Group DF — Вікіпедія

Group DF
Типбізнес Редагувати інформацію у Вікіданих
Галузьазотна, титанова, газова, банківська, медіа, кальцинована сода, енергетика, нерухомість, агробізнес
Засновано2007 рік
Штаб-квартираУкраїна Редагувати інформацію у Вікіданих
Ключові особиДмитро Фірташ (власник, засновник), Борис Краснянський (керуючий директор)
Співробітники100 тис.
www.groupdf.com
CMNS: Group DF у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Group DF (DF — абревіатура Дмитро Фірташ[джерело?]) — диверсифікована міжнародна група компаній, активи якої зосереджені в хімічній промисловості, виробництві титану, газовому та банківському секторах. Крім цього, група має інтереси ще в кількох галузях: агросектор, медійний бізнес, виробництво кальцинованої та харчової соди[1], сектор енергетичної інфраструктури та нерухомість. Group DF працює в 11 країнах євразійського регіону. В Україні група розвиває бізнеси, здатні трансформувати ландшафт галузей[2] й підвищити конкурентоспроможність країни на світовому ринку[3].

Засновником та власником Group DF є відомий український бізнесмен та меценат Дмитро Фірташ, який 2007 року консолідував у групу активи, які йому належали. Керуючий директор групи — Борис Краснянський.

У 2012 році консолідована виручка Group DF, за попередніми неаудованими даними, склала понад 6 млрд дол. США[4]. Цю цифру оприлюднив Борис Краснянський на конференції «Україна — погляд зсередини» (організатор — The Economist) у березні 2013 р. у Відні.[5]

Група планує й надалі нарощувати та консолідувати активи в усіх секторах присутності, зокрема у виробництві добрив, титану, газорозподільній галузі, сільському господарстві[6].

Діяльність

[ред. | ред. код]

Газовий сектор

[ред. | ред. код]

Передісторія діяльності групи розпочалась більше 20 років тому[коли?], коли Дмитро Фірташ розгорнув власний бізнес у сфері торгівлі в Україні та Росії. Тоді йому вдалося налагодити ділові зв'язки з країнами Середньої Азії і він розпочав поставки споживчих товарів в обмін на природний газ. Вже у 2002 році Дмитро Фірташ засновує компанію Eural Trans Gas Kft і укладає ексклюзивні контракти на постачання туркменського газу в Україну, а роком пізніше в Угорщині засновує компанію з торгівлі газом і енергетичними послугами EMFESZ Kft, яка пізніше отримує також ліцензію на торгівлю газом у Польщі. Це був початок становлення газового бізнесу підприємця, який пізніше став основою консолідованої бізнес-групи.

У 2004 році спільно з «Газпром» було створено компанію «РосУкрЕнерго АГ», яка постачала середньоазійський газ в Україну та країни Європи до кінця 2008 року. Сьогодні в Україні група є портфельним інвестором низки регіональних газорозподільних компаній і в подальшому має намір консолідувати галузь.

Підприємства групи є споживачами значного обсягу газу, тому питання прямих закупок є надзвичайно значимим для Group DF. Зокрема, підприємства групи щороку споживають майже 6 млрд кубометрів газу, а частка газу в структурі собівартості мінеральних добрив сягає 65-85%[7].

Хімічний сектор

[ред. | ред. код]

На початку 2000-х, активно розвиваючи газовий бізнес, Дмитро Фірташ вирішує започаткувати новий бізнес-напрям — азотну хімію. У тій же Середній Азії він купує контрольний пакет ЗАТ СП «Таджик Азот» — найбільшого місцевого виробника мінеральних добрив. Потім додає до активів естонський «Нітроферт», а у 2004 р. консолідує хімічні активи і засновує холдинг OSTCHEM, який пізніше у 2011–2012 рр. купує контрольні пакети азотних підприємств в Україні — у Горлівці, Черкасах, Сєвєродонецьку та Рівному. Пізніше — для побудови замкненого циклу хімічного виробництва в рамках групи — серед активів Group DF з'являється власна мережа складів для дистрибуції продукції («УкрАгро НПК»), а для транспортування добрив група купує морський перевалочний порт для сухих вантажів «Ніка Тера». Для скорочення відстані від виробників до споживачів та розширення збуту мінеральних добрив, мережу регіональних складів на початку 2014 року розширюють з 15 до 25 у різних регіонах України. Таким чином, розвиваючи власну дистриб’юторську мережу, OSTCHEM планує підвищити свою конкурентоспроможність серед виробників мінеральних добрив на ринку України[8].

