Maksyma (królowa Niderlandów) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Maksyma
Ilustracja
Wizerunek herbu
Księżna Oranii
Okres

od 2 lutego 2002
do 30 kwietnia 2013

Jako żona

Wilhelma-Aleksandra

Królowa Niderlandów
Okres

od 30 kwietnia 2013

Jako żona

Wilhelma-Aleksandra

Koronacja

30 kwietnia 2013

Dane biograficzne
Dynastia

Oranje-Nassau

Data i miejsce urodzenia

17 maja 1971
Buenos Aires

Ojciec

Jorge Horacio Zorreguieta Stefanini

Matka

María del Carmen Cerruti Carricart

Mąż

Wilhelm-Aleksander

Dzieci

Katarzyna-Amalia, Aleksja, Ariadna

Odznaczenia
Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Królewski Order Domowy Brunei I klasy Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Chile) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Wstęga Orderu Orła Azteckiego (Meksyk) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Order Sułtana Kabusa I klasy (Oman) Order Orła Białego Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Gwiazdy Polarnej (1975–2022, Szwecja) Order Federacji (Zjednoczone Emiraty Arabskie) Order Słonia (Dania) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN Order Podwójnego Białego Krzyża I Klasy (Słowacja)

Maksyma, królowa Niderlandów z domu Zorreguieta Cerruti (Máxima Zorreguieta Cerruti, ur. 17 maja 1971 w Buenos Aires) – argentyńska ekonomistka, członkini holenderskiej rodziny królewskiej; od 30 kwietnia 2013 królowa Niderlandów jako żona króla Wilhelma-Aleksandra.

Maksyma Zorreguieta Cerruti urodziła się w 1971 roku w Buenos Aires jako pierwsza córka Jorge Zorreguiety i jego drugiej żony, Marii Cerruti.

W 1995 ukończyła Pontifical Catholic University of Argentina na kierunku ekonomia.

W 2002 poślubiła Wilhelma-Aleksandra, księcia Oranii, z którym ma troje dzieci: Katarzynę-Amalię, księżną Oranii (ur. 2003), księżniczkę Aleksję (ur. 2005) i księżniczkę Arianę (ur. 2007).

Po ślubie otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Oranii. W 2013, po abdykacji teściowej i wstąpieniu na tron męża, została Jej Królewską Mością Królową Niderlandów. Królowa uczestniczy w oficjalnych wizytach dyplomatycznych, wydarzeniach odbywających się w królestwie i poświęca się działalności charytatywnej.

Powiązania rodzinne i edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Maksyma Zorreguieta Cerruti urodziła się 17 maja 1971 w Buenos Aires.

Jej rodzicami są Jorge Zorreguieta Stefanini, argentyński polityk i minister rolnictwa i jego druga żona, María del Carmen Cerruti Carricart. Jej matka zaszła w ciążę, kiedy Zorreguieta pozostawał jeszcze w związku małżeńskim z Mártą López Gil. Ponieważ według prawa argentyńskiego rozwody były niemożliwe, rodzice Maksymy zawarli cywilny związek małżeński w Paragwaju 27 maja 1970[1].

Jej dziadkami byli ze strony ojca Juan Antonio Zorreguieta Boronino (ur. 1899, zm. 1959), argentyński bankier i jego żona, Cesina Stefanini Borella (ur. 1901, zm. 1999), natomiast ze strony matki Jorge Horacio Cerruti de Sautu (ur. 1911, zm. 1992), argentyński lekarz, chirurg i rolnik i jego żona, Maria del Carmen Carricart Cieza (ur. 1915, zm. 1999)[2].

Ma troje młodszego rodzeństwa: Martina Zorreguieta Cerruti, Juana Zorreguieta Cerruti i Ines Zorreguieta Cerruti oraz troje przyrodniego rodzeństwa z pierwszego małżeństwa ojca: Marię Zorreguieta López, Angeles Zorreguieta López i Dolores Zorreguieta López.

Ojciec królowej Maksymy zmarł 8 sierpnia 2017 w Buenos Aires z powodu choroby nowotworowej[3]. Informację o jego śmierci przekazała holenderska ambasada w Argentynie w komunikacie podpisanym przez króla i królową Holandii. Maksyma była obecna przy ojcu w ostatnich dniach jego życia[4]. 11 sierpnia razem z mężem i córkami wzięła udział w prywatnej uroczystości pogrzebowej w Buenos Aires[5].

