу»[1], «Положення про проходження громадянами військової служби у Збройних Силах України»[2], наказу Міністра оборони України «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України»[3].
Об'єднані районні та міські комісаріати Рівненської області почали наповнювати батальйон особовим складом з числа патріотично налаштованих добровольців на військову службу за контрактом з числа військовозобов'язаних та осіб призовного віку з Рівненської області наприкінці травня 2014 року. Після завершення у червні комплектування особовим складом і зброєю розпочалося бойове злагодження підрозділів батальйону на військових полігонах. Бійці вчилися несенню бойового чергування на блокпостах та правилам охорони стратегічних об'єктів, також провели стрільби із легкої стрілецької зброї[4].
Iм'я для батальйону по назві річки Горинь запропонував голова Рівненської обласної державної адміністрації Сергій Рибачок в ході зустрічі з бійцями. На загальних зборах 2-го БТрО ця назва була прийнята[5].
В червні Рівненська обласна рада виділила для батальйону територіальної оборони «Горинь» два мільйони гривень[6]. 100 тисяч гривень з міського бюджету Рівного виділи на придбання рацій[7]. Матеріальну i грошову допомогу батальйону «Горинь» окрім Рівненської ОДА та облради також надали небайдужі рівненчани, — працівники прокуратура області дали гроші на придбання для батальйону приладів нічного бачення, акумуляторів i частину бронежилетів; студенти медколеджу зібрали кошти на медикаменти; комітет сприяння підприємницької діяльності та розвитку малого і середнього бізнесу Рівненської області зібрав 20 000 гривень[8][9].
Спочатку планувалося, що батальйон буде нести службу лише в межах Рівненської області[10]. Ще в ході вишколу батальйон був долучений до охорони стратегічних об'єктів Рівненської області. У липні Міністерство оборони України направило бійців «Горині» на охорону Рі́вненської АЕС — за даними СБУ існувала ймовірність теракту[11][12][13].
Штатна чисельність батальйонів територіальної оборони мирного часу була визначена в 426 військовослужбовців[14]. Заступник командувача військ Оперативного командування «Північ» полковник Володимир Яцентюк повідомив, що штатний склад батальйону «Горинь» був затверджений у кількості 430 осіб[15]. Кістяк батальйону створили колишні військові, які проходили службу у Збройних силах України.
При формуванні 2-й БТрО одержав штатну легку стрілецьку зброю: пістолети, автомати та ручні кулемети. В зоні АТО батальйон був доозброєний важкими кулеметами, автоматичними та одноразовими гранатометами. Проте не була надана броньована техніка, і зі слів комбата Олександра Цися, у зоні АТО бійці виїжджали на завдання на шкільних автобусах та легкових автомобілях із вибитими шибками[16].
Після завершення вишколу особовий склад Рівненського батальйону територіальної оборони був направлений до виконання завдань в районі проведення Антитерористичної операції на сході України. Не вдалося забезпечити усіх бійців батальйону бронежилетами: за свідченям заступника обласного військового комісара Миколи Ковальчука їх одержала лише половина солдатів[17][18]. Не було надано належного транспорту, замість нього особовий склад 1-ї та 2-ї рот виїхав в зону АТО на початку липня на шкільних автобусах[19].
В зоні АТО 2-й БТрО був підпорядкований оперативному командуванню «Південь» Сухопутних військ Збройних Сил України[20]. Роти батальйону були розкидані по різним місцям на території Донецької та Луганської областей, де вони взяли участь у бойових діях: «Бійцям вдалось провести близько десятка вдалих операцій, затримати окремих координаторів ДНР та передати їх СБУ у зоні АТО»[12].
В середині серпня 2014 року одна з рот «Горині» декілька днів обстрілювалась із реактивної артилерії, в Інтернеті була розповсюджена чутка про нібито знищення батальйону «Горинь», що не відповідало дійсності[21][22][23]. За словами комбата Олександра Цися, на передовій часом дійсно приходилося важко.[20] В інтерв'ю від 2016 року комбат згадує, що батальйон під час серпневих боїв під Іловайськом знаходився зі штабом 8-го корпусу. При загрозі оточення 2-га рота батальйону вийшла разом з частиною штабу 8-го корпусу. За словами комбата, під час виходу двічі підрозділи батальйону розгорталися для можливого відбиття атаки, проте російська танкова колона пройшла повз, батальйон вийшов без втрат.[24]
Під системні обстріли "Градом" і "Ураганом" "Горинь", яка мала б працювати в тилу, потрапляла багато разів: Амвросіївка, Солнцеве, Гранітне, Благодатне і т. д. Двічі з оточення мусили виходити. — Комбат Олександр Цись, вересень 2014.
