India at the 2018 Asian Games
India at the 2018 Asian Games | |
---|---|
IOC code | IND |
NOC | Indian Olympic Association |
Website | www |
in Jakarta and Palembang, Indonesia | |
Competitors | 570[2] in 36 sports |
Flag bearers | Opening: Neeraj Chopra Closing: Rani Rampal |
Officials | 183 [1] |
Medals Ranked 8th |
|
Asian Games appearances (overview) | |
India competed at the 2018 Asian Games in Jakarta and Palembang, Indonesia, from 18 August to 2 September. Neeraj Chopra was the flag bearer for the opening ceremony while Rani Rampal was named as the flag bearer for the closing ceremony.
India bettered its previous best medal haul achieved 8 years earlier at the 2010 Asian Games in Guangzhou, China.
Competitors
[edit]The following is a list of the number of competitors representing India in each sport at the Games:
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Aquatics – Swimming | 10 | 0 | 10 |
Aquatics – Diving | 2 | 0 | 2 |
Archery | 8 | 8 | 16 |
Athletics | 22 | 28 | 50 |
Badminton | 10 | 10 | 20 |
Basketball | 0 | 12 | 12 |
Boxing | 7 | 3 | 10 |
Bowling | 6 | 0 | 6 |
Bridge | 15 | 9 | 24 |
Canoeing – Slalom | 0 | 2 | 2 |
Canoeing – Sprint | 8 | 7 | 15 |
Canoeing – Traditional boat race | 16 | 15 | 31 |
Cycling | 8 | 7 | 15 |
Equestrian | 7 | 0 | 7 |
Fencing | 0 | 4 | 4 |
Golf | 4 | 3 | 7 |
Gymnastics – Artistic | 5 | 5 | 10 |
Handball | 16 | 14 | 30 |
Field hockey | 18 | 18 | 36 |
Judo | 3 | 3 | 6 |
Kabaddi | 12 | 12 | 24 |
Karate | 2 | 0 | 2 |
Martial arts – Kurash | 8 | 6 | 14 |
Martial arts – Pencak silat | 1 | 2 | 3 |
Martial arts – Wushu | 10 | 3 | 13 |
Roller sports – Roller skating | 2 | 2 | 4 |
Rowing | 27 | 7 | 34 |
Sailing | 4 | 5 | 9 |
Sepak takraw | 12 | 12 | 24 |
Shooting | 16 | 12 | 28 |
Sport climbing | 2 | 1 | 3 |
Squash | 4 | 4 | 8 |
Table tennis | 5 | 5 | 10 |
Taekwondo | 2 | 6 | 8 |
Tennis – Lawn tennis | 6 | 6 | 12 |
Tennis – Soft tennis | 5 | 5 | 10 |
Volleyball | 14 | 14 | 28 |
Weightlifting | 3 | 1 | 4 |
Wrestling | 12 | 6 | 18 |
Total | 312 | 258 | 570 |
Medalists
[edit] Medals by sport[edit]
| Medals by day[edit]
Medals by gender[edit]
|
Medalists
[edit]Notable events
[edit]- India secured a bronze medal in the men's team regu event in sepak takraw which was the country's first medal since the debut of the sport in the 1990 Asian Games.[3]
- India secured its first ever medal in table tennis in the Asian Games in the men's team event
- Rahi Sarnobat became the first Indian woman to clinch the gold medal in a shooting event of Asian Games when she won the Women's 25m pistol event.[4]
- Vinesh Phogat won gold in the women's freestyle 50 kg category and became the first Indian woman wrestler to win a gold medal at the Asian Games.[5]
- India won its first individual medals in the women's singles event in badminton with P. V. Sindhu claiming silver and Saina Nehwal claiming bronze.
- Neeraj Chopra won the country's first javelin gold medal, setting a new national record in the process.
- Indian pair of Pranab Bardhan and Shibnath Sarkar won the gold medal in the inaugural edition of Contract bridge at the 2018 Asian Games – Men's pair in the Asian Games
- Vikas Krishan Yadav became the first Indian boxer to clinch a medal in three successive Asian games when he won bronze in the men's 75kg category
- Swapna Barman won gold medal in women's Heptathlon which is India's first ever medal in Heptathlon in the Asian Games.
