Три корони — Вікіпедія
Тре крунур (швед. tre kronor, дослівно «три корони») — національний геральдичний символ Швеції, який присутній на державному гербі Швеції і складається з трьох відкритих корон, розташованих дві над однією, на блакитному тлі. Давніший державний символ Швеції — лев Фолькунгів[1].
В 1539 році Олаф Магнус зазначив, що Три корони — це історичний символ держави свеїв, а Лев Фолькунгів — символ держави гетів. Трохи пізніше Юнас Петрі Клінт пояснював його як символ трьох основних багатств Швеції: гір, лісів та води. Йоханнес Шефферус припускав, що три корони символізують трьох скандинавських язичницьких богів: Тора, Одина та Фрея: ця точка зору стає дуже популярною серед готицистів у XVII і XVIII століттях. У кінці XIX століття історики брати Хильдебрандт висунули припущення, що Три корони були шведським варіантом герба Альбрехта Мекленбурзького[2]. За часів Кальмарской унії Три корони були присутні і на гербі королеви Маргарити. У 1980-ті роки французькі історики знайшли доказ, що Три корони використовувалися як символ Швеції ще в 1330-ті роки королем Магнусом Еріксоном: герб Три корони входить у мальований фриз у Папському палаці в Авіньйоні. На цьому фризі представлені герби всіх кардиналів і держав, які в 1336 році брали участь у планах Хрестового походу[3].
Однак сам герб Три корони використовувався і раніше. У XIII столітті вони з'явилися на гербі Кельну як символ Трьох Святих королів, мощі яких були перевезені в Кельн з Мілану в 1064 році Фрідріхом Барбароссою[4]. У середньовічній традиції Три корони вважалися гербом легендарного короля Артура. З 1294 році цей герб використовував і краковський єпископ Ян Мускату, після чого він став гербом всього краківського єпископства, а в XV столітті також і гербом Віленського капітулу[4].
З 1938 року Три корони присутні також на спортивній формі Національної збірної Швеції з хокею[5]. З 1982 року використання Трьох корон як символу Швеції захищено законом[6].
- Малий герб Швеції
- Прапор Речі Посполитої
- Прапор Виборга
- Герб Манстера
- Прапор Східної Англії
- Герб Борріани
- Герб села Зміївка, єдиного шведського поселення на території України
- Герб села Різдвяни
- Герб Дивізії «Галичина»
- Герб Королівства Галичини та Володимирії (1782)
- ↑ En artikel om Sveriges riksvapen [Архівовано 26 березня 2019 у Wayback Machine.] i Nordisk Familjebok (1916 års upplaga; Projekt Runeberg)
- ↑ Sveriges historia , band 2. Riksvapnet tre kronor Heribert Seitz
- ↑ Loÿe, Georges de (1986). «Om ursprunget till det svenska riksvapnet Tre Kronor». Heraldisk tidsskrift 1986 (6):54,: sid. 155—174: ill. 0440-6966.
- ↑ а б Den svenska historien band 1, s 172-74 Heribert Seitz
- ↑ Kälkhockey — Kälkhockeyhistoria . Архів оригіналу за 11 квітня 2009. Процитовано 23 жовтня 2016.
- ↑ Nevéus, Clara; Bror Jacques de Wærn, Eriksson Kurt (1992). Ny svensk vapenbok. Stockholm: Streiffert i samarbete med Riksarkivet. Sid. 15.
- Lilla Uppslagsboken , Förlagshuset Norden AB, Nordens boktryckeri, Malmö 1974.
- Nordisk familjebok (1916 års upplaga) på nätet (Projekt Runeberg), https://runeberg.org [Архівовано 26 лютого 2011 у Wayback Machine.]
- Ny svensk vapenbok , av Clara Nevéus (text) och Bror Jacques de Wærn (illustrationer), Streiffert & Co Bokförlag HB i samarbete med
- Den svenska historien (del 2 av totalt 15 band), huvudförfattare: professor Sten Carlsson och professor Jerker Rosén, Bonniers ISBN 91-0-042663-6
- Riksarkivet, Stockholm 1992. Originalframställning med färgseparering gjord i samarbete med Skapa Publishing AB, tryckt och bunden av Butler & Tanner Ltd, England. ISBN 91-7886-092-X