Chinese Taipei at the 2018 Asian Games
Chinese Taipei at the 2018 Asian Games | |
---|---|
IOC code | TPE |
NOC | Chinese Taipei Olympic Committee |
Website | www.tpenoc.net |
in Jakarta and Palembang August 18 – September 2 | |
Competitors | 588 in 45 sports |
Flag bearer | Kuo Hsing-chun[1] |
Medals Ranked 7th |
|
Asian Games appearances (overview) | |
Chinese Taipei competed at the 2018 Asian Games in Jakarta and Palembang, Indonesia, from 18 August to 2 September 2018. At the last Games in Incheon, the country bagged a total 51 medals, including 10 gold, 18 silver, and 23 bronze. This time, Chinese Taipei is set to send a 738-strong team to compete in 36 of 40 sporting events, including 588 athletes.[2]
Competitors
[edit]The following is a list of the number of competitors representing Chinese Taipei that will participate at the Games:
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 8 | 8 | 16 |
Athletics | 20 | 11 | 31 |
Badminton | 10 | 10 | 20 |
Baseball | 24 | — | 24 |
Basketball | 12 | 12 | 24 |
3-on-3 basketball | 4 | 4 | 8 |
Bowling | 6 | 6 | 12 |
Boxing | 3 | 3 | 6 |
Bridge | 9 | 9 | 18 |
Canoeing | 18 | 24 | 42 |
Cycling | 5 | 4 | 9 |
Equestrian | 1 | 7 | 8 |
Fencing | 4 | 4 | 8 |
Field hockey | 0 | 18 | 18 |
Football | 20 | 20 | 40 |
Golf | 4 | 3 | 7 |
Gymnastics | 5 | 5 | 10 |
Handball | 16 | 0 | 16 |
Judo | 6 | 6 | 12 |
Ju-jitsu | 2 | 1 | 3 |
Kabaddi | 0 | 12 | 12 |
Karate | 4 | 4 | 8 |
Kurash | 5 | 6 | 11 |
Paragliding | 5 | 0 | 5 |
Roller Sports | 3 | 3 | 6 |
Rowing | 2 | 7 | 9 |
Rugby sevens | 12 | 0 | 12 |
Sailing | 1 | 0 | 1 |
Sambo | 1 | 0 | 1 |
Shooting | 6 | 7 | 13 |
Softball | – | 17 | 17 |
Soft tennis | 5 | 5 | 10 |
Sport climbing | 0 | 1 | 1 |
Swimming | 13 | 3 | 16 |
Table tennis | 5 | 5 | 10 |
Taekwondo | 6 | 6 | 12 |
Tennis | 9 | 9 | 18 |
Triathlon | 3 | 3 | 18 |
Wushu | 5 | 5 | 10 |
Volleyball | 14 | 14 | 28 |
Beach volleyball | 4 | 4 | 8 |
Weightlifting | 5 | 5 | 10 |
Wrestling | 3 | 3 | 6 |
Demonstration Games | |||
Canoe polo | 6 | 6 | 12 |
Electronic sports | 13 | 0 | 13 |
Total | 307 | 280 | 587 |
Medalists
[edit]The following Chinese Taipei competitors won medals at the Games.
