James Bolton – Wikipedia, wolna encyklopedia

James Bolton
Data i miejsce urodzenia

listopad 1735
Warley Town

Data i miejsce śmierci

7 stycznia 1799
Warley Town

James Bolton (ur. 1735 w Warley Town, zm. 7 stycznia 1799 tamże) – angielski botanik, mykolog i ilustrator.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]
Historia fungorum (An History of Fungusses), 1795

James Bolton urodził się w pobliżu Warley w hrabstwie Yorkshire. Jego ojciec był tkaczem. James początkowo uczył się zawodu ojca, ale później został arendarzem w swojej rodzinnej wiosce Warley. W 1768 roku ożenił się z Sarah Blackburn i miał z nią czworo dzieci[1]. Całe życie spędził w okolicach Halifaksu[2].

Działalność botaniczna

[edytuj | edytuj kod]

James i jego starszy brat Thomas Bolton byli zapalonymi przyrodnikami. Obydwaj wnieśli swój wkład w opublikowanej w 1775 r. przez Johna Watsona The History and Antiquities of Parish of Halifax in Yorkshire. James Bolton rozwijał nadal swoje zainteresowania przyrodnicze, pisząc lub ilustrując wiele ważnych książek z zakresu historii naturalnej (tak wówczas nazywano biologię). W 1785 zilustrował książkę Flora Cantabrigiensis Richarda Relhana. W tym samym roku opublikował pierwszą swoją samodzielną pracę. Była to pierwsza część Filices Britannicae – dwutomowe, ilustrowane dzieło o paprociach brytyjskich. Nie tylko narysował ilustracje, ale sam je wyrył do druku. W książce tej m.in. jest odkryty przez niego nowy gatunek paproci Woodsia alpina. Po wydaniu tej książki księżna Portlandu, bogata Margaret Bentinck, zaangażowała go do zilustrowania swojej kolekcji muzealnej[1].

Działalność w zakresie mykologii

[edytuj | edytuj kod]

Głównym zainteresowaniem Boltona stały się jednak grzyby, które starannie gromadził i w swoim domu ilustrował. Korespondował z wieloma znanymi mykologami swoich czasów, w tym z Jeanem Bulliardem, Jamesem Dicksonem, Johnem Lightfootem i Carlem Willdenowem. W rezultacie opublikował pierwszą anglojęzyczną pracę poświęconą grzybom. Był to trzytomowy Bolton's three-volume An History of Fungusses growing about Halifax, opublikowany w latach 1788–1790[3]. Sfinalizowanie tego dzieła było możliwe dzięki finansowemu wsparciu lorda Gainsborougha, który był jednym z patronów Boltona. Do tej pracy również sam wykonał akwaforty[4]. Jest w niej wiele nowych, przez niego po raz pierwszy opisanych gatunków, m.in. Gymnopus peronatus, Coprinellus domesticus, Daldinia concentrica, Daedaleopsis confragosa, Lepiota cristata, Marasmius oreades[5].

Jest autorem jeszcze wielu innych ilustracji grzybów. Album z 233 niepublikowanymi obrazami grzybów, znany jako Icones fungorum circa Halifax nascentium, znajduje się w bibliotece zbiorów specjalnych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. W Muzeum Historii Naturalnej znajduje się zbiór jego 36 „ilustracji grzybów”, a dodatkowe szkice znajdują się w bibliotece Earl of Derby w Knowsley Hall. Ze zgromadzonej sporej kolekcji eksykatów przetrwały nieliczne. Niektóre z jego okazów znajdują się w mykologicznym zielniku w Kew Gardens, a inne w zielniku Edwarda Robsona w Sunderland Museum[2].

W naukowych nazwach utworzonych przez Jamesa Boltona taksonów dodawany jest cytat Bolton[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Edmondson, J. (1995) New insights into James Bolton of Halifax. Mycologist 9: 174-178
  2. a b Rita Cook, Celebration of the Work of James Bolton of Halifax [online] [dostęp 2020-04-02] (ang.).
  3. James Bolton, An history of fungusses, growing about Halifax [online] [dostęp 2020-04-02] (ang.).
  4. Bolton, J. (1788), "An History of Fungusses growing about Halifax. Vol. 1". Retrieved 2 March 2014
  5. a b Index Fungorum (gatunki) [online] [dostęp 2020-04-02] (ang.).