Aquatics – Diving
[edit]- Men
The Swimming Federation of India (SFI) announced the Diving team for the Games as follows:[6]
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
K Ramanand Sharma Siddharth Pardeshi | 3 m synchronized springboard | — | 322.14 | 6 | |
K Ramanand Sharma | 1 m springboard | 327.40 | 7 Q | 345.40 | 6 |
3 m springboard | 346.15 | 9 Q | 325.45 | 12 | |
Siddharth Pardesi | 10 m platform | 376.20 | 9 Q | 375.30 | 9 |
Aquatics – Swimming
[edit]- Men
The Swimming Federation of India (SFI) selected a 10-member swimming squad as follows for the Asian Games:[7]
Archery
[edit]- Individual
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Atanu Das | Men's individual | 660 | 14 | Bye | Pak Y-w (PRK) W 7–3 | Gankin (KAZ) W 7–3 | Agatha (INA) L 3–7 | Did not advance | ||
Jagdish Chaudhary | 638 | 39 | did not advance | |||||||
Sukhchain Singh | 631 | 46 | did not advance | |||||||
Vishwas | 658 | 17 | Bye | Bataa (MGL) W 6–2 | Abdullin (KAZ) L 1–7 | did not advance | ||||
Promila Daimary | Women's individual | 642 | 21 | Bye | Urantungalag (MGL) L 2–6 | did not advance | ||||
Deepika Kumari | 649 | 17 | Bye | Ri J-h (PRK) W 6–2 | Le C-y (TPE) L 3–7 | did not advance | ||||
Ankita Bhakat | 617 | 36 | did not advance | |||||||
Laxmirani Majhi | 608 | 44 | did not advance |
- Team Event
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | |||
Jagdish Chaudhary Atanu Das Vishwas | Men's team | 1956 | 8 | Bye | Vietnam (VIE) W 5–3 | South Korea (KOR) L 1–5 | did not advance | |||
Ankita Bhakat Promila Daimary Deepika Kumari | Women's team | 1908 | 7 | — | Mongolia (MGL) W 5–3 | Chinese Taipei (TPE) L 2–6 | did not advance | |||
Deepika Kumari Atanu Das | Mixed team | 1309 | 8 | — | Mongolia (MGL) L 4–5 | did not advance |
- Ranking Round
Athlete | Event | Ranking Round | |
---|---|---|---|
Score | Rank | ||
Abhishek Verma | Men's team | 704 | 4 |
Rajat Chauhan | 691 | 18 | |
Sangamprit Bisla | 689 | 19 | |
Aman Saini | 692 | 16 | |
Jyothi Surekha Vennam | Women's team | 705 | 2 |
Muskan Kirar | 691 | 9 | |
Madhumita Kumari | 689 | 11 | |
Trisha Deb | 683 | 19 |
- Elimination Round
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Abhishek Verma Rajat Chauhan Aman Saini | Men's team | 2087 | 2 | — | Qatar (QAT) W 227–213 | Philippines (PHI) W 227–226 | Chinese Taipei (TPE) W 231–227 | South Korea (KOR) L 229–229 (29–29 S-off) (17–20 no. of 10s) | |
Muskan Kirar Madhumita Kumari Jyothi Surekha Vennam | Women's team | 2085 | 2 | — | Bye | Indonesia (INA) W 229–224 | Chinese Taipei (TPE) W 225–222 | South Korea (KOR) L 228–231 | |
Abhishek Verma Jyothi Surekha Vennam | Mixed team | 1409 | 2 | Bye | Iraq (IRQ) W 155–147 | Iran (IRI) L 153–155 | did not advance |
Athletics
[edit]- Men
- Track & road events
Athletes | Event | Heats | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Rajiv Arokia | 400 m | 46.82 | 8 Q | 46.08 | 6 Q | 45.84 | 4 |
Muhammed Anas | 45.63 | 1 Q | 45.30 | 1 Q | 45.69 | ||
Jinson Johnson | 800 m | 1:47.39 | 1 Q | — | 1.46.35 | ||
Manjit Singh | 1.48.64 | 8 Q | 1.46.15 | ||||
Jinson Johnson | 1500 m | 3:46.50 | 2 Q | — | 3:44.72 | ||
Manjit Singh | 3:50.59 | 7 Q | 3:46.57 | 4 | |||
Govindan Lakshmanan | 5000 m | — | 14:17.09 | 6 | |||
10000 m | DSQ | ||||||
Shankarlal Swami | 3000m steeplechase | — | 8:43.43 | 8 | |||
Dharun Ayyasamy | 400m hurdles | — | 49.55 | 2 Q | 48.96 NR | ||
Santosh Kumar | 50.46 | 5 Q | 49.66 | 5 | |||
Dharun Ayyasamy Kunhu Mohammed Rajiv Arokia Muhammed Anas | 4 × 400 m relay | 3:06.48 | 4 Q | — | 3:01.85 | ||