Восени 2014 року 2-й БТрО був відведений у Запорізьку область для охорони стратегічно важливих об'єктів[20].
З самого початку формування Рівненського батальйону територіальної оборони місцеві органи влади, громадські організації, волонтери та просто звичайні люди надали батальйону матеріальну допомогу. Військовослужбовець із «Горині» Андрій Берташ висловив за це щиру подяку від усього батальйону[25].
19 липня Галина Кульчинська, заступник мера Рівного, та Лариса Зелінська, депутат Рівненської міської ради привезли батальйону «Горинь» в зону військових дій на сході України гуманітарну допомогу:
База "Горині" вразила. Нагадала якісь американські фільми: все чітко, акуратно. Величезні намети, але стоять не просто на полі, а в рукотворних заглибинах. Під кожним вирито землі на півтора метра. Можливо, тому в наметах не надто парко. Є тут спеціальні намети — медпункт, кухня з написом на плиті про те, хто такий Путін, душ. Усі ці намети розташовані довкола складів із боєприпасами. До речі, продуктів у нашої "Горині" — достатньо[26].
Спільними зусиллями Міноборони та волонтерів Рівненщини батальйон був підготовлений до зими[27].
7 жовтня 2014 року була прийнята директива МО та ГШ ЗСУ про переформатування 2-го БТрО у окремий мотопіхотний батальйон (м. Рівне) та його підпорядкуванні в/ч В0259 Оперативного командування «Північ»[28][29]. Особовий склад 2-го БТрО висловився за збереження територіального характеру підрозділу[30]. Голова Рівненської обласної ради Михайло Кириллов та голова Рівненської облдержадміністрації Сергій Рибачок звернулись до міністра оборони Степана Полторака з проханням не переформатовувати «Горинь»[31][32]. 10 листопада в ефірі телеканалу «ICTV» міністр оборони заявив:
Створені добровольчі батальйони зіграли важливу роль в АТО і тепер їхнє входження до складу постійної частин армії надасть можливість чітко спланувати діяльність. ... По батальйонам територіальної оборони відповідне рішення вже прийняте, щоб вони увійшли до складу регулярних частин[33]."
- Суліцький Олександр Сергійович, сержант, водій-слюсар, загинув 9 серпня 2014 року.
- Швець Сергій Олександрович, солдат, стрілець, помер 25 червня 2015 року.
- Микитюк Віктор Іванович, старший лейтенант, командир взводу, помер 28 червня 2015 року.
- Правосудько Ігор Миколайович, молодший сержант, командир відділення, загинув 2 серпня 2015 року.
- Пономаренко Сергій Олександрович, молодший сержант, загинув 2 серпня 2015 року.
- Січкар Юрій Анатолійович, старший солдат, навідник, загинув 13 вересня 2015 року.
- Ільченко Сергій Анатолійович, старший солдат, старший стрілець, загинув 13 вересня 2015 року.
- Рожелюк Володимир Якович, старший лейтенант, командир взводу, помер 20 вересня 2015 року.
- Глєбов Сергій Володимирович, прапорщик, загинув 12 січня 2016 року.
- Купчаковський Сергій Миколайович,сержант,помер 3 листопада 2016 року.
- 7 серпня в Рівненський військовий госпіталь доставили 8 поранених бійців з батальйону територіальної оборони «Горинь»[34].
В полоні побували декілька вояків «Горині»:[35][36][37] Як підтвердили в Рівненському обласному військовому комісаріаті, частину з них змусили узяти участь у так званому «параді зла», що пройшов в Донецьку на День Незалежності України[38].
