Фахсафлоуі — Вікіпедія

Фахсафлоуі
ісл. Faxaflói
64°24′ пн. ш. 23°00′ зх. д. / 64.4° пн. ш. 23° зх. д. / 64.4; -23
ОкеанАтлантичний океан
Прибережні країни Ісландія
РегіонВестурланд, Гевюдборгарсвайдід, Судурнес
Ширина100
Довжина берегової лінії60 км
ідентифікатори і посилання
GeoNames3417455
У проєкті OpenStreetMapr8419256  ·R
Фахсафлоуі. Карта розташування: Ісландія
Фахсафлоуі
Фахсафлоуі
Фахсафлоуі (Ісландія)
Мапа
CMNS: Фахсафлоуі у Вікісховищі

Фахсафлоуі (ісл. Faxaflói) — затока на південному заході Ісландії, розташована між півостровами Снайфедльснес та Рейк'янес.

Назва

[ред. | ред. код]

Назва «Фахсафлоуі» означає «затока Факсі» або «затока Факса». Факса (ісл. Faxa) — форма родового відмінку імені Факсі (ісл. Faxi), яке один із перших людей, які прибули сюди з Норвегії.

Географія

[ред. | ред. код]

Ширина затоки біля входу складає близько 90 км, глибина більшої частини затоки — 34–37 км, дно піщане.[1]

На південно-східному березі затоки, в межах фйорду під назвою Кодла-фйорд (ісл. Kollafjörður), розташована столиця країни — місто Рейк'явік. З Рейк'явіка можна побачити півострів Акранес, розташований на північно-східному узбережжі затоки, та навіть гору Снайфетльсйокутль, розташовану на відстані близько 120 км.

Затока Фахсафлоуі має низку островів, які розташовані відносно близько до суші: Акюрей, Відей, Гйорсей, Гоульмар, Ґроухта, Енґей, Люндей та Терей.

Також вздовж східного узбережжя затоки розташовані такі фйорди, як Борґар-фйорд та Гваль-фйорд.

Історія

[ред. | ред. код]

Затока Фахсафлоуі завжди була джерелом живлення для людей, що жили на її узбережжі. Раніше рибалки ловили рибу на малих човнах неподалік берега; зараз риболовні судна набагато більші, але для вилову риби вони мають виходити далі в море. Окрім цього, затока Фахсафлоуі у наш час є популярним місцем для спостережень за китами.

На північ від Рейк'явіка у Кодла-фйорді знаходиться острів Відей. Зараз він безлюдний починаючи з 1943 року, але було доведено, що поселення на ньому існувало вже з Х століття. Острів та залишки поселення на ньому можна відвідати за допомогою порома, що курсує з порту Рейк'явіка.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Marianne H. Rasmussen, Lee A. Miller. Whistles and clicks from white-beaked dolphins, Lagenorhynchus albirostris, recorded in Faxaflói Bay, Iceland. — Aquatic Mammals, 2002. — Т. 28.1. — С. 78—89. Архівовано з джерела 22 квітня 2023. Процитовано 25 квітня 2023. [Архівовано 2023-04-22 у Wayback Machine.]

Посилання

[ред. | ред. код]