Церква Покрови Пресвятої Богородиці (Чернелів-Руський) — Вікіпедія

Церква Покрови Пресвятої Богородиці (Чернелів-Руський)

Типпарафіяльна церква
Країна Україна
РозташуванняЧернелів-Руський
КонфесіяУГКЦ
Будівництво1912

CMNS: Церква Покрови Пресвятої Богородиці у Вікісховищі

Церква Покрови Пресвятої Богородиці в Чернелові-Руському — парафія і храм греко-католицької громади Великобірківського деканату Тернопільсько-Зборівської архієпархії Української греко-католицької церкви в селі Чернелів-Руський Тернопільського району Тернопільської области.

Оголошена пам'яткою архітектури місцевого значення[1].

Історія церкви

[ред. | ред. код]

Храм у теперішньому вигляді збудований понад 100 років тому, освячений на Покрови Пресвятої Богородиці 14 жовтня 1912 року. Його спорудження відбулося під духовною опікою отця Миколи Михалевича, який служив на парафії в Чернелеві-Руському з 1871 року і присвятив душпастирській праці в цьому селі понад 40 років. Церкву збудовано за кошти парафіян, за активної підтримки Антіна Семеновича Кунько - селянина, громадського, політичного діяча. Проєкт розробив архітектор Олександр Лушпинський, вів будівництво Дмитро Фалендиш з Тернополя. Половину суми на будівництво жертвував митрополит Андрей Шептицький.

З 1947 року парафія і храм Покрови Пресвятої Богородиці належали до московського православ'я, а в 1962 році діяльність храму органи державної влади припинили.

Відновлення статусу церкви ще як православної РПЦ відбулося на звернення громади восени 1988 року. Наприкінці 1989 року парафія і храм повернулися знову в лоно Української Греко-Католицької Церкви, розпочалося стрімке відродження святині. За кошти парафіян храм було оновлено. 14 жовтня 2009 року освячено збудовану за кошти парафіян нову дзвіницю.

3 1988 року при церкві Покрови Пресвятої Богородиці діє церковний хор, який започатковували Зеновій Івахів та Степан Строцень, продовжують ним опікуватися дяк Олег Сидор і Марія Думанська.

На території парафії є відновлений стараннями громади в 1995 році хрест на честь скасування панщини 1848 року. В урочищі Кринички біля природного джерела сім'я Григорія Паробка в 1990-х роках встановила капличку Матері Божої та хрест, тут щороку відбувається відправа та освячення води на Водохреща. У 2001 році в Чернелеві-Руському неподалік церкви встановлено коштом пасічників області та освячено пам'ятник о. Миколі Михалевичу роботи скульптора Василя Садовника. Стараннями сім'ї Дручків відновлено могилу о. М. Михалевича на місцевому цвинтарі. На чернелево-руських полях є фігура з хрестом і написом: «Терпів за нас страсти, Ісусе Христе, сину Божий, помилуй нас. Лан Пшеничного, 1908 р.». Біля символічної могили Борцям за волю України, насипаної в 1990-х роках, та хреста, поруч з пам'ятником односельчанам, які загинули в роки Другої світової війни, щороку відбуваються молебні, панахиди, громадські заходи.

Парохи

[ред. | ред. код]
  • о. Тимофій Залуський (1832),
  • о. Михайло Бачинський (1841),
  • о. Громницький (помер у 1870),
  • о. Микола Михалевич (1871—1914),
  • о. Степан Боне (1926),
  • о. Григорій Островський,
  • о. Василь Подолянчук (1930—1943),
  • о. Григорій Галайко (1989—1998),
  • о. Іван Гавліч (з грудня 1998).

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]