Manish Singh Rawat | 20 km walk | — | DSQ | ||||
Irfan Kolothum Thodi | DSQ | ||||||
Sandeep Kumar | 50 km walk | — | DSQ |
- Field events
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Shivpal Singh | Javelin throw | — | 74.11 | 8 | |
Neeraj Chopra | 88.06 NR | ||||
Chethan Balasubramanya | High jump | 2.15 | 5 Q | 2.20 | 8 |
Murali Sreeshankar | Long jump | 7.83 | 4 Q | 7.95 | 6 |
Arpinder Singh | Triple jump | — | 16.77 | ||
Rakesh Babu A V | 16.40 | 6 | |||
Tejinder Toor | Shot put | — | 20.75 GR |
- Women
- Track & road events
Athletes | Event | Heats | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Dutee Chand | 100 m | 11.38 | 3 Q | 11.43 | 5 Q | 11.32 | |
200 m | 23.37 | 2 Q | 23.00 | 1 Q | 23.20 | ||
Hima Das | 23.47 | 7 Q | DSQ | Did not advance | |||
400 m | 51.00 | 2 Q | — | 50.79 NR | |||
Nirmala Sheoran | 54.09 | 4 Q | 52.96 | 4 | |||
PU Chitra | 1500 m | — | 4:12.56 | ||||
Monika Chaudhary | DNS | ||||||
Suriya Loganathan | 5000 m | — | 15:49.30 | 5 | |||
Sanjivani Jadhav | 15:52.96 | 7 | |||||
10000 m | — | 33:13.06 | 9 | ||||
Suriya Loganathan | 32:42.08 | 6 | |||||
Sudha Singh | 3000m steeplechase | — | 9.40.03 | ||||
Chinta Yadav | 10:26.21 | 11 | |||||
Jauna Murmu | 400m hurdles | 59.20 | 8 Q | — | 57.48 | 4 | |
Anu Raghavan | 56.77 | 3 Q | 56.92 | ||||
M. R. Poovamma Saritaben Gaikwad Hima Das V. K. Vismaya | 4 × 400 m relay | — | 3:28.72 | ||||
B.Soumya | 20 km walk | — | DSQ | ||||
Khushbir Kaur | 1:35.24 | 4 |
- Field events
Athletes | Event | Final | |
---|---|---|---|
Result | Rank | ||
Sarita Singh | Hammer throw | 62.03 | 5 |
Sandeep Kumari | Discus throw | 54.61 | 5 |
Seema Punia | 62.26 | ||
Annu Rani | Javelin throw | 53.93 | 6 |
Nayana James | Long jump | 6.14 | 10 |
Neena Varakil | 6.51 |
- Combined events – Heptathlon
Athlete | Event | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Purnima Hembram | Result | 13.85 | 1.73 | 12.24 | 25.34 | 5.85 | 45.48 | 2:19.09 | 5837 | 4 |
Points | 1000 | 891 | 677 | 856 | 804 | 773 | 836 | |||
Swapna Barman | Result | 13.98 | 1.82 | 12.69 | 26.08 | 6.05 | 50.63 | 2:21.13 | 6026 | |
Points | 981 | 1003 | 707 | 790 | 865 | 872 | 808 |
- Mixed
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Rajiv Arokia Muhammed Anas Hima Das M. R. Poovamma | 4 × 400 m relay | 3:15.71 |
Badminton
[edit]The Badminton Association of India (BAI) announced a 20-member squad for the Asian Games.[11][12]
- Singles
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Srikanth Kidambi | Men's singles | Bye | Wong W K (HKG) L (21–23, 19–21) | did not advance | ||||
Prannoy Kumar | Bye | Wangcharoen (THA) L (12–21, 21–15, 15–21) | Did not advance | |||||
P. V. Sindhu | Women's singles | — | Vũ T T (VIE) W (21–10, 12–21, 23–21) | Tunjung (INA) W (21–12, 21–15) | Jindapol (THA) W (21–11, 16–21, 21–14) | Yamaguchi (JPN) W (21–17, 15–21, 21–10) | Tai T-y (TPE) L (13–21, 16–21) | |
Saina Nehwal | Aghaei (IRI) W (21–7, 21–9) | Fitriani (INA) W (21–6, 21–14) | Intanon (THA) W (21–18, 21–16) | Tai T-y (TPE) L (17–21, 14–21) | Did not advance |
- Doubles
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Satwiksairaj Rankireddy Chirag Shetty | Men's doubles | Tam C H / Chung (HKG) W (21–12, 21–14) | Choi S-g / Kang M-h (KOR) L (17–21, 21–19,17–21) | did not advance | |||
Manu Attri B. Sumeeth Reddy | Rasheed / Thoif (MDV) W (21–10, 21–8) | Li Jh / Liu Yc (CHN) L (13–21, 21–17, 23–25) | did not advance | ||||
