Книжковий арсенал — Вікіпедія
Книжковий арсенал | |
Країна | Україна |
---|---|
Адміністративна одиниця | Київ |
Книжковий арсенал у Вікісховищі |
Ця стаття має кілька недоліків. Будь ласка, допоможіть удосконалити її або обговоріть ці проблеми на сторінці обговорення.
|
Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» заснований у 2011[1] році на базі Національного культурно-мистецького та музейного комплексу Мистецький арсенал[2] у Києві. Традиційно проходить раз на рік навесні.
Є однією із найбільших[3] та найпомітніших інтелектуальних та літературно-мистецьких подій України[4][5].
Місія фестивалю - створювати взаємодії між людьми, спільнотами, інституціями, в яких поєднання естетичного переживання та інтелектуального включення в контексті книги слугує посиленню спроможність людини та суспільства[6].
Традиційно у фестивалі беруть участь письменники, поети, філософи, дизайнери, ілюстратори, митці та експерти видавничої справи з України та багатьох країн світу.
З 2016 року під час Книжкового арсеналу також відбувається конкурс на найкращий книжковий дизайн року[7].
Ініціаторкою створення фестивалю була генеральна директорка НКММК "Мистецький Арсенал" (2010-2016) Наталія Заболотна[8]
У 2019 лондонська «International Publishing Industry Excellence Awards» визнала Книжковий Арсенал найкращим літературним фестивалем року[9][10]
- Стимулювати якісний розвиток і взаємодію книжкової, літературної, мистецької сцен.
- Проблематизувати і осмислювати вагомі питання людини, суспільства і культури.
- Створювати дружній простір репрезентації книги в усіх її проявах.
- Інтегрувати українську і міжнародну книжкову та літературну спільноти.
Перший «Книжковий Арсенал» відбувався з 28 травня по 1 червня 2011 року. Перший куратор «Книжкового Арсеналу» — Ольга Жук[11]. Перший фестиваль фактично окреслив структуру майбутніх фестивалів і мав дві складові — виставка-ярмарок книговидавців та насичена програма подій фестивалю:
- майстер-класи, лекції, дискусії
- виставка art book, коміксів та книжкової ілюстрації
- програма подій для дітей
- велика благодійна акція до Дня захисту дітей
- поетичні та музичні перформанси, концерти, кінопокази
- марафон автограф-сесій, зустрічі з відомими письменниками, перекладачами, критиками, художниками
- презентації найцікавіших нових книг і проєктів українських та іноземних видавництв
- бізнес-зустрічі, пітчинг-сесії видавців і авторів
- спільні спецпроєкти з українськими та міжнародними мас медіа, фестивалями, видавництвами.
У Книжковому Арсеналі у 2011 році взяли участь близько 100 видавництв, його відвідали 30 спеціальних гостей із 10 країн. Зокрема Барнаба Форназетті — голова італійського дизайн-ательє; Франсуаза Барб-Ґалль — авторка книжок про те, як знайомити дітей із мистецтвом; Пірошка Доссі — автор бестселеру «Продано! Мистецтво і гроші»; Жюль Дейлдер — поет з Нідерландів та джазмен; Геллерт Тамас — шведський письменник non-fiction; письменник Юнас Гассен Хемірі; Кінга Дунін — польська письменниця та феміністка; Мирон Цовнір — фотограф, автор кримінальних романів; Лінор Горалік — російська письменниця, авторка коміксів; авторка детективів Тетяна Устінова; директор празького видавництва «Labyrint» Йоахім Дворжак.
У цьогорічному фестивалі взяли участь майже 100 українських та зарубіжних видавництв, а також понад 50 українських авторів, які представили свої нові книги. Загалом же на десяти майданчиках у рамках Мистецького Арсеналу відбулося понад 150 подій. Серед міжнародних гостей ярмарку варто згадати Лондонський Університет Мистецтв із виставкою артбуків і майстер-класами; Австрійський культурний форум і Австрійську асоціацію книготоргівлі.
Книжковий фестиваль 2012 року відвідало понад 30 тисяч відвідувачів та було представлено 10 тисяч книг[12].
Під час Книжкового Арсеналу 2013 року на 10 майданчиках у Мистецькому Арсеналі відбулися заходи за участі 200 видавництв, книжкових проєктів та міжнародних партнерів, найвідоміших і улюблених українських авторів. Зокрема, у 2013 році в "Обмін речовин” – спеціальному проєкті фестивалю було проведено публічні діалоги з Оксаною Забужко та Ігорем Померанцевим, Юрієм Андруховичем і Миколою Рябчуком, Віктором Небораком та Іваном Малковичем, Андрієм Курковим і Юрієм Винничуком, Борисом Херсонським і Олександром Ройтбурдом.