Demonstration event[edit]
|
|
Archery
[edit]- Recurve
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Finals / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | |||||||||
Wei Chun-heng | Men's individual | 667 | 10 | Bye | Mahamadaachchi Sajeev de Silva (SRI) W 6–2 | Xu Tianyu (CHN) W 6–2 | Lee Woo-seok (KOR) L 2–6 | Did not advance | ||
Tang Chih-chun | 670 | 7 | Bye | Htike Lin Oo (MYA) L 1–7 | Did not advance | |||||
Jao ting-yu | 645 | 33 | Did not advance | |||||||
Luo Wei-min | 649 | 27 | Did not advance | |||||||
Luo Wei-min Tang Chih-chun Wei Chun-heng | Men's team | 1986 | 3 | — | Bye | Nepal W 6–0 | Japan W 6–0 | Mongolia W 6–0 | South Korea W 5–3 | |
Lei Chien-ying | Women's individual | 674 | 4 | Bye | Firuza Zubaydova (TJK) W 6–0 | Deepika Kumari (IND) W 7–3 | Tomomi Sugimoto (JPN) W 6–0 | Diananda Choirunisa (INA) L 3–7 | Bronze medal match Kang Chae-young (KOR) L 4–6 | 4 |
Tan Ya-ting | 672 | 6 | Bye | Ada Lam Shuk Ching (HKG) W 6–0 | Kaori Kawanaka (JPN) W 7–1 | Zhang Xinyan (CHN) L 4–6 | Did not advance | |||
Peng Chia-mao | 664 | 8 | Did not advance | |||||||
Lo Hsiao-yuan | 510 | 63 | Did not advance | |||||||
Lei Chien-ying Peng Chia-mao Tan Ya-ting | Women's team | 2010 | 2 | — | Bye | India W 6–2 | China W 5–3 | South Korea L 3–5 | ||
Lei Chien-ying Tang Chih-chun | Mixed team | 1344 | 2 | — | Bye | Thailand W 5–4 | North Korea L 4–5 | Did not advance |
- Compound
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Finals / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | |||||||||
Lin Che-wei Lin Hsin-min Pan Yu-pin | Men's team | 2084 | 3 | — | Singapore W 230–224 | Kazakhstan W 232–227 | India L 227–231 | Bronze medal match Malaysia L 223–225 | 4 | |
Chen Li-ju Chen Yi-hsuan Lin Ming-ching | Women's team | 2085 | 3 | — | Bye | Malaysia W 221–225 | India L 222–225 | Bronze medal match Iran W 226–221 | ||
Chen Yi-hsuan Pan Yu-ping | Mixed team | 1406 | 3 | — | Bye | Myanmar W 156–148 | Kazakhstan W 151−149 | Iran W 153−138 | South Korea W 151–150 |
Athletics
[edit]Road & track events
[edit]
|
|
Field events
[edit]
|
|
Combined
[edit]- Women
Athlete | Event | 100m H | HJ | SP | 200m | LJ | JT | 800m | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Chu Chia-ling | Heptathlon | 13.95 985 | 1.64 783 | 11.82 649 | 26.02 795 | 5.78 783 | 42.74 720 | 2:27.70 722 | 5437 | 8 SB |
Badminton
[edit]Men
[edit]Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Chou Tien-chen | Singles | Bye | Phạm Cao Cường (VIE) W 21–16, 21–12 | Kantaphon Wangcharoen (THA) W 21–18, 13–21, 21–11 | Ng Ka Long (HKG) W 21–18, 21–18 | Anthony Sinisuka Ginting (INA) W 16–21, 23–21, 21–17 | Jonatan Christie (INA) L 18–21, 22–20, 15–21 | |
Wang Tzu-wei | Bye | Nguyễn Tiến Minh (VIE) W 24–22, 21–17 | Wong Wing Ki (HKG) L 12–21, 21–16, 13–21 | Did not advance | ||||
Chen Hung-ling Wang Chi-lin | Doubles | — | Kim Won-ho / Seo Seung-jae (KOR) L 12–21, 21–15, 17–21 | Did not advance | ||||
Lee Jhe-huei Lee Yang | — | Sarim Mohamed / Hussein Zayan Shaheed (MDV) W 21–4, 21–7 | Liu Cheng / Zhang Nan (CHN) W 20–22, 21–16, 21–16 | Choi Sol-gyu / Kang Min-hyuk (KOR) W 21–16, 21–16 | Marcus Fernaldi Gideon / Kevin Sanjaya Sukamuljo (INA) L 15–21, 22–20, 12–21 | Did not advance | ||
Chen Hung-ling Chou Tien-chen Hsu Jen-hao Lee Jhe-huei Lee Yang Lu Ching-yao Wang Chi-lin Wang Tzu-wei Yang Chih-chieh Yang Po-han | Team | — | Bye | Nepal W 3–0 | China L 1–3 | Did not advance |
Women