Сьогодні консолідовані у Group DF хімічні активи забезпечують групі лідерські позиції у виробництві аміаку, аміачної селітри, карбаміду у Східній Європі. Крім того, підприємства виробляють вапняно-аміачну суміш, карбамідно-аміачну суміш та амофос. За коментарями керівництва, до 2018 року[9] Group DF інвестує у програму розвитку азотної хімії близько 2 млрд дол. США.

Видобування титану

[ред. | ред. код]

У пошуках галузетворчих бізнесів підприємець починає розвивати титановий напрям — із купівлі частки «Кримського ТИТАНу» у 2004 році. Далі поступово інвестує у розвиток виробництва: філіал кримського комбінату в Іршанську починає розробку трьох нових дільниць для виробництва ільменіту, а на самому «Кримському ТИТАНі» побудовано новий цех сірчаної кислоти. В кінці 2012 року Група консолідує 100% акцій підприємства, та вже у квітні 2013 року у публічному просторі з'являється інформація про плани будівництва на «Кримському ТИТАНі» нового виробництва двоокису титану та розширення потужностей наявного — разом це 240 тис. тонн двоокису титану на рік, що дозволить забезпечити 4% присутності на світовому ринку[10].

Стратегічно група націлена на побудову вертикально-інтегрованого титанового холдингу. Так, група здійснювала[11] видобування титанових руд на чотирьох підприємствах у Житомирській та Дніпропетровській областях України. А у грудні 2012 року Group DF перемагає в конкурсі із залучення інвестора до ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» і за кілька місяців оголошує про масштабну інвестиційну програму на цьому підприємстві. Ця програма включає запуск нових потужностей з виробництва металевого титану, а саме, титанового шлаку на 150 тис. тонн в рік та титанової губки на 40 тис. тонн в рік. Окрім того, Group DF планує налагодити на ЗТМК виробництво титанових злитків та сплавів[12]. У листопаді 2013 року процес створення ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» завершується. В результаті, Group DF стає інвестором ЗТМК та отримує 49%-ву частку в уставному капіталі підприємства.[13]

Керівництво групи заявило, що нові потужності на ЗТМК дозволять збільшити долю держави у світовому виробництві титанового шлаку — з 0,66% до 4%, а титанової губки — з 5 до 14%[12]. Коментуючи загальні інвестиції у програму розвитку титанової галузі, Дмитро Фірташ озвучив цифру в 2,5 млрд дол. США до 2017 р.[10] Ці інвестиції будуть спрямовані на розробку нових титанових родовищ, нарощування виробництва двоокису титану та металевого титану.

Втім, підприємство станом на липень 2016 року так і не відновило роботи. Згідно із аудитом Держфінінспекції України, основну частину інвестиційних коштів було витрачено не за призначенням[14].

Фінансовий сектор

[ред. | ред. код]

Ще один ключовий напрям для групи — банківський. У 2011 році вона купує контрольний пакет ПАТ Комерційний банк «Надра»[15]. На 1 січня 2013 року банк «Надра»  — універсальний комерційний банк з активами у 27 млрд. 684 млн грн.[16][17]. На 1 січня 2014 року активи банку склали 31 млрд. 115 млн. грн.[18]. Банк є одним із провідних українських фінустанов та входить до першої десятки вітчизняних банків за розміром активів і до п‘ятірки – за кількістю відділень. Регіональна мережа банку «Надра» налічує понад 500 відділень у 290 населених пунктах країни. Стратегічно банк фокусується на наданні універсальних банківських послуг, проте пріоритетним напрямом залишається обслуговування роздрібних клієнтів[19].

