I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie – Wikipedia, wolna encyklopedia

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji
liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Szkoła od strony parkingu i boiska
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

Ul. Zawiszy 13
01-167 Warszawa

Data założenia

1989

Patron

Jam Saheb Digvijay Sinhji „Dobry Maharadża”

Dyrektor

Wanda Łuczak
Bartłomiej Pielak
Aleksandra Rutkowska
Marta Miszkurka[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa
Budynek łazienek Teodozji Majewskiej przy ul. Bednarskiej 2/4, siedziba szkoły w latach 1989–2012. Do nazwy ulicy nawiązuje nazwa „Bednarska”
Wejście do szkoły od strony ul. Zawiszy

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, zwyczajowo nazywane „Bednarską” (od ulicy Bednarskiej, przy której do 2012 mieściła się siedziba szkoły) – liceum ogólnokształcące w Warszawie.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1987 (według Łukasza Ługowskiego wcześniej) w Zespole Oświaty Niezależnej dyskutowano na temat kształtu demokratycznej niezależnej szkoły. Zespół negocjacyjny ds. edukacji działający z ramienia „Solidarności” uzyskał od władz obietnicę możliwości tworzenia autorskich klas[2].

Szkoła powstała z inicjatywy Krystyny Starczewskiej[3]. „Bednarska” była pierwszą szkołą społeczną, która powstała w Polsce po II wojnie światowej jako zdobycz ustaleń stolika oświatowego Okrągłego Stołu. Utworzono ją w kilka miesięcy po zamknięciu obrad, w 1989. W 1988 Maria Krzysztof Byrski, dziekan Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, wsparł grupę chcącą stworzyć niezależną szkołę i udostępnił salę na miejsce spotkań dla rodziców, uczniów i uczennic oraz kadry nauczycielskiej. Planowano program dydaktyczny i wychowawczy nowej demokratycznej szkoły[3][4][5]. Szkołę współzałożyli: Irena Dzierzgowska, Antoni Hoffman, Nina Hoffman, Marzena Okońska i Włodzimierz Paszyński[6] oraz Jan Wróbel[2].

Szkołę we wrześniu 1989 otwierał m.in. prof. Bronisław Geremek[7]. Naukę rozpoczęły 4 klasy. Zajęcia odbywały się w świetlicach domów akademickich Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie (akademiki o nazwach Adara, Cezar, Dendryt, Feniks – w nim uczyła się klasa Hilton). Kiedy rozwiązano PZPR, siedzibą szkoły stał się budynek łazienek Teodozji Majewskiej przy ul. Bednarskiej 2/4 przejęty przez Uniwersytet Warszawski po szkole partyjnej[3][4]. Przeprowadzkę zrealizowano w lutym 1990[5][6]. Do 2013 szkoła wynajmowała sale gimnastyczne i baseny w Warszawie, by prowadzić zajęcia wychowania fizycznego[8].

Od 2012 szkoła mieści się przy ul. Zawiszy 13 na warszawskiej Woli[5][9][10].

Organem prowadzącym szkołę jest Towarzystwo Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego[11]. Zostało zarejestrowane 6 kwietnia 1989[5]. Szkoła ma uprawnienia szkoły publicznej[11].

Pierwszą dyrektorką szkoły (do roku szkolnego 2002/2003) była Krystyna Starczewska[12]. Od 2004 funkcję przejął Jan Wróbel[5][7][13][14], następnie Wanda Łuczak[15][16].

W logo szkoły umieszczono pierwsze litery nazw akademików, w których rozpoczynała działanie[17]. W placówce funkcjonowały bednary, wewnętrzna waluta, w której wypłacano wynagrodzenie za prace na rzecz szkoły[5][18].

Część grona pedagogicznego to absolwenci i absolwentki szkoły[19][20][21][22]. Społeczność absolwencka włącza się w działanie szkoły m.in. przez udział w demokracji szkolnej, wyjazdy pozaszkolne i działania społeczne[7][23][24].

Patron

[edytuj | edytuj kod]

Od 2000 patronem szkoły, a jednocześnie zespołu szkół, jest Jam Saheb Digvijay Sinhji[9][25][26]. Temat pojawił się w szkole w roku szkolnym 1998/1999 dzięki orientaliście Marii Krzysztofowi Byrskiemu, który na spotkaniu z młodzieżą opowiedział o Dobrym Maharadży. W czerwcu 1999 zorganizowano referendum ws. nadania szkole imienia Dobrego Maharadży[27][28]. Uroczystość nadania szkole imienia zorganizowano 20 czerwca 2000[6].

