Маркиан (узурпатор) – Уикипедия

Вижте пояснителната страница за други личности с името Маркиан.

Маркиан
римски политик и узурпатор
Роден
Починал
484 г.
Семейство
БащаАнтемий
МайкаМарция Евфемия
Братя/сестриПрокопий Антемий
Ромул
Алипия
Антемиол
СъпругаЛеонция

Флавий Маркиан Младши (на латински: Flavius Marcianus; гръцки: Μαρκιανός; † след 484) е внук на император Маркиан и узурпатор 479−480 г. против император Зенон.

Син е на императора на Западната Римска империя Антемий и Марция Евфемия, дъщеря на източноримския император Маркиан и Елия Пулхерия. Зет е на императора на Източната Римска империя Лъв I Тракиеца и неговата съпруга Елия Верина. Брат е на Алипия, Антемиол, Ромул и Прокопий Антемий.

Маркиан помага на Верина при сблъсъка с другия ѝ зет, император Зенон, но е победен от генерал Ил.

Маркиан се оженва през 471 г. за Леонция, дъщеря на император Лъв I Тракиеца от Верина и сестра на Елия Ариадна, съпругата на Зенон. Бунтът му става през 479 г. в Константинопол, където той разбива войските на Зенон и го обсажда в двореца му. Войските на Маркиан са подкупени от Ил и самият Маркиан, заедно с братята си Прокопий и Ромул, са пленени. Братята му успяват да избягат. Маркиан е направен свещеник и изпратен в Тарс в Киликия или в Кесария в Кападокия. Успява да избяга с помощта на монаси. През 480 г. в Галация подготвя ново въстание, което е потушено от Трокунд. Маркиан е отново хванат и затворен в крепостта Papyrios или Papurius близо до Тарс, впоследствие използвана като окръжен затвор.

През 484 г. генерал Ил започва въстание против Зенон и освобождава Маркиан. Обещава му императорския трон, решава да го даде обаче на Леонтий и изпраща Маркиан в Италия с молба за помощ (безуспешено) от Одоакър.

Източници и използвана информация

[редактиране | редактиране на кода]
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Marcian (usurper) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​