Клієнтами банку були понад 800 тисяч українців. Так, у 2013 році банк увійшов до п‘ятірки лідерів банківського ринку за приростом депозитних вкладень фізичних осіб, а розмір інвестицій у реальний сектор економіки склав понад 10 млрд. грн. Окрім того, банк «Надра» очолив рейтинг надійності українських банків за результатами роботи у 2013 році, який провів журнал «Деньги»[20]

5 лютого 2015 року Національний банк України визнав банк «Надра» неплатоспроможним.[21]

5 червня 2015 року Національний банк України ухвалив рішення про ліквідацію банку «Надра».[22]

23 січня 2014 року Group DF придбала у італійської групи Intesa Sanpaolo 100% акцій «Правекс-Банку»[23][24].

Інші сфери

[ред. | ред. код]

Свій перший інвестиційний проект в аграрному секторі — тепличний комплекс DF Agro на Тернопільщині — керівництво групи називає факультативом і далі шукає цікаві проекти для інвестицій. Першу чергу комплексу площею 10 га у с. Синьків відкрили 2012 року, у планах на наступні роки — розширити площу до 40 га. Тепличний комплекс спеціалізується на вирощуванні овочів: помідорів, огірків та перцю. Окрім того, тепличний комплекс є першим в Україні, де перець вирощується у промислових обсягах. Раніше під його вирощування в Україні було відведено всього 1% тепличних площ, а свої потреби в цій культурі Україна забезпечувала майже виключно за рахунок імпорту. За оцінками групи, виробничі потужності господарства дозволять скоротити імпорт перцю в Україні.

Єдине в Україні та одне з найбільших у Східній Європі підприємство з виробництва технічної кальцинованої та харчової соди — ПАТ «Кримський содовий завод» — група придбала ще у 2004 році. Воно забезпечувало 80% потреб внутрішнього ринку цієї продукції і близько 2% світового попиту[25]. В 2013 році «Кримський содовий завод» запустив виробництво харчової соди потужністю 20 тис. тонн на рік, підприємство було єдиним виробником харчової соди в Україні. Також, у тому ж році для забезпечення власною сировиною, підприємство відкрило на Північно–Баксанському родовищі власну сировинну базу з видобутку вапняку[26], який використовується у виробництві соди. Окрім основних  напрямів діяльності підприємства, якими є випуск кальцинованої та харчової соди, підприємство випускає також харчову сіль, засоби побутової хімії та будівельні матеріали [27].

Консолідуючи активи, з 2007 по 2019 Group DF також була присутньою на ринку нерухомості — зокрема була співвласником БЦ «Парус» (проданий партнеру Вагіфу Алієву у 2016 році) та ТРЦ «Арена Сіті» (проданий у 2019 бізнесмену Сергію Тігіпку) у Києві. А в 2013 році вона розпочала новий напрям — медійний, придбавши контрольний пакет акцій Inter Media Group, яка включає телеканали «Інтер», «К1», «К2», «НТН», «Мега», «Ентер-Фільм», «Ентер-Музика», «Zoom» та «Піксель».

Напрямки бізнесу

[ред. | ред. код]
DF Agro (село Синьків, Тернопільська область) — найбільший тепличний комплекс на заході України
Прохідна ВАТ «Азот» — найбільшого в Україні підприємства з виробництва азотних добрив (Черкаси)

Group DF володіє суттєвими частками наступних підприємств[28]:

Азотний бізнес:

Титановий бізнес:

АПК:

Виробництво соди:

Енергетична інфраструктура:

  • ЗАТ «ЗАНГАС» (Росія);
    • ПрАТ «Зангас-НГС» (Україна).