В українській літературній програмі Книжкового Арсеналу 2014 взяли участь близько 100 письменників, поетів, публіцистів, істориків і філософів. Фестиваль відвідало понад 40 тисяч відвідувачів. Особливим гостем фестивалю стала Франція. Французький інститут в Києві запросив 11 гостей. Було проведено презентації книг та кінопокази[13]. Серед визначних культурних діячів, що публічно виступили слід відзначити Сергія Жадана, Юрія Іздрика, Оксану Забужко, Івана Малковича.
Книжковий Арсенал за 5 років став однією з найвідвідуваніших і найпопулярніших подій Мистецького Арсеналу. Аудиторія фестивалю за 5 днів у 2014 році склала близько 60 000. Під час фестивалю було проведено акцію: "Арсенал добрих справ"[14]. Було зібрано книги і розвиваючі іграшки для створення нових бібліотек у реабілітаційних центрах для вимушених переселенців зі Сходу України і Криму. Партнером акції став Верховний комісаріат ООН у справах біженців.
З 2016 року «Книжковий Арсенал» за підтримки Goethe-Institut в Україні, Франкфуртського книжкового ярмарку і фонду «Buchkunst», проводить серед українських видавців та культурних інституцій конкурс на найкращий книжковий дизайн. Конкурс покликаний говорити про книжку як мистецький об’єкт і розвивати галузь в естетичному напрямку.
Церемонія нагородження переможців відбувається на відкритті «Книжкового Арсеналу», видання-переможці та стенд видавництва позначаються окремими маркерами під час всього Фестивалю. Видання, що входять до шорт-ліста конкурсу, щороку представлені в рамках колекції «Найкрасивіші книги світу» на Франкфуртському та Лейпцизькому книжкових ярмарках.
Книжковий Арсенал вперше відвідали представники світового книжкового ринку з Норвегії, Грузії, Литви, Італії, Австрії.
У 2017 році фестиваль відвідало понад 50 тисяч людей. Фокусною темою 2017 року стала тема: "Сміх.Страх.Сила". Присвячена 175-річчю виходу першого видання "Енеїда" Івана Котляревського. Основною подією став музично-візуальний перформанс Юрія Андруховича спільно з театром "Арабески".
Серед критичних зауваг до фестивалю 2017 року була відмова організаторів від Секції малих книгарень. Організатори пояснили відмову передусім обмеженим простором і відсутністю такої практики закордоном, де книжковий ярмарок – це насамперед зріз новинок від видавців, а не представлення книготорговельної галузі[15].
У конкурсі на найкращий книжковий дизайн 2018 року від фестивалю Книжковий Арсенал перемогла книга «Я так бачу» Видавництва Старого Лева. Дизайн розробляла творча майстерня «Аґрафка»[16]. Усього на конкурс надійшло 152 видання, серед яких журі фестивалю обрали шорт-ліст – 15 книжок. До участі в конкурсі українські видавництва подавали книжки, створені українськими дизайнерами чи ілюстраторами та надруковані в період з квітня 2017-го по травень 2018-го.
В день відкриття фестивалю пройшла лекція письменника Євгена Мінка та фотографа Валерія Мілосердова про створення та знищення книги «Я, Анна Чиллаґ»[17][18].
Під час відкриття фестивалю «Книжковий Арсенал» оголосили переможців IV конкурсу за найкращий книжковий дизайн 2019. Гран-прі конкурсу отримало видання «MARIA» авторки Марії Марущак. Оформленням книги займались Ілля Жекалов та Леся Марущак. Книга була опублікована у видавництві RED ZET.[19] Всього участь у конкурсі взяло 150 видань, які були надруковані за останній рік – з травня 2018-го по квітень 2019 року.
Книжковий Арсенал 2019 року був визнаний кращим літературним фестивалем у Лондоні. Організатори The London Book Fair [Архівовано 5 Березня 2021 у Wayback Machine.] International Excellence Awards 2019, вказали:
«Особливо вразив нас завдяки прихильності кураторів, широті та інноваційності програм, що стосуються міждисциплінарних тем, спрямованих на залучення різноманітної аудиторії, не втрачаючи при цьому основної літературної спрямованості»
Починаючи з 2017 року «Книжковий Арсенал» обирає фокусну тему фестивалю, яка стає наскрізною для програм та подій. Також кожна фокусна тема має куратора. «Сміх. Страх. Сила» стала фокусною темою в 2017 році, а її куратором Тетяна Терен. У 2018 році темою обрано «Проект майбутнього», в 2019 році — «Сусідство: відкрите питання». Кураторкою фокусних тем обидвох років була Віра Балдинюк. У 2020 році куратором фокусної теми Книжкового Арсеналу став Ростислав Семків, а тему сформульовано як «оптимісти скептики»[20].