6 czerwca 2018 podano informację o samobójczej śmierci młodszej siostry królowej, Ines Zorreguiety Cerruti[6]. Kobieta, która cierpiała z powodu depresji, została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w Buenos Aires[7]. Maksyma, która przyjęła tę wiadomość z szokiem, odwołała wszystkie swoje oficjalne wystąpienia i planowane podróże zagraniczne, a w dniu 9 czerwca razem z mężem i dziećmi uczestniczyła w ceremonii pogrzebowej w Buenos Aires[8][9].

W czerwcu 2014 została odznaczona Orderem Orła Białego[10][11][12].

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

W 1988 została absolwentką Northlands School w Nordelta w Argentynie.

W 1995 ukończyła studia na kierunku ekonomia na Universidad Católica Argentina[13].

W latach 1989–1990 pracowała w Mercado Abierto SA, następnie od 1992 do 1995 była pracownikiem działu sprzedaży w Boston Securities SA. Jej kolejne miejsca pracy to HSBC James Capel Inc w Nowym Jorku oraz Dresdner Kleinwort Benson do lipca 1999. Następnie zatrudniona była w nowojorskim Deutsche Banku, a do 2001 pracowała w brukselskiej filii banku[14].

Religia

[edytuj | edytuj kod]

Królowa Maksyma jest wyznania rzymskokatolickiego[15]. Została ochrzczona w 1978 roku w la Basilica Nuestra Señora del Socorro w Buenos Aires.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Maksyma poznała księcia Wilhelma-Aleksandra w Sewilli w kwietniu 1999[16]. Nie była wówczas świadoma, że Aleksander, jak się przedstawił, jest nie tylko niderlandzkim księciem, ale też następcą tronu. Para spotkała się ponownie po kilku tygodniach w Nowym Jorku, gdzie pracowała Maksyma[17]. Relacja spowodowała kontrowersje w holenderskich mediach, które spowodowane były tym, że ojciec Maksymy, Jorge Zorreguietta, w latach 1979–1981 był ministrem rolnictwa w rządzie dyktatora Jorge Videla, odpowiedzialnego za masowe morderstwa obywateli Argentyny[18].

Para zaręczyła się 19 stycznia 2001 na lodowisku Pałacu Huis ten Bosch, a zaręczyny oficjalnie ogłoszono 31 marca 2001 za pośrednictwem przekazu telewizyjnego[19]. Książę przyznał potem, że oświadczył się swojej wybrance w języku angielskim, aby mieć pewność, że zostanie zrozumiany[20]. Para planowała przesunąć ogłoszenie swoich zaręczyn, aby nie przyćmić zbliżającego się ślubu księcia Konstantyna, ale zainteresowanie mediów nie pozwoliło na utrzymanie tajemnicy.

17 maja 2001 Maksyma otrzymała obywatelstwo holenderskie; utrzymała również obywatelstwo argentyńskie[21]. 4 lipca 2001 rządy wszystkich państw wchodzących w skład Królestwa Niderlandów wydały zgodę na ślub następcy tronu, która była niezbędna, by Wilhelm-Aleksander mógł pozostać w linii sukcesji.

25 stycznia 2002 królowa Beatrycze wydała dekret, w którym ustanowiono, że Maksyma otrzyma po ślubie tytuły Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Niderlandów i Księżnej Oranii-Nassau, a ewentualne dzieci pochodzące z tego małżeństwa otrzymają tytuły Ich Królewskich Wysokości Książąt Niderlandów i Książąt Oranii-Nassau. Ojciec przyszłej księżnej nie otrzymał zgody na udział w jej ślubie, natomiast matka zdecydowała nie uczestniczyć w wydarzeniu bez swojego męża[22].

31 stycznia 2002 w Pałacu Królewskim w Amsterdamie miał miejsce obiad dla ponad 500 gości, przybyłych na ślub oraz z okazji 64. urodzin królowej.