Медіа-бізнес:

Міжнародні проекти

[ред. | ред. код]

Сценарії розвитку України

[ред. | ред. код]

Як один з найбільших інвесторів в українську економіку, Group DF підтримує ініціативи, покликані підвишити рівень економічного розвитку України. Так, у листопаді 2013 року група виступила одним із спонсорів міжнародного саміту «Сценарії розвитку України». Організаторами проекту виступили Всесвітній економічний форумом (ВЕФ), великий український бізнес та українська влада. У рамках панельних дискусій учасники саміту провели обговорення можливих економічних сценаріїв розвитку України та надали відповідні рекомендації українському уряду.

Дні України у Великій Британії

[ред. | ред. код]

Флагманським проектом Group DF у співпраці з благодійним фондом Firtash Foundation у напрямі культурної дипломатії стали «Дні України у Великій Британії»[29]. Культурний фестиваль відбувся у Лондоні з 17 по 19 жовтня 2013 р. і став першою масштабною міжнародною подією, яка відкрила європейцям сучасну Україну.[30][31] Протягом трьох днів провідні українські художники, артисти, музиканти, дизайнери і народні майстри демонстрували колорит України та багатство сучасної української культури.

За оцінками експертів, загалом усі заходи, що відбулися в рамках “Днів України”, побачили близько 110-120 тисяч мешканців і гостей Лондона. [32]

Зв'язок з персонами

[ред. | ред. код]

Дмитро Фірташ, Голова Ради Group DF.

Борис Краснянський, керуючий директор Group DF, Член Ради Групи. На посаді керуючого директора групи компаній Group DF — з вересня 2012 року[джерело?].

Лорд Оксфорд, Член Ради Групи, Член Аудиторського комітету. Британський пер і колишній дипломат[джерело?]. Працював у Лондоні в Міністерстві закордонних справ і у справах Співдружності Великої Британії, а також в офісі Прем'єр-міністра Великої Британії[джерело?]. Також працював першим секретарем британського посольства в Москві в 1983–1985 рр. і радником британського посольства в Києві в 1992–1997 рр.[джерело?]

Роберт Шетлер-Джонс, Член Ради Групи. Обіймав посаду Керуючого директора Group DF з моменту створення групи в 2007 р. і до серпня 2012 р., ставши членом Ради Групи у вересні 2012 року[джерело?].

Історія

[ред. | ред. код]

1988-2001
Дмитро Фірташ починає власний бізнес, організовує постачання споживчих товарів в Україні та Росії, пізніше — в Середній Азії, в обмін на природний газ.

2002
Заснована Дмитром Фірташем компанія EuralTransGasKft, укладає ексклюзивні контракти на постачання туркменського газу в Україну. Розширюючи бізнес у сфері хімічної промисловості, Дмитро Фірташ купує контрольний пакет акцій ЗАТ СП «Таджик Азот».

2003
Дмитро Фірташ засновує компанію з торгівлі газом і енергетичними послугами EMFESZ Kft (Угорщина). Для розширення хімічного бізнесу купує підприємство АТ «Нітроферт», єдиного виробника аміаку та карбаміду в Естонії.

2004
З російським «Газпромом» Дмитро Фірташ створює спільну компанію «РосУкрЕнерго АГ»; для розвитку бізнесу з будівництва нафто- та газопроводів засновує ЗАТ «ЗАНГАС» (Росія), крім того стає акціонером українського підприємства ПрАТ «Кримський ТИТАН», купує контрольний пакет акцій ПАТ «Кримський содовий завод». Для консолідації активів Дмитра Фірташа в хімічній промисловості створюється холдингова компанія Ostchem.

2005
«РосУкрЕнерго АГ» починає постачати природний газ з країн Середньої Азії в Україну та країни Європи.

2006
«Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат», філіал ПрАТ «Кримський ТИТАН», починає розробку трьох нових дільниць для виробництва ільменіту.

2007
Для ефективного управління активами Дмитра Фірташа в енергетиці та хімічній промисловості формується міжнародна група компаній Group DF. Група виходить на ринок нерухомості.

2008
ПрАТ «Кримський ТИТАН» починає будівництво нового цеху сірчаної кислоти, ПАТ «Кримський содовий завод» збільшує виробництво кальцинованої соди до рекордних обсягів — 764 тис. тонн.