Postawa patrona wpłynęła na przyjmowanie do szkoły szkół dzieci uchodźcze potrzebujące wsparcia w czasie edukacji w Polsce[27].

Charakterystyka szkoły

[edytuj | edytuj kod]

Demokracja

[edytuj | edytuj kod]

„Bednarska” jest szkołą, w której wprowadzono system demokratyczny z klasycznym trójpodziałem władzy: funkcję ustawodawczą pełni Sejm, sądowniczą Sąd Szkolny, wykonawczą zaś Rada Szkoły. W każdej z tych instytucji, obieranej co roku w wyborach powszechnych, zasiadali uczniowie i uczennice, nauczyciele i nauczycielki, rodzice oraz absolwentki i absolwenci, będący obywatelami i obywatelkami Rzeczypospolitej Szkolnej[21][29][30]. W 1990 w szkole zorganizowano pierwsze demokratyczne wybory, a sejm uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Szkolnej[6]. Szkoła jest drugą w Europie, która przyjęła własną konstytucję[17][31].

W 2018 zmieniono ustrój szkoły na demokrację bezpośrednią, której organem jest Wiec Szkolny. Może wprowadzić decyzje nawet wbrew woli dyrekcji, dopóki respektują one konstytucję zespołu szkół[29][30]. Nadal funkcjonuje Sąd Szkolny[29].

Budynek szkolny od strony ul. Zawiszy

Wartości i ich realizacja

[edytuj | edytuj kod]

Za sprawą twórczyni szkoły, Krystyny Starczewskiej, w nawiązaniu do ideałów bliskich Januszowi Korczakowi[4][22], w szkole kładzie się duży nacisk na indywidualne podejście do ucznia i uczennicy oraz tolerancję[32][33], a także rozwój zainteresowań, nie osiąganie najwyższych wyników[34].

W prawie każdej klasie uczą się uczennice i uczniowie z zagranicy, najczęściej dzieci uchodźców i młodzież z doświadczeniem migracji[35][36]. Od 2010 jest prowadzony Program Sprężyna wspierający je w procesie edukacji[37][38]. Choć w szkole obowiązuje czesne[39], takim osobom zapewnia się bezpłatne miejsca[40]. Przyjmowane są osoby z niepełnosprawnościami[41][42].

Wystawa prac plastycznych inspirowanych ukraińskimi malarkami lub prace odtwarzające ich dzieła (powyżej napis z nazwą jednej z klas)
Stanowisko do rozgrywek szachowych
Adam Burakowski w rozmowie z Janem Wróblem na spotkaniu w I SLO „Bednarska” w Warszawie, 2022

W 2022 po ataku Rosji na Ukrainę szkoła wraz z placówkami zespołu zorganizowała pomoc dla obywateli i obywatelek Ukrainy[43]. W semestrze letnim roku szkolnego 2021/2022 w budynku szkoły popołudniami funkcjonowała szkoła nr 66 z Mariupola[44][45].

Szkoła znana jest jako ośrodek promujący edukację wolnościową[3][32], co wynika z korczakowskiego modelu wychowania[46]. Bierze udział m.in. w Tęczowym Piątku[47][48][49] i projekcie Erasmus+ ALL INC![50]. Znajduje się w czołówce warszawskich i polskich szkół ujętych w rankingu szkół przyjaznych uczniom LGBTQ+ prowadzonym od 2018[15][51]. Na studniowce 2019 maturzyści i maturzystki, zgodnie z tradycją szkoły, odtańczyli poloneza w dowolnych parach. Akcja została zorganizowana we współpracy z Ben & Jerry's, Miłość Nie Wyklucza i Paradą Równości jako Polonez Równości[52][53][54][55]. Realizowane są projekty oparte o herstorię i Wikipedię[56][57].