2 lutego 2002 para zawarła cywilny związek małżeński w Beurs van Berlage w Amsterdamie. Ceremonii przewodniczył Job Cohen, burmistrz Amsterdamu. Tego samego dnia o godzinie 11:30 miał miejsce ślub w wierze protestanckiej w Nieuwe Kerk w Amsterdamie. Księżna Maksyma pozostała po ślubie wyznania rzymskokatolickiego. Po uroczystości para książęca przejechała karetą ulicami miasta, a następnie wystąpiła na balkonie Pałacu Królewskiego, gdzie zaprezentowała zgromadzonym pierwszy pocałunek. Przyjęcie weselne odbyło się w pałacu. W ostatniej chwili z udziału w nim zrezygnował ojciec pana młodego, książę Klaus, który zmagał się z problemami zdrowotnymi i zmarł kilka miesięcy później. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele wielu panujących rodzin królewskich i książęcych.

Przez godziną 18:00 małżonkowie opuścili przyjęcie weselne i udali się w podróż poślubną do Szwajcarii, Argentyny i Nowej Zelandii[23].

18 czerwca 2003 rodzina królewska ogłosiła pierwszą ciążę księżnej Maksymy z porodem przyszłego następcy tronu oczekiwanym w styczniu 2004[24]. We wrześniu poinformowano, że księżna zaprzestaje wykonywania oficjalnych obowiązków z powodu swojego stanu zdrowia, natomiast w październiku oświadczono, że dziecko urodzi się o miesiąc wcześniej z powodu stanu przedrzucawkowego[25]. Córka pary królewskiej przyszła na świat 7 grudnia 2003 o godzinie 17:01 w szpitalu Bronovo w Hadze[26]. Dziewczynka otrzymała imiona Katarzyna-Amalia Beatrycze Carmen Wiktoria i zajęła drugie miejsce w sukcesji niderlandzkiego tronu[27]. W 2013, po abdykacji swojej babki, otrzymała tytuł księżnej Oranii i została następczynią swojego ojca.

28 grudnia 2004 ogłoszono, że w lipcu 2005 księżniczka Katarzyna-Amalia będzie miała brata albo siostrę[28]. Druga córka księżnej i księcia Oranii urodziła się 26 czerwca 2005 o godzinie 14:40 w szpitalu Bronovo w Hadze[29]. Dziewczynka otrzymała imiona Aleksja Juliana Marcela Laurentien i zajęła trzecie miejsce w linii sukcesji holenderskiego tronu.

25 września 2006 poinformowano o trzeciej ciąży księżnej Maksymy[30]. Trzecia córka pary królewskiej, księżniczka Ariana Wilhelmina Maksyma Ines, przyszła na świat 11 kwietnia 2007 w szpitalu Bronovo w Hadze[31] i zajęła czwarte miejsce w linii sukcesji holenderskiego tronu.

Księżna Oranii

[edytuj | edytuj kod]
Holenderska rodzina królewska

W październiku 2006 uczestniczyła w dyplomatycznej wizycie do Australii i Nowej Zelandii[32].

W 2007, będąc w zaawansowanej ciąży, księżna odwiedziła Kanadę, Turcję i Norwegię[33].

W październiku 2011 książę i księżna byli gośćmi króla i królowej Bhutanu[34].

Reprezentowała dwór niderlandzki w: 70. urodzinach króla Norwegii Haralda V (Oslo, 2007)[35].

Królowa Niderlandów

[edytuj | edytuj kod]

28 stycznia 2013 królowa Beatrycze ogłosiła za pośrednictwem telewizji swoją abdykację na rzecz syna, księcia Wilhelma-Aleksandra[36]. Dwa dni później Maksyma, która wskutek tej decyzji miała zostać królową, skomentowała, że jest to dla niej ogromny zaszczyt odziedziczyć tron po teściowej[37]. Rodzice księżnej nie otrzymali zgody na udział w ceremonii koronacji ze względu na polityczną przeszłość jej ojca[38].

18 kwietnia książę i księżna Oranii udzielili specjalnego wywiadu telewizyjnego w związku z objęciem przez nich tronu, a przyszły król ujawnił, że zamierza panować pod imieniem Wilhelm-Aleksander, a nie – jak oczekiwano – Wilhelm IV[39].

30 kwietnia królowa Beatrycze podpisała akt abdykacji w Pałacu Królewskim w Amsterdamie[40], a Wilhelm-Aleksander został królem Niderlandów[41]. Maksyma otrzymała tytuł Jej Królewskiej Mości Królowej Niderlandów, a następczynią tronu została jej najstarsza córka, księżniczka Katarzyna-Amalia. Następnie miała miejsce ceremonia koronacji pary królewskiej, która odbyła się w Nieuwe Kerk w Amsterdamie. W uroczystości brali udział przedstawiciele wielu zagranicznych rodzin królewskich i książęcych[42].