- ↑ Книжковий Арсенал: нове та надовго?. Українська правда _Життя. Процитовано 10 січня 2024.
- ↑ Є ще книжки в «Арсеналі»! (нотатки про Перший міжнародний книжковий фестиваль) | Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал. Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал (укр.). Архів оригіналу за 18 червня 2018. Процитовано 18 червня 2018.
- ↑ "Книжковий Арсенал" відвідали 57 тисяч людей. ТСН.ua (укр.). 30 травня 2019. Архів оригіналу за 29 Грудня 2019. Процитовано 29 грудня 2019.
- ↑ Реформи, продажі та книжкові хіти Книжкового Арсеналу 2019. www.chytomo.com (укр.). 10 червня 2019. Архів оригіналу за 29 Грудня 2019. Процитовано 29 грудня 2019.
- ↑ У Києві відкрився ХІ Книжковий Арсенал, де за сприяння Мінветеранів представлена ветеранська література про російсько-українську війну. mva.gov.ua (ua) . Процитовано 10 січня 2024.
- ↑ Положення про порядок організації та проведення Виставки-ярмарку та Програми Фестивалю в межах ХI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» (PDF). book.artarsenal.in.ua (Українська) . 01 травня 2022. Процитовано 10 січня 2024.
- ↑ Найкращий книжковий дизайн 2016 року. Книжковий Арсенал (укр.). Процитовано 10 січня 2024.
- ↑ Хто очолить "Мистецький Арсенал". espreso.tv (укр.). Процитовано 10 січня 2024.
- ↑ Fair, The London Book (13 березня 2019). The London Book Fair International Excellence Awards 2019: Winners Announced. The Hub by London Bookfair (брит.). Архів оригіналу за 29 Грудня 2019. Процитовано 29 грудня 2019.
- ↑ Книжковий Арсенал здобув відзнаку Лондонського книжкового ярмарку «Літературний фестиваль року». Арсенал (укр.). Архів оригіналу за 17 Грудня 2019. Процитовано 27 листопада 2019.
- ↑ Оля Жук: Через економію на культурі під час війни Україну сприймають як жертву з віялом проблем. Українська правда _Життя. Архів оригіналу за 19 Травня 2018. Процитовано 18 червня 2018.
- ↑ Книжковий Арсенал 2012 (Укранська) . Вісник Книжкової палати. 2012. Процитовано 07.03.2021.
{{cite web}}
:|first=
з пропущеним|last=
(довідка) - ↑ Красовська, Ольга (2014). Інтелектуальна броя пробудженої нації (PDF) (українська) . Процитовано 08.03.2021.
- ↑ V-й Міжнародний «Книжковий Арсенал (українською) . 22.04.2015. Архів оригіналу за 23 Січня 2021. Процитовано 08.03.2021.
- ↑ Тараненко, Ірина (30.05.2017). Книжковий Арсенал-2017: дискусії й виставки у фокусі, переговори у розфокусі (українська) . Архів оригіналу за 24 Грудня 2019. Процитовано 08.03.2021.
- ↑ Найкращий дизайн книги 2018 року. 04.06.2018. Архів оригіналу за 9 Червня 2018. Процитовано 08.03.2021.
- ↑ ІЗОЛЯЦІЯ на Книжковому Арсеналі-2018. Фонд ІЗОЛЯЦІЯ. Процитовано 27 серпня 2022.
- ↑ Книжковий Арсенал відкрився лекцією про спалювання книг. Подробиці (російською) . 31 травня 2018. Процитовано 27 серпня 2022.
- ↑ Стадник, Віра (23.05.2019). Найкрасивіше видання Книжкового Арсеналу 2019: переможці конкурсу (Українська) . Процитовано 07.03.2021.
- ↑ «Книжковий Арсенал» оголосив тему і кураторів. YourArt (укр.). Архів оригіналу за 29 Грудня 2019. Процитовано 29 грудня 2019.
- Офіційний сайт «Книжкового арсеналу» [Архівовано 15 Травня 2021 у Wayback Machine.]
- Офіційна сторінка «Книжкового арсеналу» (другий, 2012 рік)
- У столиці пройде «Книжковий арсенал» (2012) [Архівовано 18 Вересня 2012 у Wayback Machine.]