Aeolis Mensae — Вікіпедія

Aeolis Mensae
Ярданги в Aeolis Mensae, знімок HiRISE. Лінія масштабу відповідає 500 метрам. Клацніть на знімку, аби краще роздивитися ярданги.
Координати2°54′ пд. ш. 219°36′ зх. д. / 2.9° пд. ш. 219.6° зх. д. / -2.9; -219.6
Aeolis Mensae

Aeolis Mensae — це плоскогір'я у квадранглі Aeolis на планеті Марс. Його центр розташований за координатами 2°54′ пд. ш. 219°36′ зх. д. / 2.9° пд. ш. 219.6° зх. д. / -2.9; -219.6. Його довжина становить 820 км, а свою назву воно отримало від класичної альбедо-деталі.[1]

Інвертований рельєф

[ред. | ред. код]

Деякі місця на Марсі мають інвертований рельєф. Інвертовані канали формуються як наслідок накопичення відкладів, які з часом зазнають цементування мінералами.

Так, канали «вгризаються» шляхом ерозії у поверхню, потім дно покривається відкладами, відклади з часом цементуються і утворюють дуже міцний, відпорний на ерозію шар.

Як наслідок, у таких випадках ложе річки стає височиною, а не долиною, якщо порівнювати з рештою території. Інвертування рельєфу каналів древніх потоків може бути спричинене також відкладеннями великого каміння на дні каналу.

В будь-якому випадку, ерозія матиме сильний вплив лише на навколишній ландшафт, тоді як старе ложе річки залишиться майже неторкнутим, оскільки є відпорним на ерозію, а як результат — височітиме у вигляді кряжу над рештою території. На зображенні справа, виконаному камерою HiRISE, видно кряж, який може репрезентувати давній річковий канал, що став інвертованим.[2]


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Aeolis Mensae. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program.(англ.)
  2. HiRISE | Sinuous Ridges Near Aeolis Mensae. Hiroc.lpl.arizona.edu. 31 січня 2007. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 17 березня 2013.(англ.)