6 maja 2013, w swoim pierwszym oficjalnym wystąpieniu od czasu objęcia tronu, królowa Maksyma i król Wilhelm-Aleksander uczestniczyli w nabożeństwie upamiętniającym żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej[43].

We wrześniu para królewska spotkała się w Madrycie z hiszpańskim księciem Filipem i księżną Letycją[44], a w lipcu gościli w Holandii króla Filipa i królową Matyldę z Belgii, których koronacja miała miejsce w lipcu 2013[45].

Jesienią para królewska przebywała z oficjalną wizytą na Karaibach[46].

4 grudnia 2013 niderladzki senat i Izba Reprezentantów ogłosił Maksymę regentką w przypadku śmierci króla Wilhelma-Aleksandra przed ukończeniem przez jego następczynię, księżniczką Katarzynę-Amalię, osiemnastu lat[47].

W styczniu 2014 brała udziału w wizycie prezydenta Francji[48].

W lipcu 2014 razem z mężem obecni byli w czasie ceremonii powitania trumien z ciałami Holendrów, którzy zginęli wskutek zestrzelenia przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium obwodu donieckiego w Ukrainie lotu 17 linii Malaysia Airlines[49].

W październiku 2014 udali się z wizytą do Japonii, gdzie zostali powitani przez cesarzową Michiką, cesarza Akihito, a także następców tronu[50], następnie polecieli do Korei Południowej na zaproszenie prezydent kraju[51].

W styczniu 2015 para królewska przebywała w Polsce, aby wziąć udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau[52]. W marcu 2015 pojechali z oficjalną wizytą do Danii[53], a w maju do Kanady[54]. W październiku zostali przyjęci przez przewodniczącego ChRL i jego żonę w Pekinie, ale królowa musiała wrócić wcześniej do Holandii z powodu nagłego zachorowania na zapalenie nerek i trafiła do szpitala Bronovo[55]. W listopadzie Maksyma odwiedziła Bangladesz[56] i uczestniczyła w dorocznym Remembrance Day w Londynie wraz z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej[57].

W lutym 2016 przebywała z trzydniową wizytą w Pakistanie[58], natomiast w listopadzie razem z mężem odbyła dyplomatyczną podróż do Australii i Nowej Zelandii[59]. Latem rodzina królewska przebywała w Rio de Janeiro, gdzie kibicowała holenderskim sportowcom w rywalizacji w letnich igrzyskach olimpijskich[60].

W kwietniu 2017 brała udział w szczycie Kobiet W 20 w Berlinie, gdzie spotkała się między innymi z Ivanką Trump[61]. W tym samym roku razem z mężem brała udział w oficjalnych wizytach do Portugalii[62] i Włoch[63]. W 2018 para królewska podróżowała do Luksemburga[64] i Wielkiej Brytanii[65][66], a także gościła w Holandii parę królewską Jordanii króla Abdullaha II i królową Ranię[67].

W czerwcu 2019 królowa Maksyma była gościem Royal Ascot i wystąpiła w powozie razem z królową brytyjską Elżbietą II[68]. W październiku para królewska udała się na dyplomatyczną wizytę do Indii, a król Wilhelm-Aleksander sam pilotował samolot, którym przylecieli[69].

21 października 2020 król i królowa w opublikowanym nagraniu przeprosili za rodzinny wakacyjny wyjazd do Grecji[70]. Rodzina królewska nie złamała obowiązujących w czasie pandemii COVID-19 zasad podróżowania, ale spotkała się z krytyką wobec zalecenia niderlandzkiego rządu, by unikać niekoniecznych wyjazdów[71]. W grudniu 2021 praz królewska przeprosiła oficjalnie za złamanie rządowych zaleceń w okresie pandemii z powodu zorganizowania imprezy urodzinowej dla ich najstarszej córki, na której liczba gości przekraczała ilość rekomendowaną przez rządowe zasady bezpieczeństwa[72].

W lipcu 2021 Maksyma i Wilhelm-Aleksander udali się z trzydniową oficjalną wizytą do Niemiec[73], a w listopadzie do Norwegii[74].

