Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce 1988 – zawody sportowe zorganizowane przez IAAF w kanadyjskim mieście Greater Sudbury (na Laurentian University Stadium). Impreza trwała od 27 do 31 lipca 1988. Polacy zdobyli 5 medali w tym 2 złote.
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
100 m | Andre Cason Stany Zjednoczone | 10,22 | Sven Matthes NRD | 10,28 | Aleksandr Szłyczkow ZSRR | 10,37 |
200 m | Kevin Braunskill Stany Zjednoczone | 20,87 | Olapade Adeniken Nigeria | 20,88 | Dmitrij Barteniew ZSRR | 20,92 |
400 m | Tomasz Jędrusik Polska | 46,19 | Steve Perry Australia | 46,74 | Anthony Eziuka Nigeria | 46,81 |
800 m | Jonah Birir Kenia | 1:50,03 | Kevin McKay Wielka Brytania | 1:50,79 | Melford Homela Zimbabwe | 1:51,34 |
1500 m | Wilfred Kirochi Kenia | 3:46,52 | Noureddine Morceli Algieria | 3:46,93 | Fermín Cacho Hiszpania | 3:47,31 |
5000 m | Henry Kirui Kenia | 13:54,29 | Mohamed Choumassi Maroko | 13:54,36 | Addis Abebe Etiopia | 13:58,08 |
10 000 m | Addis Abebe Etiopia | 28:42,13 | Bedilu Kibret Etiopia | 28:48,55 | James Songok Kenia | 28:50,42 |
Bieg na 20 km | Metaferia Zeleke Etiopia | 59:27 | Thomas Osano Kenia | 1:00:14 | Abel Gisemba Kenia | 1:00:36 |
110 m przez płotki | Reinaldo Quintero Kuba | 13,71 | Stephen Brown Stany Zjednoczone | 13,73 | Elbert Ellis Stany Zjednoczone | 13,78 |
400 m przez płotki | Kelly Carter Stany Zjednoczone | 49,50 | Mugur Mateescu Rumunia | 50,70 | Wadim Zadojnow ZSRR | 50,88 |
3000 m z przeszkodami | William Chemitei Kenia | 8:41,61 | Matthew Birir Kenia | 8:44,54 | Arto Kuusisto Finlandia | 8:46,42 |
Chód na 10000 m | Alberto Cruz Meksyk | 41:16,11 | Valentí Massana Hiszpania | 41:33,95 | Michaił Chmielnicki ZSRR | 41:38,86 |
4 × 100 m | Stany Zjednoczone Kevin Braunskill Quincy Watts Andre Cason Terrence Warren | 39,27 | Nigeria Abdullah Tetengi Davidson Ezinwa Victor Nwankwo Olapade Adeniken | 39,66 | Wielka Brytania Courtney Rumbolt Lloyd Stapleton Darren Braithwaite Jamie Henderson | 40,06 |
4 × 400 m | Stany Zjednoczone Jesse Carr Chris Nelloms Jerome Williams Ralph Carrington | 3:05,09 | Australia Anthony Ryan Mark Garner Dean Capobianco Steve Perry | 3:07,60 | Jamajka Michael Rose Carey Johnson Anthony Pryce Daniel England | 3:08,00 |
Skok wzwyż | Artur Partyka Polska | 2,28 | Lambros Papakostas Grecja | 2,25 | Park Jae-Hong Korea Południowa Jarosław Kotewicz Polska | 2,22 |
Skok o tyczce | István Bagyula Węgry | 5,65 | Maksim Tarasow ZSRR | 5,60 | Andriej Grudinin ZSRR | 5,30 |
Skok w dal | Luis Bueno Kuba | 7,99 | Saúl Isalgué Kuba | 7,78 | Nai Hui-Fang Chińskie Tajpej | 7,77 |
Trójskok | Władimir Melichow ZSRR | 16,69 | Galin Georgiew Bułgaria | 16,18 | Eugene Greene Bahamy | 16,16 |
Pchnięcie kulą | Ołeksandr Kłymenko ZSRR | 18,92 | Mike Stulce Stany Zjednoczone | 18,47 | Aleksandr Klimow ZSRR | 18,06 |