- Рищиковець Леонід Сергійович
- Матюх Олександр Миколайович
- Юхимчук Ігор Олексійович
- Ніколаєв Валерій Володимирович
- Тепляков Віталій Вікторович
- Колодійчук Сергій Олександрович
У пам'ять про загиблих в селі Луганське під час ворожого обстрілу побратимів Ігоря Правосудька та Сергія Пономаренка заступник командира першої сотні (роти) 2 ОМПБ Пилипенко М. І. написав вірша «Перша рота».[39]
- Батальйони територіальної оборони України
- Спецпідрозділи охорони громадського порядку в Україні
- Національна гвардія України
- Добровольчий український корпус
- ↑ Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу». Архів оригіналу за 9 лютого 2015. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ «Положення про проходження громадянами військової служби у Збройних Силах України». Архів оригіналу за 4 травня 2015. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Наказ Міністра оборони України «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» [Архівовано 24 лютого 2014 у Wayback Machine.] // Наказ Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року
- ↑ На Рівненщині формується батальйон територіальної оборони. Архів оригіналу за 15 жовтня 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Батальйон територіальної оборони Рівненщини називатиметься «Горинь». Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Оржів врятує Україну?. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Депутати скинулися на армію. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Батальйон територіальної оборони «Горинь» недоукомплектований. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Благодійники закупили взуття для батальйону територіальної оборони Рівненщини на 20 000 гривень. Архів оригіналу за 20 грудня 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ На Рівненщині набирають добровольців до батальйону територіальної оборони. Архів оригіналу за 21 грудня 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ СБУ пропонує посилити охорону Рівненської АЕС. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ а б Батальйон «Горинь» на захисті країни. Архів оригіналу за 12 листопад 2014. Процитовано 12 листопад 2014.
- ↑ Батальйон «Горинь» охоронятиме Рівненську АЕС. Архів оригіналу за 16 липня 2014. Процитовано 30 листопада 2014.
- ↑ Добровольчі батальйони: структура, страхи, проблеми бойового застосування. Архів оригіналу за 24 жовтня 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ На Рівненщині формують батальйони. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Батальйон «Горинь» просить броні. Архів оригіналу за 20 серпень 2014. Процитовано 30 листопад 2014.
- ↑ Поїхали на схід без бронежилетів. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Рівняни поїхали на схід без бронежилетів. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ «Рівне Вечірнє»: Народний депутат дорікнув за беззахисність «Горині» керівництву облради. Архів оригіналу за 12 листопад 2014. Процитовано 12 листопад 2014.
- ↑ а б в "Горинь" хоче додому. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 30 листопада 2014.
- ↑ На Донбасі знищений батальйон «Горинь» з Рівного[недоступне посилання з січня 2019]
- ↑ Батальйон Горинь продовжує виконувати бойові завдання в зоні АТО без втрат. Архів оригіналу за 29 серпня 2014. Процитовано 30 листопада 2014.
- ↑ ЗМІ Путіна збрехали про знищення рівненського «карального» батальйону «Горинь». Архів оригіналу за 21 серпня 2014. Процитовано 30 листопада 2014.
- ↑ Телеканал TV5 (28 січня 2016), Не допустить прорыв врага – это главная задача батальона «Горынь»., процитовано 13 листопада 2017
- ↑ З «Горині» передали подяку. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 30 листопада 2014.
- ↑ Повернулися зі сходу з букетом полину [Архівовано 12 листопада 2014 у Wayback Machine.]/
- ↑ На Рівненщині батальйон «Горинь» підготували до зими[недоступне посилання]
- ↑ «Горинь» більше не буде батальйоном тероборони. З неї роблять окремий мотопіхотний батальйон. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Батальйон «Горинь» відтепер мотопіхотний. Архів оригіналу за 26 листопад 2014. Процитовано 26 листопад 2014.
- ↑ Боєць рівненського батальйону «Горинь»: Військові мають бути на фронті, а не піаритись на виборах[недоступне посилання з січня 2019]
- ↑ В «Горині» хочуть відібрати статус батальйону територіальної оборони?. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ «Горинь» більше не буде батальйоном територіальної оборони. Архів оригіналу за 8 березня 2022. Процитовано 30 листопада 2014.
- ↑ Полторак: добровольчі батальйони в АТО увійдуть до складу постійних частин армії. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 15 листопада 2014.
- ↑ «Горинь» втрачає бійців. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Сепаратисти повідомили, що тримають у полоні четверо рівнян. Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Сепаратисти взяли в полон сімох бійців «Горині». Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Сепаратисти захопили в полон бійців батальйону Горинь з Рівненщини. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ Серед полонених в «параді зла», були бійці рівненського батальйону «Горинь». Архів оригіналу за 17 грудня 2014. Процитовано 12 листопада 2014.
- ↑ 1 рота | Постріл. Постріл (укр.). 26 вересня 2016. Архів оригіналу за 7 листопада 2017. Процитовано 5 листопада 2017.
- Волонтери відвідали базу батальйону «Горинь» на Сході [Архівовано 12 листопада 2014 у Wayback Machine.]
- Комбат батальйону Горинь Олександр Цись про матеріальний і моральний стан та втрати на YouTube
- Рівняни зустріли звільненого з полону бійця добровольчого батальйону «Горинь» — Віталія Теплякова на YouTube