[edit]Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Tai Tzu-ying | Singles | Bye | Cheung Ngan Yi (HKG) W 21–9, 21–14 | Nozomi Okuhara (JPN) W 21–15, 21–10 | Saina Nehwal (IND) W 21–17, 21–14 | P. V. Sindhu (IND) W 21–13, 21–16 | |
Pai Yu-po | Nitchaon Jindapol (THA) L 15−21, 20−22 | Did not advance | |||||
Hsu Ya-ching Wu Ti-jung | Doubles | Gong Xue Xin / Ng Weng Chi (MAC) W 21–5, 21–12 | Tang Jinhua / Zheng Yu (CHN) L 17−21, 14−21 | Did not advance | |||
Chen Hsiao-huan Hu Ling-fang | Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean (MAS) L 13–21, 14–21 | Did not advance | |||||
Chen Hsiao-huan Chiang Ying-li Hsu Ya-ching Hu Ling-fang Kuo Yu-wen Lee Chia-hsin Lin Wan-ching Pai Yu-po Tai Tzu-ying Wu Ti-jung | Team | — | Pakistan W 3–0 | Thailand L 0–3 | Did not advance |
Mixed
[edit]Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Wang Chi-lin Lee Chia-hsin | Doubles | Goh Soon Huat / Shevon Jemie Lai (MAS) L 12–21, 16–21 | Did not advance | ||||
Lee Yang Hsu Ya-ching | Nipitphon Phuangphuapet / Puttita Supajirakul (THA) W 21–17, 22–20 | Zheng Siwei / Huang Yaqiong (CHN) L 19–21, 16–21 | Did not advance |
Baseball
[edit]- Summary
Team | Event | Round 1 | Round 2 | Super / Consolation | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oppositions Scores | Rank | Oppositions Scores | Rank | Oppositions Scores | Rank | Opposition Score | Rank | ||
Chinese Taipei men's | Men's tournament | Bye | South Korea: W 2–1 Hong Kong: W 16–1 (F/5) Indonesia: W 15–0 (F/7) | 1 Q | China: W 1–0 Japan: L 0–5 | 3 | China W 10–0 |
- Roster
The following is the Chinese Taipei roster for the men's baseball tournament of the 2018 Asian Games.[3]
- Manager
- Tsu Shun-i
Pos. | No. | Player | Date of birth (age) | Bats | Throws | Club |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lin Tzu-chieh | 13 May 1991 (aged 27) | CO-Bank | |||
IF | 7 | Hsiao Po-ting | 20 August 1989 (aged 29) | Taipower | ||
C | 8 | Chen Jui-mu | 12 February 1986 (aged 32) | Taipower | ||
IF | 10 | Lin Han | 24 January 1985 (aged 33) | CO-Bank | ||
IF | 11 | Lin Chen-fei | 8 April 1997 (aged 21) | Lamigo | ||
OF | 15 | Tai Ju-liang | 6 February 1992 (aged 26) | CO-Bank | ||
17 | Lin Chia-yu | 28 March 1982 (aged 36) | CO-Bank | |||
P | 18 | Wu Sheng-feng | 28 July 1987 (aged 31) | CO-Bank | ||
P | 21 | Lin Hua-ching | 3 October 1994 (aged 23) | Lamigo | ||
P | 28 | Tang Chia-chun | 21 December 1984 (aged 33) | |||
P | 29 | Wang Yu-pu | 18 January 1996 (aged 22) | Uni Lions | ||
OF | 33 | Shen Hao-wei | 12 September 1997 (aged 20) | Fubon | ||
P | 37 | Tsai Wei-fan | 27 April 1993 (aged 25) | |||
OF | 39 | Chan Tzu-hsien | 24 February 1994 (aged 24) | Brothers | ||
C | 49 | Huang Chia-wei | 5 February 1986 (aged 32) | CO-Bank | ||
P | 55 | Wang Tsung-hao | 27 August 1990 (aged 27) | Taipower | ||
IF | 60 | Chiang Chien-ming | 27 May 1985 (aged 33) | |||
IF | 62 | Chen Wei-chih | 23 September 1988 (aged 29) | Taipower | ||
P | 66 | Lin Yu-hsiang | 23 February 1988 (aged 30) | Taipei City | ||
P | 70 | Wang Cheng-hao | 25 September 1989 (aged 28) | CO-Bank | ||
OF | 75 | Chen Hsiao-yun | 9 September 1993 (aged 24) | CO-Bank | ||
P | 83 | Chen Bo-hao | 28 January 1999 (aged 19) | Brothers | ||
P | 91 | Lin Cheng-hsien | 13 September 1995 (aged 22) | Fubon | ||
P | 92 | Huang Chien-lung | 10 October 1986 (aged 31) | CO-Bank |
- Round 2 – Group B
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | PCT | GB | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chinese Taipei | 3 | 3 | 0 | 33 | 2 | 1.000 | — | Super round |
2 | South Korea | 3 | 2 | 1 | 37 | 5 | .667 | 1 | |
