Середньомонгольська мова — Вікіпедія

Середньомонгольська мова
Поширена вМонголія, Китай, Бурятія
РегіонАзія
Носіїнемає, розвинулась в класичну монгольську в 17 ст.
Писемністьстаромонгольське письмо[1], китайська писемність[1], ʼPhags-pad[1], арабське письмо[1] і вірменська абетка[1]
КласифікаціяМонгольська
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-3xng

Середньомонгольська мова була монгольським койне, яким розмовляли в Монгольській імперії. Вона походить з рідного регіону Чингісхана на північному сході Монголії і розпалася на кілька монгольських мов після краху імперії. У порівнянні з сучасною монгольською мовою відомо, що в ній не було довгих голосних, інша гармонія голосних і дієслівні системи, а також трохи інша система відмінків.

Визначення та історичні попередники

[ред. | ред. код]

Середньомонгольська мова дуже нагадує прамонгольську, реконструйованого спільного предка сучасних монгольських мов, Датується часом після об’єднання Чингісханом ряду племен під його командуванням і створення Хамаг Монголу.

Термін «середньомонгольська» є дещо оманливим, оскільки це найдавніший безпосередньо засвідчений (на противагу реконструйованому) предок сучасної монгольської мови. Відповідно до звичайних мовознавчих конвенцій, його можна було б назвати «давньомонгольським» (аналогічно до розмежування між давньокитайською та середньокитайською мовами). Хоча існування більш ранньої («давньої») монгольської племінної федерації у 12 столітті є історичним фактом, мовних матеріалів з цього періоду не збереглося.

За даними Вовіна (2019), мова жужанів Жужанського каганату була монгольською мовою і близькою, але не ідентичною середньомонгольській.

Юха Янхунен (2006) класифікував киданську мову як частину «парамонгольської» сім'ї, тобто вона є сестринською групою монгольських мов, а не прямим нащадком прамонгольської. Олександр Вовін також виявив кілька можливих запозичень з корейських мов у киданській мові. Крім того, він ідентифікував вимерлу мову туйюхун як ще одну парамонгольську мову.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Janhunen, Juha (2003a). Proto-Mongolic. У Janhunen, J. (ред.). The Mongolic languages. Routledge. с. 1—29. ISBN 9780700711338.
  1. а б в г д Khabtagaeva B. Language contact in Siberia: Turkic, Mongolic, and Tungusic loanwords in Yeniseian — 2019. — С. 5. — ISBN 978-90-04-38594-8