Чезаре да Сесто — Вікіпедія
Чезаре да Сесто (італ. Cesare da Sesto; 1477, Сесто-Календе, Варесе — 27 липня 1523, Мілан, Ломбардія) — італійський живописець епохи Високого Відродження ломбардської школи, леонардеск — учень Леонардо да Вінчі в Мілані.
Мав прізвисько «да Сесто» по місту Сесто-Календе в провінції Варесе, звідки він був родом. Нічого не відомо про його навчання і перші роки діяльності, які, як передбачається, він провів у Мілані в колі Леонардо да Вінчі[6].
Можливо, він був учнем або підмайстром у Бальдассарі Перуцці у Римі в 1505. Його авторству відносять тимпани у соборі св. Онуфрія (Sant'Onofrio) і деякі розписи на околицях Риму. Перші документи про нього з платежами за втрачені розписи у Ватиканському палаці на замовлення папи Юлія II датуються 1508. Його першою відомою роботою критики вважають «Мадонну з Немовлям зі святим Іоанном Хрестителем» (Національний музей старого мистецтва, Лісабон), яка перегукується з леонардівською «Мадонною в скелях»[7].
У 1513 працював на Сицилії, в 1515 — в Неаполі. У 1515 завершив монументальний поліптих для монастиря Пресвятої Трійці в Кава-де-Тіррені.
У 1516 повернувся до Мілана, де створив знамениту картину «Саломея» (італ. Salomè), придбану імператором Рудольфом II (тепер вона в Музеї історії мистецтв у Відні).
У 1517 в Мессіні створив одну з найвідоміших своїх робіт — «Поклоніння волхвів», — після чого в 1520 знову повернувся в Мілан, де створив так званий «поліптих Святого Роха» (Polittico di san Rocco), для церкви Сан- Рокко, тепер у Кастелло Сфорцеско). Завдяки своїм подорожам поширив стиль пізньоломбардського живопису навіть у віддалених областях, таких як Південна Італія. Значний вплив на його творчість — як і на Бернардіно Луїні та Марко д'Оджоно — зробив Леонардо да Вінчі, що виразно проглядається в картині Чезаре «Мадонна з Немовлям та ягнятком». Пізніше, в Південній Італії, він створив складний і химерний стиль, у якому поєдналися рафаелівський класицизм і характерні елементи раннього маньєризму[8].
У Санкт-Петербурзькому Ермітажі є одна картина Чезаре да Сесто, написана одночасно на наслідування і Леонардо і Рафаелю: «Святе сімейство зі Святою Катериною».
- Хрещення Христа. Приватні збори, Мілан
- Мадонна з Немовлям, святими Іоанном Хрестителем та Георгієм. 1513-1515
- Мадонна з немовлятами Іоанном Хрестителем та Ісусом Христом. Шато де Флер, Вільнев-д'Аск, Франція
- Мадонна з Немовлям та ягнятком. 1515. Дерево, олія.Музей Польді-Пеццолі, Мілан (за картиною Леонардо да ВінчіСвята Анна з Мадонною і немовлям Христом»)
- Поклоніння волхвів. 1517. Полотно, олія. Галерея Каподимонте, Неаполь
- Святий Ієронім. Дерево, олія. Національний музей образотворчих мистецтв, Стокгольм
- Соломія. 1510–1520. Дерево, олія. Національна галерея, Лондон
- Льоду та лебідь. 1505-1510 (репліка втраченої картини Леонардо да Вінчі). Дерево, олія. Вілтон-хаус, Вілтшир, Південно-Західна Англія
- Святе сімейство зі Святою Катериною. Між 1515 та 1520. Дерево, олія (переведена на полотно). Державний Ермітаж, Санкт-Петербург
- ↑ Art UK — 2003.
- ↑ Cesare da Sesto
- ↑ Cesare da Sesto
- ↑ RKDartists
- ↑ колекція Бойманса онлайн — 2010.
- ↑ De Vecchi Р., Cerchiari Е. I tempi dell'arte. — Volume 2. — Milano: Bompiani, 1999. — ISBN 88-451-7212-0. — Р. 218
- ↑ Carminati М. Cesare da Sesto. — Milano-Roma, 1994
- ↑ CESARE da Sesto Giulio Bora — Dizionario Biografico degli Italiani — Volume 24 (1980) Архівовано вересень 21, 2023 на сайті Wayback Machine.