Kozi Bród – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kozi Bród
Ilustracja
Ośrodek rekreacyjny i zalew Kozi Bród
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. małopolskie, woj. śląskie

Rzeka
Długość 24,26 km
Źródło
Miejsce Myślachowice
Współrzędne

50°11′15″N 19°30′22″E/50,187500 19,506111

Ujście
Recypient Biała Przemsza
Miejsce

Jaworzno (Długoszyn)

Wysokość

ok. 254 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°15′13″N 19°15′04″E/50,253611 19,251111

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Kozi Bród, daw. Siersza[2]rzeka, lewy dopływ Białej Przemszy[3] o długości 24,26 km[4].

Rzeka przepływa m.in. przez Trzebinię i Jaworzno (Ciężkowice, Pieczyska, Szczakowa, Długoszyn). Jej źródła znajdują się w lasach myślachowickich w głębokim wąwozie. W Szczakowej wpada do niego potok Łużnik. Na rzece znajduje się zbiornik retencyjny dla Elektrowni Siersza – Osowiec, nad którym znajduje się ośrodek rekreacyjny.

Na odcinku od Czyżówki do granicy z Jaworznem Kozi Bród został uregulowany, jednak w lasach pomiędzy Czyżówką, Płokami i Myślachowicami rzeka meandruje wśród piasków wypełniających jej dolinę. Na całym nieuregulowanym odcinku tworzy wokół siebie bardzo bogate środowisko przyrodnicze. Bujna roślinność w wielu miejscach utrudnia przemierzanie rzeki.[potrzebny przypis] W górnym biegu strumienia (okolice Płok) w latach 70. XX w. wykonano 2 zapory, pierwsza przy moście nad strumieniem, drugą kilkaset metrów poniżej. Tam powstał zalew pełniący przez kilka lat rolę ośrodka rekreacyjnego. Obecnie dojazd uniemożliwia szlaban Lasów Państwowych. Strumień, widoczny okresowo jest zasilany ciekiem wypływającym w lesie na południe od cmentarza. Górny bieg potoku miał kiedyś początek w pobliżu skrzyżowania drogi Trzebinia-Olkusz i leśnego traktu Psary-Płoki. Okoliczne wzgórza z kierunków Psar, Nowej Góry i Lgoty zasilały wodą suche dziś koryto. Po zamknięciu kopalni Siersza w obiegu krążyła teoria, że po wypełnieniu się wyrobisk, wyschłe strumyki napełnia się wodą. Np. ciek od Myślachowic do Rybnej.[potrzebny przypis]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]