Ashwini Ponnappa N. Sikki Reddy | Women's doubles | Yeung N T / Ng W Y (HKG) W (21–16, 21–15) | Chow M K / Lee M Y (MAS) W (21–17, 16–21, 21–19) | Chen Qc / Jia Yf (CHN) L (11–21, 22–24) | did not advance | ||
Rutaparna Panda Arathi Sara Sunil | Chaladchalam / Muenwong (THA) L (11–21, 6–21) | did not advance | |||||
Pranav Chopra N. Sikki Reddy | Mixed doubles | Chan P S / Goh L Y (MAS) L (15–21, 21–23) | Did not advance | ||||
Satwiksairaj Rankireddy Ashwini Ponnappa | Puavaranukroh / Taerattanachai (THA) L (25–27, 16–21) | Did not advance |
- Team
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Srikanth Kidambi Prannoy Kumar B. Sai Praneeth Sameer Verma Satwiksairaj Rankireddy Chirag Shetty B. Sumeeth Reddy Manu Attri Pranav Chopra Sourabh Verma | Men's team | Maldives (MDV) W 3–0 | Indonesia (INA) L 1–3 | did not advance | ||
P. V. Sindhu Saina Nehwal Sai Uttejitha Rao Ashmita Chaliha Aakarshi Kashyap Gayathri Gopichand Ashwini Ponnappa N. Sikki Reddy Rutaparna Panda Arathi Sara Sunil | Women's team | Bye | Japan (JPN) L 1–3 | did not advance |
Basketball
[edit]- Summary
Team | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinals / Pl. | Final / BM / Pl. | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
India women's | Women's tournament | Kazakhstan (KAZ) L 61–79 | Chinese Taipei (TPE) L 61–84 | Korea (COR) L 54–104 | Indonesia (INA) L 66–69 | 5 | did not advance | 9 |
- 5x5 basketball
India women's team drawn in group X at the Games.[13]
- Women's tournament
- Roster
The following is the India roster in the women's basketball tournament of the 2018 Asian Games.[14]
India women's national basketball team – 2018 Asian Games roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Group X
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chinese Taipei | 4 | 4 | 0 | 358 | 239 | +119 | 8 | Quarterfinals |
2 | Korea | 4 | 3 | 1 | 382 | 238 | +144 | 7 | |
3 | Kazakhstan | 4 | 2 | 2 | 263 | 291 | −28 | 6 | |
4 | Indonesia | 4 | 1 | 3 | 233 | 374 | −141 | 5 | |
5 | India | 4 | 0 | 4 | 242 | 336 | −94 | 4 |
17 August 16:00 |
India | 61–79 | Kazakhstan |
Scoring by quarter: 13–18, 12–19, 21–22, 15–20 | ||
Pts: Jeena 15 Rebs: Anjana 10 Asts: Anjana 10 | Pts: Yagodkina 21 Rebs: Kondrakova 11 Asts: Yagodkina, Kolesnikova 6 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Yuen Chun Yip (HKG), Cui Zhexiong (CHN), Jun Horiuchi (JPN) |
19 August 10:00 |
Chinese Taipei | 84–61 | India |
Scoring by quarter: 18–17, 15–11, 31–17, 20–16 | ||
Pts: Peng S.C. 14 Rebs: Huang L.C. 6 Asts: Lin Y.T. 7 | Pts: Jeena 13 Rebs: Limaye 7 Asts: Limaye 6 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Mohammad Doust (IRI), Preeda Muongmee (THA), Anan Daraghma (PLE) |
20 August 10:00 |
Korea | 104–54 | India |
Scoring by quarter: 22–12, 27–10, 25–17, 30–15 | ||
Pts: Kang L.S. 17 Rebs: Park J.H. 7 Asts: Jang M.G. 8 | Pts: Kumari 14 Rebs: Jeena 10 Asts: Jeena 6 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Hadi Salem (IRI), Jun Horiuchi (JPN), Watcharin Padungratchadakit (THA) |
23 August 18:30 |
India | 66–69 | Indonesia |
Scoring by quarter: 14–17, 15–14, 21–21, 16–17 | ||
Pts: Nixon 18 Rebs: Jeena 17 Asts: Limaye 8 | Pts: Christaline 21 Rebs: Gabriel 12 Asts: Tjundawan 6 |
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta Referees: Watcharin Padungratchadakit (THA), Jun Horiuchi (JPN), Cui Zhexiong (CHN) |
Boxing
[edit]- India's boxing campaign was pretty disappointing, as they failed to win a single medal in Women's boxing for the first time.