W szkole funkcjonuje odrębny kolegialny organ sądowniczy ORPU (Osoby Rzecznicze Praw Uczniowskich) składający się z wybranych w ogólnoszkolnych wyborach osób ze stanu uczniowskiego i nauczycielskiego. Kadencja jest jednoroczna. Organ zajmuje się m.in. naruszaniem praw osoby uczniowskiej, granic cielesnych, poczucia bezpieczeństwa i komfortu, jak również dyskryminacji na różnym tle, przemocy słownej i fizycznej[58]. W szkole zatrudniony jest zespół 3 osób z przygotowaniem psychologicznym[59].

Realizowane są oddolne inicjatywy. W szkole w latach 2016–2019 ukazywało się czasopismo „Udław się!”[60][61]. Odbyły się Fakultety 2.0, czyli zajęcia odkrywające ukryte talenty osób uczących się w szkole i kadry nauczycielskiej[36]. W latach 2020–2022 realizowany był Bednarski Podcast[62][63]. Działa spółdzielnia rodziców[24].

Co roku w Święto Niepodległości organizowany jest Piknik Niepodległościowy[5][64][65][66].

Zajęcia

[edytuj | edytuj kod]

Lekcje mają formę zajęć w szkole i zajęć pozaszkolnych. Odbywają się w oparciu o małe grupy, informacje zwrotne, pracę grupową i indywidualne plany zależne od rozszerzeń wybranych przez ucznia lub uczennicę. W ramach liceum czteroletniego prowadzone są moduły, czyli interdyscyplinarne zajęcia[67][68]. Cyklicznie odbywają się wyjazdy do Puszczy Knyszyńskiej[69][70][71][72].

Każda osoba ucząca się w szkole obowiązkowo działa społecznie w ramach przedmiotu Inicjatywa społeczna[73]. Jedną z inicjatyw jest Ekipa św. Mikołaja, coroczne świąteczne wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin prowadzone we współpracy m.in. z Urzędem m.st. Warszawy dzielnicy Wola[74][75].

Możliwe jest rozszerzanie łaciny[76], Kultury 2.0 (zajęcia multimedialne, filmowe), historii sztuki i plastyki[77]. Prowadzone są zajęcia z języków obcych na poziomie podstawowym[78] oraz na poziomie rozszerzonym (niemiecki, hiszpański, francuski, włoski)[79]. Częścią programu języków obcych są wyjazdy międzynarodowe[80][81]. Każda osoba uczy się języka angielskiego na poziomie rozszerzonym[82].

W szkole odbywają się zajęcia teatralne[83]. Działają koła zainteresowań i zajęcia fakultatywne[17]. Funkcjonuje Liga Debatancka[84][85]. Placówka dysponuje ogrodem, salą gimnastyczną, ścianką wspinaczkową i siłownią[8][24].

W szkole prowadzone są projekty międzynarodowe (np. Shalom Polin[86], Erasmus+[87], ESN[88]). Liceum utrzymuje kontakty z ambasadą Indii w Polsce, ambasadą Polski w Indiach oraz rodziną Dobrego Maharadży i jego wychowankami[89]. W szkole realizowane są projekty w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii[90][91][92].

Nazewnictwo klas i roczników

[edytuj | edytuj kod]

Szkoła jest znana z nazewnictwa klas[21][93]. Pierwsze klasy przyjęły nazwy od akademików, w których miały zajęcia: Adara, Cezar, Dendryt, Hilton (klasa miała zajęcia w budynku Feniks, ale pozostała przy początkowo wybranej nazwie pochodzącej od sąsiedniego akademika)[5].

W pierwszym roku nauki każda klasa wybiera swoją nazwę, która często jest związana z bieżącymi wydarzeniami[4] albo historią szkoły[5][21]. Jedna z klas z przyjętych do szkoły w roku szkolnym 1998/1999 nazywała się Pierestroyka, jedna z klas z roku szkolnego 2003/2004 Lub czasopisma (inspirowana Aferą Rywina)[5][94]. Tak jak klasy, tak i roczniki mają swoje nazwy. Pierwotniaki to pierwszy rocznik, który ukończył szkołę[5][9]. Nazwa rocznika Everything is the SEJM związana była ze zmianą systemu demokracji szkolnej z pośredniej na bezpośrednią. Rocznik, który rozpoczął naukę w roku szkolnym 2017/2018, został nazwany 500+ w nawiązaniu do wprowadzanego wtedy programu rządowego Rodzina 500 plus[94].

