16. ceremonia wręczenia Independent Spirit Awards – Wikipedia, wolna encyklopedia
16. ceremonia wręczenia niezależnych nagród Independent Spirit Awards za rok 2000, odbyła się 24 marca 2001 roku na plaży w Santa Monica.
Nominacje do nagród ogłoszone zostały 11 stycznia 2001 roku[1].
Galę wręczenia nagród poprowadził John Waters.
Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]
- Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem
Najlepszy film niezależny[edytuj | edytuj kod]
- Ang Lee, Bill Kong i Hsu Li-kong – Przyczajony tygrys, ukryty smok
- John Kilik – Zanim zapadnie noc
- Sam Froelich, David Gordon Green, Sacha W. Mueller i Lisa Muskat – Sztama
- Richard Guay i Jim Jarmusch – Ghost Dog: Droga samuraja
- Eric Watson i Palmer West – Requiem dla snu
Najlepszy film zagraniczny[edytuj | edytuj kod]
Najlepszy reżyser[edytuj | edytuj kod]
Najlepszy scenariusz[edytuj | edytuj kod]
- Kenneth Lonergan – Możesz na mnie liczyć
- Mike White – Chuck i Buck
- Valerie Breiman – Miłość i seks
- Raymond De Felitta – Two Family House
- Robert Dillon – Przebudzenie miłości
Najlepsza główna rola żeńska[edytuj | edytuj kod]
Najlepsza główna rola męska[edytuj | edytuj kod]
Najlepsza drugoplanowa rola żeńska[edytuj | edytuj kod]
Najlepsza drugoplanowa rola męska[edytuj | edytuj kod]
Najlepszy debiut[edytuj | edytuj kod]
(Nagroda dla reżysera)
Reżyser − Tytuł filmu
Najlepszy debiutancki scenariusz[edytuj | edytuj kod]
- Gina Prince-Bythewood – Miłość i koszykówka
- Ben Younger – Ryzyko
- David Gordon Green – Sztama
- Ross Klavan i Michael McGruther – Kraina tygrysów
- Jordan Walker-Pearlman – Wizyta
Najlepszy debiut aktorski[edytuj | edytuj kod]
- Michelle Rodriguez – Zbuntowana
- Curtis Cotton III, Candace Evanofski, Rachael Handy, Donald Holden i Damian Jewan Lee – Sztama
- Rory Culkin – Możesz na mnie liczyć
- Emmy Rossum – Songcatcher
- Mike White – Chuck i Buck
Najlepsze zdjęcia[edytuj | edytuj kod]
- Matthew Libatique – Requiem dla snu
- Xavier Pérez Grobet i Guillermo Rosas – Zanim zapadnie noc
- Tim Orr – Sztama
- John de Borman – Hamlet
- Lou Bogue – Cień wampira
Najlepszy dokument[edytuj | edytuj kod]
Nagroda Johna Cassavetesa[edytuj | edytuj kod]
(przyznawana filmowi zrealizowanemu za mniej niż pięćset tysięcy dolarów) Tytuł filmu
Nagroda producentów „Piaget”[edytuj | edytuj kod]
(4. rozdanie nagrody producentów dla wschodzących producentów, którzy, pomimo bardzo ograniczonych zasobów, wykazali kreatywność, wytrwałość i wizję niezbędną do produkcji niezależnych filmów wysokiej jakości.
Nagroda wynosi 25 000 dolarów ufundowanych przez sponsora Piaget)
- Paul Mezey – The Ballad of Ramblin' Jack i Spring Forward
- Jim McKay – American Movie i Our Song
- Jasmine Kosovic – Louis & Frank i Zjazd
- Nadia Leonelli – The Love Machine i Our Song
Nagroda „Ktoś do pilnowania”[edytuj | edytuj kod]
(7. rozdanie nagrody „Ktoś do pilnowania”; nagroda przyznana zostaje utalentowanemu reżyserowi z wizją, który nie otrzymał jeszcze odpowiedniego uznania. Nagroda wynosi 25 000 dolarów)
(Reżyser − Film)
- Marc Forster – Everything Put Together
- Dan McCormack – Other Voices
- Mia Trachinger – Bunny
Nagroda „Prawdziwsze od fikcji”[edytuj | edytuj kod]
(6. rozdanie nagrody „Prawdziwsze od fikcji”; nagroda przyznana została wschodzącemu reżyserowi filmu non-fiction, który jeszcze nie otrzymał uznania. Nagroda wynosi 25 000 dolarów)
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Independent Spirit Awards 2000 – Nominations. Los Angeles Times.com, 11 stycznia 2001. [dostęp 2001-01-11].