Kaplica Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Łosińcu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kaplica Częstochowskiej Ikony Matki Bożej
kaplica filialna
Ilustracja
Widok ogólny (2011)
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Łosiniec

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Diecezja

lubelsko-chełmska

Wezwanie

Częstochowskiej Ikony Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

6/19 marca

Położenie na mapie gminy Susiec
Mapa konturowa gminy Susiec, po prawej znajduje się punkt z opisem „Łosiniec, kaplica Częstochowskiej Ikony Matki Bożej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Łosiniec, kaplica Częstochowskiej Ikony Matki Bożej”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Łosiniec, kaplica Częstochowskiej Ikony Matki Bożej”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Łosiniec, kaplica Częstochowskiej Ikony Matki Bożej”
Ziemia50°25′30,2″N 23°18′25,8″E/50,425056 23,307167

Kaplica pod wezwaniem Częstochowskiej Ikony Matki Bożejprawosławna kaplica filialna w Łosińcu. Należy do parafii św. Mikołaja w Tomaszowie Lubelskim, w dekanacie Zamość diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Kaplica znajduje się na zabytkowym cmentarzu prawosławnym w Łosińcu, w gminie Susiec, powiecie tomaszowskim, województwie lubelskim. Budowla murowana, jednokopułowa, wzniesiona w 1. dekadzie XXI w. (budowę rozpoczęto w 2006) według projektu Michała Bałasza. Nabożeństwa w kaplicy (głównie panichidy) odprawiane są w Niedzielę Przewodnią oraz 1–2 listopada. Święto patronalne – uroczystość Częstochowskiej Ikony Matki Bożej – przypada 19 marca (6 marca według starego stylu).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]