3 | Hong Kong | 3 | 1 | 2 | 11 | 41 | .333 | 2 | Consolation round |
4 | Indonesia | 3 | 0 | 3 | 4 | 37 | .000 | 3 |
26 August 18:30 | South Korea | 1–2 | Chinese Taipei | Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta Attendance: 1,750 Umpires: Tomohisa Yamaguchi (JPN) |
LP: Yang Hyeon-jong | Boxscore | WP: Wu Sheng-feng Sv: Wang Cheng-hao | ||
HR: Kim Jae-hwan (1) | HR: Lin Chia-yu (1) |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Chinese Taipei | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | 0 |
South Korea | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 | 0 |
27 August 12:00 | Chinese Taipei | 16–1 (F/5) | Hong Kong | Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta Attendance: 100 Umpires: Park Hi-young (KOR) |
WP: Lin Cheng-hsien | Boxscore | LP: Leung Chung Hei |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hong Kong | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | 1 | 2 | 0 |
Chinese Taipei | 0 | 2 | 8 | 3 | 3 | — | — | — | — | 16 | 17 | 0 |
28 August 18:30 | Indonesia | 0–15 (F/7) | Chinese Taipei | Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta Attendance: 750 Umpires: Katsutoshi Takahashi (JPN) |
LP: Chindy Patria Yudharana | Boxscore | WP: Huang Chien-lung |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Chinese Taipei | 6 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | 2 | — | — | 15 | 14 | 0 |
Indonesia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | 0 | 2 | 1 |
- Super Round
Pos | Team | Pld | W | L | RF | RA | PCT | GB | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Korea | 3 | 2 | 1 | 16 | 4 | .667[a] | — | Gold medal match |
2 | Japan | 3 | 2 | 1 | 23 | 7 | .667[a] | — | |
3 | Chinese Taipei | 3 | 2 | 1 | 3 | 6 | .667[a] | — | Bronze medal match |
4 | China | 3 | 0 | 3 | 3 | 28 | .000 | 2 |
Notes:
30 August 18:30 | Chinese Taipei | 1–0 | China | Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta Attendance: 412 Umpires: Tomohisa Yamaguchi (JPN) |
WP: Huang Chien-lung Sv: Wang Cheng-hao | Boxscore | LP: Gan Quan |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 |
Chinese Taipei | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 | 6 | 0 |
31 August 18:30 | Chinese Taipei | 0–5 | Japan | Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta Attendance: 500 Umpires: Park Hi-young (KOR) |
LP: Lin Hua-ching | Boxscore | WP: Yuichiro Okano Sv: Yudai Aranishi | ||
HR: Tsuyoshi Tamura (1) |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japan | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 | 7 | 0 |
Chinese Taipei | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 2 |
- Bronze medal match
1 September 11:00 | Chinese Taipei | 10–0 (F/8) | China | Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta Attendance: 850 Umpires: Tomohisa Yamaguchi (JPN) |
WP: Wang Tsung-hao | Boxscore | LP: Meng Weiqiang | ||
HR: Chan Tzu-hsien (1) |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 2 | 2 |
Chinese Taipei | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | — | 10 | 10 | 1 |
Basketball
[edit]- Summary
Team | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinals / Pl. | Final / BM / Pl. | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Chinese Taipei men's 5×5 | Men's tournament | — | Japan W 71−65 | Hong Kong W 98–67 | Qatar W 83–70 | 1 Q | Syria W 82–75 | China L 63–86 | Bronze medal match South Korea L 81–89 | 4 |
Chinese Taipei women's 5×5 | Women's tournament | Kazakhstan W 72−42 | Korea W 87−85 (OT) | India W 84−61 | Indonesia W 115–51 | 1 Q | Mongolia W 76–59 | Korea L 66–89 | Bronze medal match Japan L 63–76 | 4 |
