Gunthar (arcybiskup Kolonii) – Wikipedia, wolna encyklopedia
Data śmierci | 30 czerwca po 871 |
---|---|
Arcybiskup Kolonii | |
Okres sprawowania | 850–863 |
Wyznanie | |
Kościół |
Gunthar (także Gunther, zm. 30 czerwca po 871[1][2][a]) – arcybiskup Kolonii w latach 850–863.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Gunthar pochodził z możnej frankijskiej rodziny[1][3], a jego matka była prawdopodobnie krewną władcy Fryzów Radboda[1]. Objął urząd arcybiskupa Kolonii w 850[1][2][3] po dłuższym interregnum. Dbał o prawa archidiecezji, rozwinął też szkołę katedralną oraz bibliotekę[1]. Początkowo sprzeciwiał się wydzieleniu ze swej archidiecezji biskupstwo Bremy, jednak ostatecznie zaakceptował tę decyzję papieską. Z papieżem poróżniła go także odmowa akceptacji jego brata Hilduina na stanowisku biskupa Cambrai[3].
Był bliskim współpracownikiem króla Lotara II[1][2]. Uczestniczył w jego działaniach politycznych jako wysłannik królewski, uczestniczył w zawartym w 960 pokoju pomiędzy trzema królami frankijskimi[3]. Wspomagał aktywnie króla w próbach rozwiązania jego małżeństwa z Teutbergą[2][3]. Pierwsza, podjęta w 857 okazała się nieudana, ponieważ wskutek ordaliów Teutbergę uznano za niewinną zarzucanych jej czynów (kazirodczego współżycia z bratem przed ślubem i usunięcia dziecka spłodzonego w tym związku). W 860 Teutberga wyznała przed synodem w Akwizgranie winę i zgodziła się na wstąpienie do klasztoru. Jednak wkrótce uciekła do brata i odwołała zeznania oraz powiadomiła o sprawie papieża Mikołaja I. W 862 kolejny synod w Akwizgranie z Guntharem na czele pozwolił Lotarowi na małżeństwo z Walradą, którą jeszcze w tym samym roku ukoronowano na królową[2]. Dwaj legaci papiescy przybyli w 863 zostali przekonani przez Gunthara i na synodzie w Metzu potwierdzono prawidłowość nowego małżeństwa. Arcybiskup Gunthar wraz z arcybiskupem Trewiru Theutgaudem udał się do Rzymu z protokołem tego synodu[2][3]. Papież jednak uznał decyzję synodu za nieważną, usunął arcybiskupów ze stanowisk i ekskomunikował ich[1][2]. Gunthar początkowo mimo papieskiej decyzji sprawował rządy w archidiecezji[1][3] i długo miał nadzieję na przywrócenie utraconego urzędu[1][2][3]. Jednak mimo kolejnych podróży do Rzymu nie zdołał uzyskać oficjalnej restytucji na tym stanowisku, także od następcy Mikołaja, Hadriana II[3] – uzyskał jedynie częściowe zwolnienie z ekskomuniki[1][2][3]. Ostatecznie jego nadzieje przekreśliła śmierć Lotara II w 869[2][3]. Kontrolę nad Kolonią przejął Ludwik Niemiec, a w 870 na stanowisko arcybiskupa wybrano Williberta[1][2].
Kryzys w diecezji oraz prawdopodobnie wysokie koszty podróży Gunthara do Italii spowodowały zmiany w organizacji finansowej archidiecezji: w potwierdzonym przez Lotara II w 866 dokumencie przypisano konkretne ziemie i dochody do kapituł przy poszczególnych kościołach kolońskich (katedrze i kolegiatach)[2].
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g h i j k Horst Fuhrmann: Gunther (Gunthar). W: Neue Deutsche Biographie. T. 7. Berlin: Duncker & Humblot, 1966, s. 324. (niem.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l Letha Böhringer: Gunthar: Erzbischof von Köln (850-863). [w:] Portal Rheinische Geschichte [on-line]. [dostęp 2020-01-22]. (niem.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l Hermann Cardauns: Gunthar. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 10. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1879, s. 139–140. (niem.).
- ↑ Alfred Auguste Ernouf , Histoire de Waldrade, de Lother II et de leurs descendants, Techener, 1858 [dostęp 2020-03-26] .