Rzut dyskiem | Andreas Seelig NRD | 58,60 | Kamy Keshmiri Stany Zjednoczone | 54,68 | Jurij Nesteriec ZSRR | 53,70 |
Rzut oszczepem | Władimir Owczinnikow ZSRR | 77,08 | Steve Backley Wielka Brytania | 75,40 | Jens Reimann NRD | 71,64 |
Rzut młotem | Wadim Kolesnik ZSRR | 69,52 | Oleg Poljuszik ZSRR | 69,00 | Thomas Hommel NRD | 66,06 |
Dziesięciobój | Michael Kohnle Niemcy | 7729 | Robert Změlík Czechosłowacja | 7659 | Eduard Hämäläinen ZSRR | 7596 |
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
100 m | Diana Dietz NRD | 11,18 | Katrin Krabbe NRD | 11,23 | Liliana Allen Kuba | 11,36 |
200 m | Katrin Krabbe NRD | 22,34 | Diana Dietz NRD | 22,88 | Liliana Allen Kuba | 22,97 |
400 m | Grit Breuer NRD | 51,24 | Maicel Malone Stany Zjednoczone | 52,23 | Olga Moroz ZSRR | 53,20 |
800 m | Birte Bruhns NRD | 2:00,67 | Catalina Gheorghiu Rumunia | 2:01,96 | Dorota Buczkowska Polska | 2:02,94 |
1500 m | Doina Homneac Rumunia | 4:12,94 | Snežana Pajkić Jugosławia | 4:16,19 | Yvonne van der Kolk Holandia | 4:16,35 |
3000 m | Ann Mwangi Kenia | 9:13,99 | Fernanda Ribeiro Portugalia | 9:15,33 | Yvonne Lichtenfeld NRD | 9:16,02 |
10 000 m | Jane Ngotho Kenia | 33:49,45 | Olga Nazarkina ZSRR | 33:50,03 | Mónica Gama Portugalia | 34:16,13 |
100 m przez płotki | Aliuska López Kuba | 13,23 | Birgit Wolf Niemcy | 13,51 | Żanna Gurbanowa ZSRR | 13,64 |
400 m przez płotki | Antje Axmann NRD | 57,47 | Ann Maenhout Belgia | 57,58 | Silvia Rieger Niemcy | 57,88 |
Chód na 5000 m | María Cruz Díaz Hiszpania | 21:51,31 | Olga Sánchez Hiszpania | 21:58,17 | Maria Grazia Orsani Włochy | 22:04,74 |
4 × 100 m | NRD Grit Breuer Katrin Krabbe Diana Dietz Kathrin Henke | 43,48 | Kuba Eusebia Riquelme Liliana Allen Aliuska López Ana Valdivia | 44,04 | Stany Zjednoczone Angela Burnham Kendra Mackey Frenchie Holmes Esther Jones | 44,27 |
4 × 400 m | NRD Manuela Derr Stefanie Fabert Anke Wöhlk Grit Breuer | 3:28,39 | Stany Zjednoczone Keisha Demas Stephanie Saleem Kendra Mackey Teri Smith | 3:31,48 | ZSRR Tatjana Mowczan Wiktoria Miłosierdowa Olga Burkanowa Olga Moroz | 3:31,89 |
Skok wzwyż | Galina Astafei Rumunia | 2,00 | Jelena Jelesina ZSRR | 1,96 | Karen Scholz NRD | 1,92 |
Skok w dal | Fiona May Wielka Brytania | 6,88 | Anu Kaljurand ZSRR | 6,78 | Joanne Wise Wielka Brytania | 6,69 |
Pchnięcie kulą | Ines Wittich NRD | 18,54 | Heike Rohrmann NRD | 17,84 | Elwira Polakowa ZSRR | 17,10 |
Rzut dyskiem | Ilke Wyludda NRD | 68,24 | Astrid Kumbernuss NRD | 64,08 | Proletka Wojczewa Bułgaria | 58,94 |
Rzut oszczepem | Karen Forkel NRD | 61,44 | Isel López Kuba | 57,86 | Małgorzata Kiełczewska Polska | 57,04 |
Siedmiobój | Swetła Dimitrowa Bułgaria | 6289 | Jelena Pietuszkowa ZSRR | 6102 | Peggy Beer NRD | 6067 |