Уппсала — Вікіпедія

Уппсала
Uppsala
Герб
Герб Уппсали
Центральний вокзал, Ботанічний сад, УКК, Уппсальський кафедральний собор, Центр міста Уппсала
Центральний вокзал, Ботанічний сад, УКК, Уппсальський кафедральний собор, Центр міста Уппсала
Центральний вокзал, Ботанічний сад, УКК, Уппсальський кафедральний собор, Центр міста Уппсала
Розташування міста Уппсала
Основні дані
59°51′ пн. ш. 17°39′ сх. д. / 59.850° пн. ш. 17.650° сх. д. / 59.850; 17.650
Країна Швеція Швеція
Регіон Уппсала
Столиця для комуна Уппсала і лен Уппсала
Засновано 1164
Площа 4323 ± 0,5 га[2]
Населення 185 187 (2022)[1]
Висота НРМ 15 м
Найвища точка Sunnerstabackend
Офіційна мова шведська, фінська (комуна Уппсала)
Телефонний код (+46) 018
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
GeoNames 2666199
OSM 305455 ·R (комуна Уппсала)
Поштові індекси 751 70 - 757 59[3]
Міська влада
Мер міста Марлен Бурвік (Marlene Burwick)
Вебсайт uppsala.se
Мапа
Мапа


CMNS: Уппсала у Вікісховищі

У́ппсала (швед. Uppsala) — четверте за населенням місто Швеції, центр однойменного лену.

Географія

[ред. | ред. код]

Уппсала розташована близько 70 кілометрів на північ від столиці Швеції Стокгольму. Через місто протікає невелика річка Фіріс. Уппсала є неподалік озера Меларен.

Родючі ґрунти, що знаходяться на цій місцевості, з часом було забруднено.

Історія

[ред. | ред. код]

Стара Уппсала

[ред. | ред. код]
Докладніше: Стара Уппсала
Мапа Уппсали 1920 р.

Спочатку Уппсала перебувала за декілька кілометрів на північ, в місці, зараз відомому як Стара Уппсала («Gamla Uppsala») і тепер є північним районом міста. Написання назви цього поселення було різним: крім «Uppsala» зустрічалися також варіанти «Upsala» («Upſala») і «Ubsala» (Упсала, Убсала).

Сучасна Уппсала походить від стародавнього поселення, що розташоване трохи північніше і має назву Ґамла-Уппсала (швед. Gamla Uppsala — стара Уппсала).

Перші будівлі в Уппсалі з'явилися в V ст. Згідно з середньовічним письменником Адамом Бременським Уппсала тоді була центром язичництва в Швеції, і в місті існували храми різним богам, зокрема Асам. Проте згодом, як і в більшості шведських міст, в Уппсалі було створено християнський осередок. Першим архієпископом Уппсали був монах Стефан.

Місто росло і розвивалось, а до початку XIII ст. його торговий центр перемістився в більш зручне місце на кілька кілометрів за течією річки Фюрисон, отримавши назву Естра-Арос (швед. Östra Aros). До 1274 р. сучасна Уппсала входила до складу Ґамла-Уппсали, проте коли згорів кафедральний собор Ґамла-Уппсала, архієпископство переїхало до Нової Уппсали.

Від давньої Уппсали до наших днів залишилася церква XIII ст. і могильні пагорби IVXII ст. Ця територія належить державі та охороняється Шведською центральною радою національних цінностей. У заповідній зоні облаштовано музей просто неба «Disagården».

Нова Уппсала

[ред. | ред. код]
Кафедральний собор Уппсали

Коли 1245 р. Уппсала згоріла, Естра-Арос успадкував назву колишнього міста. Зі Старої Уппсали сюди було перенесено центр архидіоцеза Уппсали, було побудовано новий Кафедральний собор Уппсали, відкритий 1435 р., і резиденція архієпископа Уппсали.

У Страсну п'ятницю 6 квітня 1520 р. в Уппсалі відбулася битва між шведською армією селян, послідовників Стена Стуре Молодшого, та армією данського короля Кристіана II — одна з найкровопролитніших битв, що будь-коли відбувалися біля Уппсали.

У XVI ст. Уппсала була центром Реформації в Швеції. 1536 р. в Уппсальському замку відбулися збори Синоду шведської церкви, на якому лютеранські церковні книги були визнані обов'язковими для всієї Швеції. Синод в Уппсалі став важливим кроком у Реформації в Швеції. 1593 р. рішенням Синоду в Уппсалі було прийнято Аугсбурзьке сповідання і шведська церква офіційно стала лютеранською.

Місто було неодноразово нищене пожежами, найбільша з яких була у травні 1702 р., коли від пожежі потерпіло майже все місто. Уппсала поступово відбудувалася, та 1766 р. сталася нова пожежа, яка заторкнула насамперед райони Кунгсенген та частину Фєрдінгена. Та частина Фєрдінгена, що вціліла, згоріла 1809 р.

Міста почало динамічніше розвиватися після того, як було відкрито залізничну гілку до Стокгольма, а також після перенесення артилерійського полку з Уппланда до Уппсали.

1903 р. написання назви міста було офіційно змінено з Upsala (Упсала) на Uppsala (Уппсала).

Визначні місця

[ред. | ред. код]

Освіта

[ред. | ред. код]

Економіка

[ред. | ред. код]

Основними роботодавцями є Уппсальський університет, Академічна Лікарня і численні інститути, які знаходяться в місті. Наукові і навчальні заклади визнаються одними з найкращих у Швеції. Два ботанічних сади: Сад Ліннея і Ботанічний сад Уппсальського університету. Індустрії мало.

Транспорт

[ред. | ред. код]

В Уппсалі існує 15 автобусних ліній, рух яких забезпечує регіональне підприємство UL. Компанія також здійснює перевезення серед регіону. Особливою відзнакою є колір автобусу: зелений мають міські маршрути, а жовтий — регіональні. Лінії 30, 31 та 32 відомі як «м'які лінії» (швед. mjuka linjer) через близьке розташування їх зупинок до лікарень та аптек. Ці маршрути зпроектовано для полегшеного пересування пенсіонерами та людьми з інвалідністю.

Також існує залізничне сполучення з іншими містами. Уппсальський центральний вокзал є одним з найзавантаженіших в Швеції, пасажиропотік становить близько 45 000 чоловік в день.

Відомі особистості

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]