Po spotkaniu pod hasłem Bednarska indyjska: herstorie Dźamnagaru, 2023. Od lewej stoją: Pranav S. Nagar – przewodniczący Stowarzyszenia Gudźaratczyków w Polsce; Bartłomiej Pielak – wicedyrektor; Maria Weronika Kmoch; Agnieszka Michałowska – córka Wiesława i Marii Stypułów; Maria Kotowska – dyrektorka zarządu Towarzystwa Przyjaciół I SLO „Bednarska” w Warszawie. Od lewej siedzą: Maria Krzysztof Byrski; Barbara Byrska; Maryla Stypuła; Mirosława Gutowska – zaangażowana w Stowarzyszenie Dzieci Maharadży w Polsce, żona wychowanka Dobrego Maharadży śp. Romana Gutowskiego; Wiesław Stypuła – wychowanek Dobrego Maharadży.
Klara Sielicka-Baryłka (Wikimedia Polska) przedstawia 5 filarów Wikipedii podczas projektu „(Nie)znana Wikipedia”, jesień 2022
Warszawskie Otwarte Wikispotkanie w bibliotece szkolnej, wiosna 2023

Kadra (wybór)

[edytuj | edytuj kod]

Absolwentki i absolwenci

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bednarska I SLO. Kontakt. bdnr.pl. [dostęp 2022-11-14].
  2. a b Historia "Bednarskiej": Pomysł [online], Historia "Bednarskiej" [dostęp 2024-09-21].
  3. a b c d Jacek Hugo-Bader, O Krystynie Starczewskiej | I SLO Bednarska [online], www.bdnr.pl [dostęp 2019-09-03] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-03].
  4. a b c d Krystyna Starczewska: Trzeba uczyć współpracy, nie rywalizacji, „Portal i.pl”, 8 września 2019 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  5. a b c d e f g h i j k Historia szkoły – rok po roku [online], stronarasz.idu.edu.pl [dostęp 2022-11-16].
  6. a b c d Na 35-lecie: wspomnienie początków Bednarskiej [online], 2 września 2024 [dostęp 2024-09-21] (pol.).
  7. a b c Wojciech Karpieszuk, Chcą wyrzucić społeczne liceum z Bednarskiej [online], warszawa.wyborcza.pl, 5 czerwca 2009 [dostęp 2022-11-15].
  8. a b Sport – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  9. a b c Zespół Szkół “Bednarska” – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  10. Dziesięciolecie migracji „Bednarskiej” [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  11. a b Statut szkoły [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  12. BednarSzok: Krystyna Starczewska: Jak to wyglądało? [online], www.bednarszok.pl [dostęp 2022-11-15].
  13. Małgorzata Borowska, Krystyna Starczewska. Łowi społeczników [online], ngo.pl, 24 września 2012 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  14. BednarSzok: Król Wróbel Pierwszy [online], www.bednarszok.pl [dostęp 2022-11-15].
  15. a b Mateusz Kowalik, Licealista opublikował ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Inicjatywie patronuje prezydent Trzaskowski [online], warszawa.wyborcza.pl, 1 czerwca 2019 [dostęp 2022-11-15].
  16. O Dubaju, szyciu i papierosach – wywiad z Wandą Łuczak, „Udław się!” (2 (3)), 2017, s. 1–3.
  17. a b c Anna Wittenberg, Liceum, które nie przyjęło córek dwóch prezydentów. Na czym polega fenomen "Bednarskiej"? [online], naTemat.pl, 17 maja 2012 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  18. Katarzyna Zuchowicz, Jarosław Kaczyński zadzwonił kiedyś do jej drzwi. A Marta Kaczyńska chciała chodzić do jej szkoły [online], naTemat.pl [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  19. Filip Haka [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  20. Pani dyrektor numer jeden – Krystyna Starczewska [online], 15 stycznia 2016 [dostęp 2022-11-16] (pol.).
  21. a b c d O początkach szkoły oczami ucznia [online], stronarasz.idu.edu.pl [dostęp 2022-11-16].
  22. a b Michał Sienicki, Wywiad z Panią Krystyną Starczewską [online], stronarasz.idu.edu.pl [dostęp 2022-11-16].
  23. 20 października dniem bardzo szczególnym [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  24. a b c Dlaczego I SLO? – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  25. Patron | I SLO Bednarska [online], www.bdnr.pl [dostęp 2019-09-03].
  26. Historia szkoły [online], stronarasz.idu.edu.pl [dostęp 2022-11-16].
  27. a b Godzina wychowawcza z Krystyną Starczewską [online], 31 sierpnia 2021.