2009
ПАТ «Кримський содовий завод» вводить в експлуатацію парову турбіну, що генерує 20% від загального обсягу електроенергії, яку споживає підприємство.

2010
Group DF ініціює масштабну програму трансформації групи з залученням PwC. OSTCHEM купує контрольний пакет акцій ПАТ «Концерн Стирол» (Горлівка).

2011
Group DF купує контрольний пакет акцій ПАТ "Комерційний банк «Надра». OSTCHEM купує контрольні пакети акцій ПАТ «Азот» (Черкаси), ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» та ПАТ «Рівнеазот», ТОВ «Морський спеціалізований порт Ніка Тера».

2012
Group DF будує тепличний комплекс DF Agro (с. Синьків, Тернопільська обл.), купує контрольний пакет акцій ПрАТ «УкрАгро НПК». На ПрАТ «Кримський ТИТАН» завершується будівництво нового цеху сірчаної кислоти потужністю 600 тис. тонн на рік. Крім цього, група купує 49% акцій «Запорізького титано-магнієвого комбінату» і консолідує 100% акцій ПрАТ «Кримський ТИТАН».

2013
Group DF виходить на медійний ринок, купуючи контрольний пакет акцій компанії InterMedia Group. «Кримський содовий завод» розпочав виробництво харчової соди. Group DF підтримує 2 масштабних міжнародних проекти: саміт «Сценарії розвитку України» та міжнародний культурний проект «Дні України у Великій Британії». Група стає інвестором ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» та отримує 49% частку у статутному капіталі товариства.

2014
Для скорочення відстані від виробників до споживачів та розширення збуту мінеральних добрив, мережу регіональних складів на початку 2014 року розширюють з 15 до 25[8]у різних регіонах України. Таким чином, розвиваючи власну дистриб'юторську мережу, OSTCHEM планує підвищити свою конкурентоспроможність серед виробників мінеральних добрив на ринку України.

2018
Господарський суд Запорізької області повністю задовольнив позов Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) в інтересах держави до офшорної компанії Tolexis Trading Limited (Кіпр), що входить до Group DF Дмитра Фірташа, про розірвання договору з Фондом держмайна (ФДМ) України про створення ТОВ "Запорізький титаномагнієвий комбінат" (ЗТМК) на базі однойменного держпідприємства. При цьому уточнюється, що судове рішення, зокрема, передбачає розірвання договору про створення ТОВ "ЗТМК" №85 від 22 лютого 2013 року, укладеного ФДМ та компанією Tolexis Trading Ltd у повному обсязі.[33]

Скандали

[ред. | ред. код]

У грудні 2021 компанія Group DF, Ukrainian Chemical Products (раніше Кримський Титан) продала всі свої активи в Криму компанії Російський титан.[34]

У вересні 2022 року Бюро економічної безпеки України опублікувало заяву щодо підозри однієї з компаній Group DF ухиленні від сплати податків. Група відкинула це звинувачення.[35]