Chinese Taipei men's 3×3 | Men's 3x3 tournament | Mongolia W 19–15 | South Korea L 20–18 | Bangladesh W 21–8 | Kyrgyzstan W 21–7 | 2 Q | Iran L 17–18 | did not advance | ||
Chinese Taipei women's 3×3 | Women's 3x3 tournament | — | Nepal W 19–8 | Japan L 10–14 | Mongolia W 21–10 | 2 Q | South Korea W 15–11 | China L 12–21 | Bronze medal match Thailand L 14–15 | 4 |
5×5 basketball
[edit]Chinese Taipei team entered the competition and drawn in the group C for the men's team, and in the group X for the women's team.[4][5]
Men's tournament
[edit]- Roster
The following is the Chinese Taipei roster in the men's basketball tournament of the 2018 Asian Games.[6]
Chinese Taipei men's national basketball team – 2018 Asian Games roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Group C
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chinese Taipei | 3 | 3 | 0 | 252 | 202 | +50 | 6 | Quarterfinals |
2 | Japan | 3 | 2 | 1 | 235 | 224 | +11 | 5 | |
3 | Qatar | 3 | 1 | 2 | 231 | 245 | −14 | 4 | |
4 | Hong Kong | 3 | 0 | 3 | 229 | 276 | −47 | 3 |
14 August 10:00 |
Chinese Taipei | 71–65 | Japan |
Scoring by quarter: 11–17, 19–20, 29–16, 12–12 | ||
Pts: Chen Y.C. 18 Rebs: Liu C. 9 Asts: Chen Y.C. 5 | Pts: Harimoto 12 Rebs: Sato 8 Asts: Vendrame 6 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Harja Jaladri (INA), Alexey Stepanenko (KAZ), Preeda Muongmee (THA) |
20 August 16:00 |
Chinese Taipei | 98–67 | Hong Kong |
Scoring by quarter: 24–13, 21–10, 30–19, 23–25 | ||
Pts: Liu C. 21 Rebs: Liu C. 8 Asts: Chou Y.H. 5 | Pts: Xu 16 Rebs: Szeto W.K. 8 Asts: Szeto W.K. 5 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Harja Jaladri (INA), Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Zhu Duan (CHN) |
25 August 16:00 |
Qatar | 70–83 | Chinese Taipei |
Scoring by quarter: 13–24, 22–15, 17–13, 18–31 | ||
Pts: Suliman, Al-Rayes 13 Rebs: Al-Rayes 9 Asts: Avdić 5 | Pts: Chen Y.C. 20 Rebs: Chou P.C., Chen K.C. 8 Asts: Chen Y.C. 5 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Harja Jaladri (INA), Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Preeda Muongmee (THA) |
- Quarterfinal
27 August 16:00 |
Chinese Taipei | 82–75 | Syria |
Scoring by quarter: 24–19, 17–22, 16–17, 25–17 | ||
Pts: Chen Y.C. 24 Rebs: Chou P.C. 7 Asts: Creighton 4 | Pts: Al-Jabi 28 Rebs: Al-Hamwi 11 Asts: Al-Hamwi 5 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Ferdinand Pascual (PHI), Kumiko Kumagai (JPN), Hadi Salem (IRI) |
- Semifinal
30 August 18:30 |
Chinese Taipei | 63–86 | China |
Scoring by quarter: 19–26, 11–11, 12–31, 21–18 | ||
Pts: Liu C. 24 Rebs: Liu C., Lin C.W. 5 Asts: Liu C., Chen Y.C., Lin C.W. 2 | Pts: Zhou Q. 22 Rebs: Zhou Q. 16 Asts: Sun M.H. 6 |
Istora Gelora Bung Karno, Jakarta Referees: Harja Jaladri (INA), Imran Ali Baig (IND), Anan Daraghma (PLE) |
- Bronze medal match
1 September 12:30 |
South Korea | 89–81 | Chinese Taipei |
Scoring by quarter: 21–11, 24–22, 27–20, 17–28 | ||
Pts: Ra G.A. 37 Rebs: Ra G.A. 17 Asts: Lee S.H. 15 | Pts: Liu C. 25 Rebs: Liu C. 7 Asts: Chen Y.C. 7 |
Istora Gelora Bung Karno, Jakarta Referees: Alexey Stepanenko (KAZ), Hadi Salem (IRI), Preeda Muongmee (THA) |
Women's tournament
[edit]- Roster
The following is the Chinese Taipei roster in the women's basketball tournament of the 2018 Asian Games.[7]
Chinese Taipei women's national basketball team – 2018 Asian Games roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Group X
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chinese Taipei | 4 | 4 | 0 | 358 | 239 | +119 | 8 | Quarterfinals |