  28. Maciej Tumulec, Historia stosunków polsko-indyjskich XVI–XXI w., Warszawa: Wydawn. DiG, 2013, s. 54, ISBN 978-83-7181-773-1, OCLC 859315744 [dostęp 2022-11-28].
  29. a b c Bednarska Demokracja [online], demokracja.bdnr.pl [dostęp 2019-09-03].
  30. a b Dominik Mokrzewski, Rewolucja wiecowa – „Nie mam czasu na demokrację”, „Udław się!” (1 (4)), 2018, s. 8–10.
  31. Historia "Bednarskiej": Początki [online], Historia "Bednarskiej" [dostęp 2024-09-21].
  32. a b Idee wychowawcze [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  33. Regulamin [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  34. Historia "Bednarskiej": Idee [online], Historia "Bednarskiej" [dostęp 2024-09-21].
  35. Nie, Polonocentryzm wkracza do szkół. "Wracamy do systemu autorytarnego" [online], Nie dla chaosu w szkole, 19 maja 2017 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  36. a b Vogue Polska, Poznaj warszawskich licealistów, którzy zmieniają świat na lepsze [online], Vogue Polska, 3 września 2020 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  37. Projekt Sprężyna [online] [dostęp 2022-11-14] (pol.).
  38. Agata Michalak, Najważniejsze to wyrównać szanse [online], LadneBebe.pl, 26 lipca 2020 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  39. Opłaty [online] [dostęp 2022-11-16] (pol.).
  40. Aleksandra Nizioł, Wyspa, która nas chce, „Więź” (1), 2016, s. 149–156.
  41. Katarzyna Przyborska, Starczewska: Uczenie współpracy, otwartości, samodzielnego myślenia jest przy tych władzach zagrożone, ale nie niemożliwe [online], KrytykaPolityczna.pl, 13 marca 2021 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  42. Joanna Cieśla, Rozmowa z Krystyną Starczewską, pedagogiem [online], www.polityka.pl, 2011 [dostęp 2022-11-16] (pol.).
  43. Bednarska pomoc dla Ukrainy [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  44. Jej szkołę w Mariupolu zburzyli Rosjanie. Odbudowała ją w Warszawie. OKO.press [online], oko.press [dostęp 2022-12-17] (pol.).
  45. Victoria Gnap, Сьогодні в нас видатна подія [online], Facebook, 13 kwietnia 2022 [dostęp 2022-12-17] (pol.).
  46. Dyrektor Bednarskiej o Tęczowym Piątku: demokracja nie jest tyranią większości [online], OnetKobieta, 25 października 2019 [dostęp 2022-11-15].
  47. Piotr Nowak, Jak wyglądał Tęczowy Piątek w warszawskim liceum? [online], Portal informacyjny STRAJK, 26 października 2019 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  48. Tęczowy Piątek w warszawskich szkołach. „Chcemy akceptacji [online], radiokolor.pl [dostęp 2022-11-15].
  49. Wernisaż z tęczową inklinacją [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  50. ALL INC! Informacje o projekcie [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  51. Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ w Polsce | LGBTplusMe.com [online], Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ w Polsce | LGBTplusMe.com [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  52. Polonez Równości. [dostęp 2022-11-15].
  53. POLONEZ RÓWNOŚCI OCZAMI UCZNIÓW. [dostęp 2022-11-16].
  54. Bartosz Godziński, Studniówka LGBT+. Licealiści z Warszawy zatańczyli "poloneza równości" [online], naTemat.pl [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  55. "Polonez równości" na studniówce 1 SLO Bednarska w Warszawie. Maturzyści wspierają młodzież LGBT+ | Wiadomości Radio ZET [online], wiadomosci.radiozet.pl, 12 lutego 2019 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  56. Klara Sielicka-Barylka, From storytelling, sources verification to cooperation and fun. How Polish teacher introduces Wikipedia to highschoolers [online], Diff, 17 października 2022 [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  57. Herstoria w liceum #współpracawedukacjicyfrowej. [dostęp 2022-11-15].
  58. ORPU [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  59. Nauczyciele [online], 10 czerwca 2020 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  60. Klimat Szkoły – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  61. Udław się! [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  62. Bednarski Podcast [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  63. Bednarski Podcast [online], www.youtube.com [dostęp 2022-11-15].
