Brygada Kfir – Wikipedia, wolna encyklopedia

Brygada Kfir
חטיבת כפיר
Ilustracja
Oznaka brygady
Historia
Państwo

 Izrael

Nazwa wyróżniająca

Kfir

Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

wojska zmechanizowane

Podległość

340 Dywizja Pancerna

Strona internetowa

Brygada Kfir również jako 900 Brygada (hebr. ‏חטיבת כפיר‎, Chatiwat Kfir) – związek taktyczny piechoty zmechanizowanej Sił Obronnych Izraela. Brygada podlega Dowództwu Centralnemu.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początki brygady sięgają lat 90. XX wieku, kiedy pojawiła się potrzeba utworzenia „dedykowanych batalionów” dla palestyńskich miast Zachodniego Brzegu (Judea i Samaria) i Strefy Gazy. Jednostki te powstawały pod różnymi nazwami jako bataliony operacyjne piechoty zmotoryzowanej. Brygadę nazywano Brygadą 90 Batalionów.

Podczas intifady Al-Aksa w 2000 podjęto decyzję o włączeniu brygady w działania antyterrorystyczne na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, przydzielając batalionom kolejne palestyńskie miasta[1]. Po rozwiązaniu w 2003 500 Brygady Pancernej (Kfir), większość jej żołnierzy przeniesiono do Brygady 90 Batalionów. W dniu 6 grudnia 2005 bataliony skonsolidowano w jednej regularnej brygadzie piechoty, która od tej pory była nazywana Brygadą Kfir. Jej żołnierze przechodzą standardowe szkolenie piechoty, a następnie dodatkowe szkolenia z walki w terenie miejskim, znajomości języka arabskiego i inne kursy zbliżone do sił specjalnych. Aby przyciągnąć rekrutów, postanowiono zorganizować system naboru żołnierzy do brygady w ten sposób, że zdają oni testy do jednostek sił specjalnych Sayeret Oketz i Sayeret Lotar. Ci, którzy nie dostaną się do Sayeret, stają się żołnierzami Brygady Kfir. W lutym 2007 ukończono proces szkolenia i konsolidacji batalionów w brygadzie. Obecnie brygada wykonuje około 70% działań specjalnych i aresztowań na Zachodnim Brzegu[2].

Żołnierze Brygady Kfir podczas misji w Nablusie

W 2008 brygada wzięła udział w operacji Płynny Ołów w Strefie Gazy.

Struktura

[edytuj | edytuj kod]

Brygada Kfir wchodzi w skład 340 Dywizji Pancernej i podlega Dowództwu Centralnemu Sił Obronnych Izraela[3].

Oddziały taktyczne:

  • 90 batalion (Nahshon) – stanowi wsparcie operacyjne Brygady Terytorialnej Efraim i odpowiada za rejon miast Tulkarm i Kalkilja w zachodniej części Samarii.
  • 92 batalion (Shimshon) – stanowi wsparcie operacyjne Brygady Terytorialnej Etzion i odpowiada za rejon miasta Betlejem w północnej Judei.
  • 93 batalion (Haruv) – stanowi wsparcie operacyjne Brygady Terytorialnej Samaria i odpowiada za rejon miasta Nablus w centralnej części Samarii.
  • 94 batalion (Duchifat) – stanowi wsparcie operacyjne Brygady Terytorialnej Benyamin i odpowiada za rejon miasta Ramallah w południowej części Samarii.
  • 96 batalion (Lavi) – stanowi wsparcie operacyjne Brygady Terytorialnej Judea i odpowiada za rejon miasta Hebron w centralnej części Judei.
  • 97 batalion (Netzah Jehuda) – stanowi wsparcie operacyjne Brygady Terytorialnej Jordan Valley i odpowiada za rejon miasta Dżanin w północnej części Samarii.

Uzbrojenie

[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze Brygady Kfir są uzbrojeni w karabiny automatyczne z rodziny karabinów M16, w większości karabiny M16A2 (kaliber broni 5,56 mm). Popularna jest także skrócona wersja karabinu szturmowego CAR-15, karabin szturmowy M4 i M4A1. W przyszłości planowane jest uzbrojenie żołnierzy w karabiny szturmowe Tavor. Wszystkie powyżej wymienione karabiny posiadają możliwość podczepienia różnorodnych akcesoriów, takich jak np. celownik optyczny, celownik noktowizyjny, latarka taktyczna lub granatnik podwieszany M203. Dodatkowo żołnierze są uzbrojeni w różnorodne granaty ręczne (odłamkowe, dymne, ogłuszające i inne).

Podstawowymi karabinami maszynowymi są: Negev i FN MAG. Z ciężkiego uzbrojenia używane są: ciężkie karabiny maszynowe Browning M2 i granatniki Mk 19.

Uzbrojeniem strzelców wyborowych są: karabin M24 SWS i karabin Barrett M82.

Do walki z pojazdami opancerzonymi żołnierze są uzbrojeni w granatniki przeciwpancerne RPG-7 i M72. Natomiast do walki bronią pancerną używa się o wiele droższych i bardziej skomplikowanych w obsłudze przeciwpancernych pocisków kierowanych: BGM-71 TOW i Spike.

Brygada wykorzystuje transportery opancerzone M113, Nagmaszot i Nakpadon, oraz bojowe wozy piechoty Namer. Podstawowym pojazdem transportowym są uniwersalne pojazdy terenowe Humvee.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Amir Bohbot: Tylko rok i już najważniejsza w IDF. [w:] Ma’ariv [on-line]. 2006-10-21. [dostęp 2011-03-31]. (hebr.).
  2. Brygada Kfir najbardziej pożądana do aresztowań na Zachodnim Brzegu. [w:] Israel Defense Forces [on-line]. 2009-06-18. [dostęp 2011-03-31]. (hebr.).
  3. Elad Halperin, עידן חדש בחטיבת כפיר – אתר צ.ה.ל, „Brygada Kfir”, 15 września 2014 [dostęp 2020-05-22].