Reprezentowała dwór niderlandzki w: nabożeństwie dziękczynnym za księcia Kardama z Bułgarii (Madryt, 2015)[75], ślubie księcia Varmlandu Karola Filipa z Zofią Hellqvist (Sztokholm, 2015)[76], 80. urodzinach króla Norwegii Haralda V (Oslo, 2017)[77], 50. urodzinach księcia koronnego Danii Fryderyka (Kopenhaga, 2018)[78] i nabożeństwie dziękczynnym za Filipa, księcia Edynburga (Londyn, 2022)[79].

Potomkowie

[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. https://www.famechain.com/family-tree/37318/jorge-zorreguieta/marta-lopez-gil.
  2. Ancestry of Maxima Zorreguieta [online], wargs.com [dostęp 2024-04-24].
  3. Jorge Zorreguieta, father of Holland’s Queen Maxima, died aged 89, efe.com, 9 sierpnia 2017 [dostęp 2024-11-21] [zarchiwizowane 2022-02-14] (ang.).
  4. Queen Maxima’s father Jorge Zorreguieta dies at age 89 | NL Times [online], nltimes.nl [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  5. Dutch royals attend funeral of Queen Máxima’s father | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  6. Loading 3rd party ad content [online], smh.com.au [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  7. Queen Máxima’s sister Inés Zorreguieta found dead at home [online], bbc.com [dostęp 2024-04-24].
  8. Dutch Queen Máxima pays emotional tribute to dead sister Inés [online], bbc.com [dostęp 2024-04-24].
  9. Royal family heartache: Queen Maxima attends sister’s funeral in Argentina | World | News | Express.co.uk [online], express.co.uk [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  10. Koning: vrijheid mede te danken aan Polen. telegraaf.nl, 24 czerwca 2014. [dostęp 2014-06-26]. (niderl.).
  11. Niderlandzka Para Królewska w Polsce. prezydent.pl, 24 czerwca 2014. [dostęp 2014-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 maja 2015)].
  12. Zdjęcie z uroczystości wymiany orderów. prezydent.pl, 24 czerwca 2014. [dostęp 2014-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 września 2015)].
  13. Education and work before 2002 | Queen Máxima | Royal House of the Netherlands [online], royal-house.nl [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  14. The Story of Máxima Zorreguieta – Eurochannel [online], eurochannel.com [dostęp 2024-04-24] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-09] (ang.).
  15. Kazimierz Bem: Królewscy kalwini w Holandii. www.ekumenizm.pl, 2003-05-16. [dostęp 2017-09-03]. (pol.).
  16. https://honey.nine.com.au/royals/queen-maxima-king-willem-alexander-how-they-met-controversy/39d88a1b-27cf-4718-825f-bb0be6022701.
  17. https://www.bbc.com/news/world-europe-22340046.
  18. Queen Máxima of the Netherlands | Unofficial Royalty [online], unofficialroyalty.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  19. Engagement of Crown Prince Willem-Alexander of the Netherlands, 2001 | The Royal Watcher [online], royalwatcherblog.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  20. [1] [martwy link]
  21. Wedding of King Willem-Alexander of the Netherlands and Máxima Zorreguieta Cerruti | Unofficial Royalty [online], unofficialroyalty.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  22. https://honey.nine.com.au/royals/queen-maxima-royal-wedding-father-family/09b448e4-6a8d-4d29-9023-17afb20a9954.
  23. Willem-Alexander And Maxima On Honeymoon In Snowy St Moritz | Hello! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  24. Willem-Alexander And Maxima Speak About Their Baby Joy | Hello! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  25. Queen Maxima of the Netherlands: news & photos – HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  26. CNN.com – Dutch princess’s 'dream of a baby’ – Dec. 7, 2003 [online], cnn.com [dostęp 2024-04-24].
  27. Princess Catharina-Amalia? – Expatica Netherlands [online], expatica.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  28. Maxima celebrates legacy of Anne Frank | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  29. Princess Maxima welcomes a baby girl, people.com, 26 czerwca 2005 [dostęp 2024-11-21] [zarchiwizowane 2021-04-20] (ang.).
  30. Princess Maxima pregnant with couple’s 3rd child – Expatica Netherlands [online], expatica.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  31. A Royal Baby Boom [online], cbsnews.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  32. https://people.com/parents/pregnant_prince-5/.
  33. Expectant Maxima keeps up a busy schedule in Turkey | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  34. King of Bhutan welcomes Dutch royals to his homeland | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  35. Princess Maxima celebrating King Harald’s [online], people.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  36. Queen Beatrix of the Netherlands abdicates in favour of her son Prince Willem-Alexander | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  37. Princess Maxima says it’s an „honour” to succeed Queen Beatrix after her abdication. | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  38. Princess Maxima’s parents will watch their daughter become queen on TV | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  39. Prince Willem-Alexander of the Netherlands and his wife Maxima give TV interview ahead of inauguration. | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  40. Dutch inauguration: What now for Queen Beatrix | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  41. Dutch inauguration: Willem-Alexander becomes King with Maxima as his Queen | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  42. Inauguration of King Willem-Alexander, 2013 | The Royal Watcher [online], royalwatcherblog.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  43. King Willem-Alexander and Queen Maxima make first official appearance at Remembrance Day ceremony | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  44. https://www.hellomagazine.com/royalty/2013091814619/queen-maxima-king-willem-alexander-spain-visit/.
