Jachad (kibuc) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jachad
‏יחד‎
Ilustracja
Ulica w kibucu Jachad
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Północny

Poddystrykt

Akka

Samorząd Regionu

Misgaw

Wysokość

451 m n.p.m.

Populacja
• liczba ludności


412
(2015)

Nr kierunkowy

+972 4

Położenie na mapie Dystryktu Północnego
Mapa konturowa Dystryktu Północnego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jachad”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Jachad”
Ziemia32°50′44,52″N 35°21′42,83″E/32,845700 35,361897
Strona internetowa

Jachad (hebr. יחד; ang. Yahad) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Misgaw, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Jachad jest położony na wysokości 451 metrów n.p.m. w północnej części Dolnej Galilei. Leży na wschodnim zboczu wzgórza Har Netofa (526 m n.p.m.), wchodzącego w skład grzbietu górskiego Gór Jatwat oddzielających położoną na północy Dolinę Sachnin od będącej na południu Doliny Bejt Netofa. Okoliczny teren stromo opada w kierunku południowym do Doliny Bejt Netofa, i łagodnie w kierunku północno-zachodnim do Doliny Sachnin. Na południowy zachód od osady przepływa strumień al-Chasin. W otoczeniu kibucu Jachad znajdują się miejscowości Arraba, Dejr Channa, Ajlabun i Bu’ejne Nudżejdat, oraz wioski komunalne Hararit i Awtaljon.

Podział administracyjny

[edytuj | edytuj kod]

Jachad jest położony w Samorządzie Regionu Misgaw, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kibuc został założony w 1992 roku przez grupę młodych przyjaciół, którzy wychowali się w latach 80. XX wieku w sąsiedniej wiosce Hararit. Są to osoby zaangażowane w medytację transcendentalną. Z racji bliskiego położenia od siebie i faktu, że obie wioski są zamieszkane przez podobnie myślących ludzi, są one często uznawane za jedną osadę i nazywane Hararit-Jachad. Są one zarządzane przez jeden lokalny komitet, jednak ich mieszkańcy tworzą dwie odrębne spółdzielnie. Na początku XXI wieku kibuc przeszedł proces częściowej prywatyzacji[1].

Kultura i edukacja

[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury. Dzieci są dowożone do przedszkola w sąsiedniej wiosce Hararit lub do szkoły podstawowej w wiosce Gilon.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na obsłudze ruchu turystycznego i usługach. Część mieszkańców dojeżdża do pracy poza kibucem.

Transport

[edytuj | edytuj kod]

Przy wiosce przebiega droga nr 7955, którą jadąc na wschód dojeżdża się do wioski Hararit, lub jadąc na południowy zachód dojeżdża się do wioski Awtaljon i dalej do moszawu Jodfat oraz skrzyżowania z drogą nr 784.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Yahad. [w:] Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-06-01]. (hebr.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]