- But in men's category they bettered the previous game's tally.
Indian boxer Amit Panghal defeated reigning Olympic champion & World Championship silver medalist Hasanboy Dusmatov to clinch the gold medal in Boxing at the 2018 Asian Games – Men's 49 kg
Boxer Vikas Krishnan become the first Indian boxer to win medals in three successive editions of the Boxing at the Asian Games
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | ||||
Amit Panghal | 49 kg | Bye | Kharkhuu (MGL) W 5–0 | Kim J-r (PRK) W 5–0 | Paalam (PHI) W 3–2 | Dusmatov (UZB) W 3–2 | ||
Gaurav Solanki | 52 kg | Tanaka (JPN) L 0–5 | did not advance | |||||
Mohammad Hussamuddin | 56 kg | Bye | Enkh-Amar (MGL) L 2–3 | did not advance | ||||
Shiva Thapa | 60 kg | Bye | Shan J (CHN) L RSC | did not advance | ||||
Dheeraj Rangi | 64 kg | Bye | Kobashev (KGZ) W 3–0 | Chinzorig (MGL) L 0–5 | Did not advance | |||
Manoj Kumar | 69 kg | Wangdi (BHU) W 5–0 | Abdurakhmanov (KGZ) L 0–5 | Did not advance | ||||
Vikas Krishan Yadav | 75 kg | Bye | Ahmed (PAK) W 5–0 | Tanglatihan (CHN) W 3–2 | Amankul (KAZ) L MU | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Sarjubala Devi | 51 kg | Bye | Ghaforova (TJK) W 5–0 | Chang Ya (CHN) L 0–5 | did not advance | ||
Sonia Lather | 57 kg | — | Bye | Jo S-h (PRK) L 0–5 | Did not advance | ||
Pavitra | 60 kg | — | Perveen (PAK) W RSC | Hasanah (INA) L 2–3 | Did not advance |
Bowling
[edit]- Men
Athlete(s) | Event | Block 1 Score | Block 2 Score | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Dhruv Sarda Shabbir Dhankot Akaash Ashok Kumar | Trios | 1887 | 1833 | 3720 | 27 |
Parvez Ahmed Saud Ramachandraiah Kishan Shoumick Datta | 2015 | 1882 | 3897 | 21 | |
Dhruv Sarda Shabbir Dhankot Aakaash Ashok Kumar Parvez Ahmed Saud Kishan Ramachandriah Shoumick Datta | Team of 6 | 3876 | 3782 | 7658 | 13 |
Bridge
[edit]The Bridge Federation of India picked a 24-member squad along with six reserves for the Asian Games.[17]
- Pairs
Athlete | Event | Qualification Round | Semifinals | Finals | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | Total | Rank | 1 | 2 | 3 | Total | Rank | 1 | 2 | Total | Rank | ||
Sumit Mukherjee Debabrata Majumder | Men's pair | 363.00 | 432.00 | 446.00 | 381.1 | 1622.10 | 7 Q | 614.00 | 352.00 | 142.20 | 1108.20 | 4 Q | 214.00 | 119.00 | 333.00 | 9 |
Subhash Gupta Sapan Desai | 349.00 | 393.00 | 370.30 | 320.60 | 1432.90 | 21 Q | 562.00 | 330.00 | 160.60 | 1052.60 | 11 Q | 201.00 | 105.00 | 306.00 | 12 | |
Pranab Bardhan Shibhnath Sarkar | 402.00 | 432.00 | 397.00 | 416.10 | 1647.10 | 5 Q | 532.00 | 385.00 | 183.60 | 1100.60 | 5 Q | 275.00 | 109.00 | 384.00 | ||
Hema Deora Marianne Karmarkar | Women's pair | 237.00 | 261.40 | 233.70 | 177.00 | 909.10 | 3 Q | 405.10 | 258.00 | 107.00 | 770.10 | 5 Q | 231.00 | 118.00 | 349.00 | 7 |
Vasanti Shah Bharati Dey | 223.00 | 174.30 | 210.40 | 178.00 | 785.70 | 18 | did not advance | 18 | ||||||||
Aparna Sain Feroza Chothia | 214.00 | 237.70 | 234.00 | 154.00 | 839.70 | 14 Q | 323.10 | 246.00 | 82.00 | 651.10 | 16 | did not advance | 16 | |||
Arun Kumar Sinha Rita Choksi | Mixed pair | 253.30 | 292.00 | 281.50 | 223.00 | 1049.80 | 24 | did not advance | 24 | |||||||
Bachiraju Satyanarayana Kiran Nadar | 368.70 | 296.00 | 295.60 | 333.00 | 1293.30 | 6 Q | 398.00 | 250.60 | 124.10 | 772.70 | 2 Q | 188.00 | 145.00 | 333.00 | 5 | |
Rajeev Khandelwal Himani Khandelwal | 383.80 | 324.00 | 275.30 | 296.00 | 1279.10 | 9 Q | 378.00 | 272.70 | 88.60 | 739.30 | 5 Q | 211.00 | 118.00 | 329.00 | 7 |