2 | Korea | 4 | 3 | 1 | 382 | 238 | +144 | 7 | |
3 | Kazakhstan | 4 | 2 | 2 | 263 | 291 | −28 | 6 | |
4 | Indonesia | 4 | 1 | 3 | 233 | 374 | −141 | 5 | |
5 | India | 4 | 0 | 4 | 242 | 336 | −94 | 4 |
15 August 12:30 |
Kazakhstan | 42–72 | Chinese Taipei |
Scoring by quarter: 6–16, 12–20, 11–19, 13–17 | ||
Pts: Kondrakova 11 Rebs: Kondrakova 12 Asts: Yagodkina 4 | Pts: Peng S.C. 16 Rebs: Huang F.S. 8 Asts: Huang F.S. 9 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Ferdinand Pascual (PHI), Watcharin Padungratchadakit (THA), Cui Zhexiong (CHN) |
17 August 10:00 |
Chinese Taipei | 87–85 (OT) | Korea |
Scoring by quarter: 21–23, 22–17, 16–18, 14–15, Overtime: 14–12 | ||
Pts: Peng S.C. 21 Rebs: Huang P.J., Bao H.L. 7 Asts: Peng S.C. 8 | Pts: Ro S.Y. 32 Rebs: Kim H.B. 9 Asts: Lim Y.H. 10 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Zhu Duan (CHN), Watcharin Padungratchadakit (THA), Kumiko Kumagai (JPN) |
19 August 10:00 |
Chinese Taipei | 84–61 | India |
Scoring by quarter: 18–17, 15–11, 31–17, 20–16 | ||
Pts: Peng S.C. 14 Rebs: Huang L.C. 6 Asts: Lin Y.T. 7 | Pts: Jeena 13 Rebs: Limaye 7 Asts: Limaye 6 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Mohammad Doust (IRI), Preeda Muongmee (THA), Anan Daraghma (PLE) |
21 August 18:30 |
Indonesia | 51–115 | Chinese Taipei |
Scoring by quarter: 12–34, 12–32, 9–24, 18–25 | ||
Pts: Christaline 16 Rebs: Orville 7 Asts: Christaline, Orville, Sutjiono 3 | Pts: Huang L.C. 26 Rebs: Cheng I.H. 13 Asts: Huang F.S. 11 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Mohammad Doust (IRI), Preeda Muongmee (THA), Anan Daraghma (PLE) |
- Quarterfinal
26 August 10:00 |
Chinese Taipei | 76–59 | Mongolia |
Scoring by quarter: 11–14, 22–20, 20–9, 23–16 | ||
Pts: Huang Y.L. 28 Rebs: Wang W.L. 10 Asts: Huang F.S. 9 | Pts: Solongo 14 Rebs: Bulbul, Solongo 7 Asts: Solongo 6 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Snehal Bendke (IND), Kumiko Kumagai (JPN), Haryanto Sutaryo (INA) |
- Semifinal
30 August 10:00 |
Chinese Taipei | 66–89 | Korea |
Scoring by quarter: 20–28, 15–22, 12–22, 19–17 | ||
Pts: Chen Y.C. 11 Rebs: Huang Y.L. 6 Asts: Peng S.C. 5 | Pts: Park H.J., Lim Y.H., Ro S.Y. 17 Rebs: Park J.S. 11 Asts: Park H.J. 10 |
Istora Gelora Bung Karno, Jakarta Referees: Snehal Bendke (IND), Preeda Muongmee (THA), Hadi Salem (IRI) |
- Bronze medal match
1 September 10:00 |
Chinese Taipei | 63–76 | Japan |
Scoring by quarter: 14–20, 19–6, 13–26, 17–24 | ||
Pts: Cheng I.H. 16 Rebs: Wang W.L., Cheng I.H. 7 Asts: Chen Y.C. 5 | Pts: Hayashi 17 Rebs: Umezawa 9 Asts: Miyazaki 11 |
Istora Gelora Bung Karno, Jakarta Referees: Lee Ji-youn (KOR), Watcharin Padungratchadakit (THA), Imran Ali Baig (IND) |
3×3 basketball
[edit]Chinese Taipei national 3x3 team will participate in the Games. The men's and women's team placed in pool B respectively based on the FIBA 3x3 federation ranking.
Men's tournament
[edit]- Roster
- Pool B
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Korea | 4 | 4 | 0 | 83 | 46 | +37 | Quarterfinals |
2 | Chinese Taipei | 4 | 3 | 1 | 79 | 50 | +29 | |
3 | Mongolia | 4 | 2 | 2 | 63 | 68 | −5 | |
4 | Kyrgyzstan | 4 | 1 | 3 | 44 | 71 | −27 | |
5 | Bangladesh | 4 | 0 | 4 | 35 | 69 | −34 |
- Quarter-final
Women's tournament
[edit]- Roster
- Pool B
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 3 | 3 | 0 | 57 | 15 | +42 | Quarterfinals |
2 | Chinese Taipei | 3 | 2 | 1 | 50 | 32 | +18 | |
3 | Mongolia | 3 | 1 | 2 | 23 | 54 | −31 | |
4 | Nepal | 3 | 0 | 3 | 23 | 52 | −29 |