Jarosław Borek – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jarosław Borek
Instrumenty

perkusja, instrumenty perkusyjne

Gatunki

jazz, muzyka rozrywkowa

Zawód

perkusista

Powiązania

Dimcho Angelov, Jacek Telus, Marek Błaszczyk, Włodzimierz Wiński, Tadeusz Nestorowicz, Janusz Konefał, Władysław Kwaśnicki, Mieczysław Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Olga Bończyk, Jacek Zieliński, Elżbietą Adamiak, Beata Bednarz, Andrzej Cierniewski i in.

Instrument
perkusja
Zespoły
Terra
Poerox
Nestor Band
Orkiestra Tadeusza Nestorowicza
Jacques de Lousse
i in.

Jarosław Borekpolski perkusista jazzowy i rozrywkowy[1].

Kariera muzyczna

[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat związany był z wrocławskim środowiskiem muzycznym, gdzie współpracował m.in. z grupą Terra[2] i zespołami Jacka Telusa – Poerox (album Systemy – nagrany m.in. z udziałem saksofonisty Włodzimierza Wińskiego i basisty Marka Błaszczyka z którym wielokrotnie współpracował)[3] i Jacques de Lousse (albumy Nie jestem... i Ballada o długim nożu)[1][4]. Uczestniczył także w projektach muzycznych Tadeusza Nestorowicza – zarówno tych sygnowanych jego nazwiskiem (album Człowiek pyta), jak i zespołów Nestor Band (album Jazz nie dla każdego, m.in. z udziałem gitarzysty Janusza Konefała i koncerty m.in. w Jazz Klubie Rura) i Orkiestra Tadeusza Nestorowicza (Głos złotej trąbki)[1][5]. Ponadto koncertował i nagrywał m.in. z: Mieczysławem Szcześniakiem, Zbigniewem Wodeckim, Olgą Bończyk, Jackiem Zielińskim, Elżbietą Adamiak (album Do Wenecji stąd dalej co dzień)[1][3], Beatą Bednarz, Andrzejem Cierniewskim, Andrzejem Gąsiorowskim (Andre Gasiorowski)[6] i z wieloma innymi[1]. Występował na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Jazz Jamboree, Jazzie nad Odrą i Bluesie nad Bobrem[1]. Brał także udział w Zaduszkach Muzycznych (m.in. w 2015 roku z zespołem Jacques de Lousse w składzie, który wraz z nim współtworzyli: Jacek Telus – śpiew, gitara i Władysław Kwaśnicki – saksofon, instrumenty klawiszowe)[4]. Nagrywał jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu Wrocław i Deo Recordings Studio w Wiśle[1][7]. Współpracuje z Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Bolesławcu, jako nauczyciel gry na instrumencie[8].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Jarosław Borek. discogs.com. [dostęp 2024-01-17]. (pol.).
  2. Dimcho Angelov, Rafał Nowakowski: Archiwalna strona internetowa. Historia grupy muzycznej Terra. terra.pwr.wroc.pl. [dostęp 2024-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (pol.).
  3. a b Jacek Żyliński: Jarosław Borek – sesje. kppg.waw.pl. [dostęp 2024-01-17]. (pol.).
  4. a b Naczelny: Zaduszki muzyczne. powiatowy.pl, 2015-11-10. [dostęp 2024-01-17]. (pol.).
  5. Kultura Wrocław: Trębacz jazzowy Tadeusz Nestorowicz zagra w klubie Rura. wroclaw.wyborcza.pl, 2005-09-01. [dostęp 2024-01-17]. (pol.).
  6. Andre Gasiorowski: Andre Gasiorowski Music. agasiorowski.info. [dostęp 2024-01-17]. (pol.).
  7. Deo Recordings Studio. discogs.com. [dostęp 2024-01-17]. (pol.).
  8. Franciszek Uściński, Kazimierz Marczewski: Pomóżmy Szkole Muzycznej. bolec.info, 2012-10-01. [dostęp 2024-01-17]. (pol.).