- Team
Athlete | Event | Qualification Round | Semifinals | Final | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | 1 | 2 | 3 | Total | 1 | 2 | 3 | Total | Rank | ||
Sumit Mukherjee Debabrata Majumder Jaggy Shivdasani Rajeshwar Tewari Ajay Khare Raju Tolani | Men's team | 162.61 | 4 Q | 25.67 | 41.00 | 27.00 | 93.67 | did not advance | ||||
Finton Lewis Marianne Karmarkar Bharati Dey Vasanti Shah Pranab Bardhan Shibhnath Sarkar | Supermixed team | 81.54 | 8 | did not advance | 8 | |||||||
Bachiraju Satyanarayana Rajeev Khandelwal Gopinath Manna Himani Khandelwal Hema Deora Kiran Nadar | Mixed team | 172.56 | 1 Q | 69.67 | 19.00 | 21.00 | 109.67 | did not advance |
Canoeing
[edit]- Slalom
Athlete | Event | Heats | Semifinal | Final | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Score | Rank | |||
Aarti Pandey | Women's K-1 | 137.65 | 11 | Did not advance | ||||
Champa Mourya | Women's C-1 | 171.22 | 9 Q | 176.14 | 7 Q | 161.63 | 7 | 7 |
- Sprint
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | |||
Naocha Laitonjam | Men's K-1 200 m | 41.151 | 7 SF | 39.716 | 7 | did not advance | 13 | |
Chingching Arambam Naocha Laitonjam | Men's K-2 1000 m | 3:53.449 | 6 SF | 3:35.613 | 1 FA | 3:48.627 | 9 | 9 |
Chingching Arambam Albert Raj Selvraj Naocha Laitonjam Prohit Borai | Men's K-4 500 m | 1:37.549 | 5 SF | 1:33.587 | 2 FA | 1:40.809 | 9 | 9 |
Jamesboy Oinam Prakant Sharma | Men's C-2 200 m | 43.452 | 5 SF | 40.838 | 1 FA | 41.152 | 9 | 9 |
Gaurav Tomar Sunil Singh | Men's C-2 1000 m | — | 3:56.477 | 6 | 6 | |||
Ragina Kiro | Women's K-1 200 m | 51.239 | 6 SF | 47.515 | 4 | did not advance | 10 | |
Sonia Phairembam | Women's K-1 500 m | — | 2:20.606 | 8 | 8 | |||
Ragina Kiro Sonia Phairembam Sandhya Kispotta Meena Lasihram | Women's K-4 500 m | — | 1:51.729 | 9 | 9 | |||
Meera Das | Women's C-1 200 m | DNF | — | Did not advance | — | |||
Inaocha Mayanglanbam Anjali Baishst | Women's C-2 500 m | — | 2:18.924 | 8 | 8 |
- Traditional boat race
Athlete | Event | Heat | Repechage | Semifinal | Final / TR | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | |||
Bijender Singh Ravinder Manmohan Dangi Dilip Singh Negi Abhay Singh Arun Nandal Suraj Singh Negi Ankit Pachori Satyapal Tomar Kiran Moraingtham Hariom Kurmi Sachin Kumar Parminder Singh Manjeet Singh Nganba Heisnam Sivasankar Baburaj | Men's 200 m | 55.604 | 5 R | 56.162 | 5 FB | did not advance | 57.397 | 5 | 11 | |
Men's 500 m | 2:24.806 | 5 R | 2:23.162 | 2 SF | 2:22.505 | 9 FB | 2:24.965 | 4 | 10 | |
Men's 1000 m | 4:54.198 | 5 R | 4:51.810 | 2 SF | 4:47.649 | 8 FB | 4:55.689 | 3 | 9 | |
Rajeshwari Kushram Sanjana Singh Nazis Mansoori Dimita Toijam Manju Oinam Yaiphabi Devi Sushila Chanu Shoibam Aarti Nath Neetu Verma Thajamanbi Chanu Sarju Kojenbam Menu Manisha Rani Kirti Kewat Ramkanya Dangi Shamasakhi Devi | Women's 200 m | 1:00.452 | 5 R | 1:00.238 | 3 SF | 1:00.173 | 5 FB | 1:00.116 | 3 | 9 |
Women's 500 m | 2:32.491 | 3 SF | — | 2:33.987 | 8 FB | 2:35.384 | 1 | 7 |
Cycling
[edit]- Track
- Sprint
Athlete | Event | Qualification | 1/16 Finals | 1/8 Finals | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed | Rank | Opposition Time | Opposition Time | Opposition Time | Opposition Time | Opposition Time | Rank | ||
Esow Alben | Men's individual | 10.438 | 16 | Tapimay (THA) W 0.144 | Im C-b (KOR) L −0.434 | did not advance | |||
Ranjit Singh | 10.639 | 18 | Admadi (INA) L −0.008 | did not advance | |||||