  64. BednarSzok: Upadek Niepodległego Trambambaju Kompromitacją Finlandii [online], www.bednarszok.pl [dostęp 2022-11-15].
  65. Piknik Niepodległościowy w szkole na Bednarskiej [online], wyborcza.pl, 5 listopada 2003 [dostęp 2022-11-15].
  66. Piknik Niepodległościowy 2019 [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  67. Moduły [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  68. Szerokie Horyzonty – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  69. BednarSzok: BednarSzok w Gazecie, EKO w Gazecie, Guli w Gazecie [online], www.bednarszok.pl [dostęp 2022-11-15].
  70. Poza szkołą [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  71. Gajówki [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  72. Las, stres, wiec i marihuana – czyli filozofia przyrody według Jędrka Owsińskiego, „Udław się!” (3 (6)), 2018, s. 1–3.
  73. Inicjatywa społeczna – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  74. "EKIPA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA" [online], wola.um.warszawa.pl [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  75. Ekipa Świętego Mikołaja | Działasz.pl [online], dzialasz.ceo.org.pl [dostęp 2022-11-15].
  76. Łacina jest! [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  77. Rozszerzenia – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  78. Języki. Opcja standard – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  79. Języki obce XL [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  80. Bednarska Międzynarodowa – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  81. Stacjonarnie czy mobilnie? – wywiad z Bartkiem Pielakiem, „Udław się!” (2 (5)), 2018, s. 1–5.
  82. Angielski – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  83. Ludzie, nie standardy – Bednarski Informator [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  84. Wojciech Karpieszuk, Licealiści niewpuszczeni do Sejmu. Bo "mieli groźne przypinki" [online], warszawa.wyborcza.pl, 12 czerwca 2017 [dostęp 2022-11-15].
  85. Debata Oksfordzka [online], Debata Oksfordzka [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  86. Shalom Polin [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  87. Erasmus+ [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  88. ESN [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  89. BDNR i Indie [online] [dostęp 2022-11-15] (pol.).
  90. Wielki Finał w nowej formie [online], wielkifinal.zwolnienizteorii.pl [dostęp 2022-11-15].
  91. Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości [online], 2016.
  92. Maria Weronika Kmoch, Zwolnieni z Teorii: EYES OPEN [online] [dostęp 2022-11-16].
  93. Nazwy klas pierwszych, „Udław się!” (2 (3)), 2017.
  94. a b NAZWY ROCZNIKÓW I KLAS | I SLO Bednarska [online], www.bdnr.pl [dostęp 2019-09-03].
  95. I SLO Bednarska: Nauczyciele [online] [dostęp 2024-09-21] (pol.).
  96. BednarSzok: Wyniki wyborów 2004 [online], www.bednarszok.pl [dostęp 2022-12-17].
  97. Jan Błaszczak, Maniucha Bikont. Życie i twórczość [online], Culture.pl [dostęp 2022-12-17] (pol.).
  98. Dlaczego młodzi nie głosują? [online], ngo.pl [dostęp 2022-12-17] (pol.).
  99. Marcin Bruszewski – Zwolnieni z Teorii – Greg Albrecht Podcast [online], Albrecht Partners, 13 kwietnia 2020 [dostęp 2022-12-17] (pol.).
  100. Bednarska delegacja w Rajkumar College [online] [dostęp 2024-08-21] (pol.).
  101. Otrzęsinowy gość: Ambasador RP w Indiach [online] [dostęp 2024-08-21] (pol.).
  102. Anna Czartoryska-Niemczycka [online], Twoja Twarz Brzmi Znajomo Wiki [dostęp 2024-08-21] (pol.).
  103. BĘDZIEM POLAKAMI - MIĘDZY WYSZYŃSKIM A GOMBROWICZEM | DEBATA. [dostęp 2022-12-17].
  104. Helena Anna Jędrzejczak [online], teologiapolityczna.pl [dostęp 2022-12-17].
  105. Filip Springer, Springer: Dom nad domy [online], Vogue Polska, 24 grudnia 2018 [dostęp 2022-12-17] (pol.).
  106. Medical Tribune - Chirurżki mają prawo do łączenia społecznych ról [online], podyplomie.pl [dostęp 2022-12-17].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]