  45. Queen Maxima and King Willem-Alexander welcome Queen Mathilde and King Philippe to The Netherlands | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  46. Dutch royals King Willem-Alexander and Queen Maxima on royal tour | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  47. Queen Maxima appointed regent and to take royal responsibilities if husband Willem-Alexander passes away | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  48. Queen Maxima of the Netherlands’ elegant fashion style | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  49. Queen Maxima overcome with grief | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  50. Queen Maxima and King Willem-Alexander on state visit to Japan | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  51. King Willem-Alexander and Queen Máxima in South Korea | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  52. European royals pay their respects at 70th anniversary of Auschwitz liberation | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  53. Queen Máxima of the Netherlands is ravishing in red | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  54. Queen Máxima showcases stylish outfits during first official visit to Canada | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  55. Queen Máxima cuts short China visit after suffering kidney infection | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  56. Queen Máxima of the Netherlands visits Bangladesh | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  57. Kate Middleton and Queen Maxima of the Netherlands pay their respects | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  58. Queen Máxima of the Netherlands visits Pakistan for the first time | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  59. Queen Maxima of the Netherlands shows off her style during visit to New Zealand and Australia | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  60. Dutch royal family make a splash at Rio Olympics | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  61. Ivanka Trump and Queen Maxima twin in florals to discuss female empowerment | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  62. Queen Maxima and King Willem-Alexander’s royal trip to Portugal: see all the highlights | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  63. Queen Maxima looks incredible in gold during final day of state visit to Italy | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  64. Queen Maxima in Luxembourg: Photos of the royal state visit, tiaras, jewels | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  65. Queen Maxima of the Netherlands is stunning in bright pink on day two of London visit | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  66. The Queen welcomes King Willem-Alexander and Queen Maxima of the Netherlands on state visit – live updates | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  67. King Abdullah II and Queen Rania’s Netherlands state visit: All the best photos | HELLO! CA | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  68. Queen Maxima wows in INCREDIBLE floral hat as she re-joins Kate Middleton and the Queen at Royal Ascot | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  69. Royal surprise: King Willem-Alexander pilots own plane to India for state visit with wife Queen Maxima | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  70. Royal couple release heartfelt apology from home after holidaying in Greece | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  71. Royal couple forced to cut short holiday in Greece over criticism | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  72. Royal couple issue apology after breaching COVID-19 rules | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  73. Dutch royals arrive in Germany for 3-day state visit – Times of India [online], indiatimes.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  74. State visit to Norway | News item | Royal House of the Netherlands [online], royal-house.nl [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  75. Queen Letizia and Queen Maxima join royals at Prince Kardam’s memorial service | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  76. Queen Maxima of the Netherlands attends the royal wedding of Prince Carl Philip of Sweden and Sofia Hellqvist… | Príncipe carlos filipe, Estilo real, Famílias reais [online], pinterest.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  77. Sophie Wessex celebrates King Harald and Queen Sonja’s birthdays | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  78. European royalty join Danish royals for Crown Prince Frederik’s glittering 50th birthday gala | HELLO! [online], hellomagazine.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  79. A Service of Thanksgiving for Prince Philip at Westminster Abbey – What Kate Wore [online], whatkatewore.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  80. Prezidentka Slovenskej republiky | Vyznamenania [online], Prezidentka Slovenskej republiky [dostęp 2024-02-12] (słow.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]