Esow Alben Ranjit Singh Appolonious | Men's team | 46.862 | 9 | — | Did not advance | 9 | |||
Deborah Herold | Women's individual | 11.775 | 12 Q | — | Lee (HKG) L −0.703 | did not advance | |||
Aleena Reji | 12.339 | 16 Q | Lee W S (HKG) L −0.852 | did not advance | |||||
Deborah Herold Sonali Chanu | Women's team | 35.305 | 7 | — | Did not advance | 7 |
- Pursuit
Athlete | Event | Qualifying | Round 1 | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time | Rank | Opposition Time | Rank | ||
Manjeet Singh | Men's individual | 4:43.714 | 12 | — | Did not advance | 12 | |
Raju Bati Manjeet Singh Bike Singh Athokpam Dilawar Singh | Men's team | 4:23.251 | 10 | did not advance | 10 | ||
Chaoba Devi | Women's individual | 4:05.298 | 10 | — | Did not advance | 10 | |
Sonali Chanu Nayana Priyadarshini Chaoba Devi Megha Gugad | Women's team | 5:05.388 | 5 Q | 5:07.863 | 5 | Did not advance | 5 |
- Keirin
Athlete | Event | Round 1 | Repechage | Round 2 | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Rank | Rank | Rank | |||
Esow Alben | Men | 4 R | 6 | did not advance | ||
Ranjit Singh | 7 R | 5 | did not advance | |||
Deborah Herold | Women | 4 R | 5 | did not advance | ||
Sonali Chanu | 5 R | 4 | did not advance |
- Omnium
Athlete | Event | Scratch Race | Tempo Race | Elim. Race | Points Race | Total | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||||
Manjeet Singh | Men | 10 | 16 | 10 | 16 | 6 | 18 | DNF | 26 | – | |
Monorama Tongbram | Women | 24 | 9 | 20 | 11 | 18 | 12 | −40 | 11 | 22 | 11 |
Equestrian
[edit]- Men
- Eventing
Athlete | Horse | Event | Dressage | Cross-country | Jumping | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ashish Malik | Ch Frimuer Du Record | Individual | 35.10 | 20.00 | 0.00 | 55.10 | 16 |
Rakesh Kumar | Veni Vedi Vici | 35.40 | 0.40 | 4.00 | 39.80 | 10 | |
Jitender Singh | Dalakhani Du Routy | 28.80 | 55.20 | 8.00 | 92.00 | 20 | |
Fouaad Mirza | Seigneur Medicott | 22.40 | 0.00 | 4.00 | 26.40 | ||
Ashish Malik Rakesh Kumar Jitender Singh Fouaad Mirza | As above | Team | 86.30 | 27.00 | 8.00 | 121.30 |
- Show jumping
Athlete | Horse | Event | 1st Qualification | Qualifier 1 | Qualifier 2 | Final 1 | Final 2 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Overall | Rank | Overall | Rank | Overall | Rank | Overall | Rank | Overall | Rank | |||
Kaevaan Setalvad | Cherokee | Individual | 12.88 | 50 | 13.00 | 49 | 13.00 | 44 | 51.88 | 36 | 51.88 | 36 |
Zahan Setalvad | Quintus Z | 15.62 | 57 | 6.00 | 27 | 6.00 | 37 | 37.62 | 30 | _ | EL | |
Chetan Reddy | Elco V M | 43.85 | 63 | did not advance | ||||||||
Kaevaan Setalvad Zahan Setalvad Chetan Reddy | As above | Team | 72.35 | 17 | did not advance | — | did not advance |
- Reserve horse:
Tethys De Beauval
Fencing
[edit]- Women
Event | Athlete | Preliminaries | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Jas Seerat Singh | Individual épée | Tran T T T (VIE) W 5–4 | Oishi (JPN) L 1–5 | Salameh (LBN) L 1–5 | Kang Y-m (KOR) L 2–5 | Megawati (INA) W 5–3 | 5 Q | Thanee (THA) L 13–15 | did not advance | ||||
Jyotika Dutta | Baatarchuluun (MGL) W 5–3 | Choi I-j (KOR) L 3–5 | Abella (PHI) W 5–1 | Balaganskaya (KAZ) W 5–3 | Tannous (LBN) W 5–2 | 1 Q | Bye | Takhamwong (THA) W 15–8 | Kong (HKG) L 3–15 | did not advance | |||
Kabita Devi Ena Arora Jas Seerat Singh Jyotika Dutta | Team épée | — | Indonesia (INA) W 45–24 | China (CHN) L 25–45 | did not advance |
Field hockey
[edit]India put up a men's and a women's team of a total of 32 athletes (16 men and 16 women).