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. "Крымсода" запустила линию по производству пищевой соды стоимостью 60 млн грн. УНІАН. 13 серпня 2013. Архів оригіналу за 9 грудня 2018. Процитовано 4 травня 2021. (рос.)
  2. Корреспондент: Пошел в рост. Интервью с управляющим директором бизнес-группы Дмитрия Фирташа. «Корреспондент». 19 лютого 2013. Архів оригіналу за 18 лютого 2022. Процитовано 31 березня 2022.
  3. Про Group DF » Місія та бачення. Персональний сайт Дмитра Фірташа. Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.
  4. Выручка компаний Фирташа за 2012 год составила 6 миллиардов долларов. Минфин. 19 марта 2013, 17:50. Архів оригіналу за 4 жовтня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 жовтня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  6. Севгиль Мусаева (14 Май 2013, 09:00). Борис Краснянский: К 2015 году хотим подготовить один-два бизнеса к IPO. Forbes.ua. Архів оригіналу за 7 серпня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.
  7. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 серпня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  8. а б Архівована копія. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 2 квітня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  9. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 квітня 2014. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2014-04-07 у Wayback Machine.]
  10. а б Фирташ вложит в Крымский ТИТАН $300 млн. ЛІГА.net. 5 квітня 2013. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 17 вересня 2024.
  11. У Фірташа остаточно відібрали гірничий комбінат. Еспресо TV. 20 травня 2015. Архів оригіналу за 19 серпня 2016. Процитовано 4 травня 2021.
  12. а б Архівована копія. Архів оригіналу за 5 жовтня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2013-10-05 у Wayback Machine.]
  13. Архівована копія. Архів оригіналу за 23 листопада 2013. Процитовано 2 квітня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2013-11-23 у Wayback Machine.]
  14. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 вересня 2016. Процитовано 28 липня 2016.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  15. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 жовтня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2013-10-05 у Wayback Machine.]
  16. http://www.nadra.com.ua/user_file/zvit_financial_state.pdf[недоступне посилання з серпня 2019]
  17. Архівована копія. Архів оригіналу за 11 серпня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  18. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 вересня 2015. Процитовано 2 квітня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  19. Архівована копія. Архів оригіналу за 21 вересня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2013-09-21 у Wayback Machine.]
  20. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 березня 2014. Процитовано 2 квітня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2014-03-10 у Wayback Machine.]
  21. Нацбанк визнав банк "Надра банк" Фірташа неплатоспроможним. Архів оригіналу за 6 лютого 2015. Процитовано 28 липня 2016.
  22. НБУ прийняв рішення про ліквідацію банку «Надра» [Архівовано 16 вересня 2016 у Wayback Machine.] zaxid.net, 5.06.2015
  23. Фирташ купил Правэкс-Банк [Архівовано 26 січня 2014 у Wayback Machine.] // Forbes.ua, 23 Января 2014, 11:47
  24. Фірташ купив [Архівовано 24 січня 2014 у Wayback Machine.]«Правекс-Банк» // Економічна правда, Четвер, 23 січня 2014, 12:03
  25. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 серпня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  26. «Крымский содовый завод» инвестировал в новую технологию добычи известняка 63 млн грн. УНІАН. 1 листопада 2013. Архів оригіналу за 26 серпня 2016. Процитовано 4 травня 2021. (рос.)
  27. У справі Гонгадзе є чотири версії. УНІАН. 24 листопада 2006. Архів оригіналу за 20 серпня 2013. Процитовано 4 травня 2021.
  28. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 вересня 2013. Процитовано 9 серпня 2013.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2013-09-05 у Wayback Machine.]
  29. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 квітня 2014. Процитовано 2 квітня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  30. Светлана, Панюшкина (23 жовтня 2013). Дни Украины в Британии: как англичане стояли в очереди за варениками, Скрипка зажигал публику перед Тауэром, а британцы искали жен среди украинок. «Сьогодні». Архів оригіналу за 6 жовтня 2016. Процитовано 31 березня 2022. (рос.)
  31. В Лондоне прошли Дни Украины в Великобритании. Подробиці (Інтер). 20 жовтня 2013. Архів оригіналу за 7 квітня 2014. Процитовано 12 листопада 2023. (рос.)
  32. "Дні України у Великій Британії" відвідали понад 110 тисяч жителів і гостей Лондона. РБК-Україна. 21 жовтня 2013. Архів оригіналу за 7 квітня 2014. Процитовано 4 травня 2021.
  33. InterFax-Україна. Суд задовольнив позов САП про розірвання договору ФДМ з Tolexis Trading, що входить до Group DF Фірташа (ua) . Архів оригіналу за 9 липня 2018. Процитовано 9 липня 2018.
  34. Кримський титан. Група компаній Фірташа продала окупантам активи у Криму. biz.nv.ua (укр.). Процитовано 27 березня 2023.
  35. news (8 вересня 2022). Group DF повністю відкидає звинувачення в ухилянні від сплати податків. AgroNews (укр.). Процитовано 27 березня 2023.

Посилання

[ред. | ред. код]

https://www.radiosvoboda.org/amp/schemes/28831588.html