Третій відділ — Вікіпедія

Третій відділ
Дата створення / заснування 1826
Логотип
Офіційна назва рос. Третье отдѣленіе
Країна  Російська імперія
Попередник Таємна канцелярія
Наступник Охоронні відділення
Час/дата припинення існування 1880
Мапа

59°56′12″ пн. ш. 30°20′35″ сх. д. / 59.9366° пн. ш. 30.3431° сх. д. / 59.9366; 30.3431

«Тре́тій ві́дділ» (рос. Третье отделение Собственной Его Императорского Величества канцелярии), вищий орган політичного розшуку і слідства в Російській імперії, заснований за Миколи І (1826) з метою боротьби проти революційних і опозиційних рухів та організацій, нагляду за слідством у політичних справах, за політичними тюрмами тощо. Виконавчим органом «Третього відділу» був Окремий корпус жандармів

По своєму значенню відділи Канцелярії прирівнювались до Міністерств

У віданні «Третього відділу» до 1865 була також цензура. Серед іншого, «Третій відділ» керував арештами і слідством у справі Кирило-Мефодіївського Братства, зокрема Тараса Шевченка.

«Третій відділ», разом із двома іншими відділами входив до складу Імператорської Канцелярії (рос. Собственная Его Императорского Величества канцелярия) заснованої для роботи зі справами, які вимагали особистої участі державця.

Відділ складався з таких експедицій:

  • I експедиція займалась політичними справами — «предметами высшей полиции и сведениями о лицах, состоящих под полицейским надзором».
  • II експедиція — раскольниками, сектантами, підробниками грошей, карними злочинами, місцями ув'язнення та «крестьянским вопросом».
  • III експедиція займалась іноземцями.
  • IV експедиція вела літопис про всі події («всех вообще происшествиях»), займалась особовим складом, зарплатами і т. ін.
  • V експедиція (створена в 1842 році) займалась цензурою, наглядом за періодичними виданнями, типографіями, театрами тощо.

Ліквідований в 1880 році, а його функції передано створеному при Міністерстві внутрішніх справ департаменті поліції.


Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела та література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]