- Summary
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
India men | Men's tournament | Indonesia W 17–0 | Hong Kong W 26–0 | Japan W 8–0 | South Korea W 5–3 | Sri Lanka W 20–0 | 1 Q | Malaysia L 6–7P FT: 2–2 | Pakistan W 2–1 | |
India women | Women's tournament | Indonesia W 8–0 | Kazakhstan W 21–0 | South Korea W 4–1 | Thailand W 5–1 | — | 1 Q | China W 1–0 | Japan L 1–2 |
Men's tournament
[edit]- Squad
The following is the India roster in the men's field hockey tournament of the 2018 Asian Games.[18]
Head coach: Harendra Singh
- Pool A
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | India | 5 | 5 | 0 | 0 | 76 | 3 | +73 | 15 | Semi-finals |
2 | Japan | 5 | 4 | 0 | 1 | 30 | 11 | +19 | 12 | |
3 | South Korea | 5 | 3 | 0 | 2 | 39 | 8 | +31 | 9 | Fifth place game |
4 | Sri Lanka | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 41 | −34 | 6 | Seventh place game |
5 | Indonesia (H) | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 40 | −35 | 3 | Ninth place game |
6 | Hong Kong | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 57 | −54 | 0 | Eleventh place game |
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) head-to-head result.
(H) Hosts
|
|
|
|
|
- Semifinal
|
- Bronze medal game
|
Women's tournament
[edit]- Squad
The following is the India roster in the women's field hockey tournament of the 2018 Asian Games.[19]
Head coach: Sjoerd Marijne
- Pool B
Pos | Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | India | 4 | 4 | 0 | 0 | 38 | 1 | +37 | 12 | Semifinals |
2 | South Korea | 4 | 3 | 0 | 1 | 17 | 4 | +13 | 9 | |
3 | Thailand | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 11 | −8 | 3 | 5th place game |
4 | Indonesia (H) | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 16 | −14 | 3 | 7th place game |
5 | Kazakhstan | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 32 | −28 | 3 | 9th place game |
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) head-to-head result.[20]
(H) Hosts
|
|
|
|
- Semifinal
|
- Gold medal game
|
Golf
[edit]The Indian Golf Union announced a team of seven members for the Jakarta Games.[21][22]
- Men
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Par | Rank | ||
Aadil Bedi | Individual | 69 | 70 | 74 | 73 | 286 | −2 | =13 |
Kshitij Naveed Kaul | 73 | 68 | 76 | 72 | 289 | +1 | =23 | |
Harimohan Singh | 77 | 73 | 77 | 82 | 309 | +21 | 53 | |
Rayhan Thomas | 71 | 69 | 73 | 73 | 286 | −2 | =13 | |
Aadil Bedi Kshitij Naveed Kaul Harimohan Singh Rayhan Thomas | Team | 213 | 207 | 223 | 218 | 861 | −3 | 7 |
- Women
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Par | Rank | ||
Diksha Dagar | Individual | 71 | 78 | 74 | 72 | 295 | +7 | =22 |
Ridhima Dilawari | 77 | 72 | 72 | 71 | 292 | +4 | =17 | |
Sifat Sagoo | 75 | 72 | 75 | 73 | 295 | +7 | =22 | |
Diksha Dagar Ridhima Dilawari Sifat Sagoo | Team |