47. Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się od 2 do 5 czerwca 2011 w Buenos Aires.
Czempionat Ameryki Południowej dziewiąty raz odbył się w Argentynie (poprzednio w 1997), a stolica kraju ugościła zawody szósty raz w historii. Złoci medaliści mistrzostw, za zgodą swoich narodowych federacji, byli zwolnieni z konieczności uzyskania minimum kwalifikacyjnego na mistrzostwa świata (przełom sierpnia i września 2011) i mogli wystąpić na tej imprezie z dzikimi kartami[1].
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Nílson Andrè | 10,35 | Kael Becerra | 10,41 | Sandro Viana | 10,44 |
Bieg na 200 m | Daniel Grueso | 20,90 | Mariano Jiménez | 21,06 | Cristián Reyes | 21,09 |
Bieg na 400 m | Kléberson Davide | 46,74 | Geiner Mosquera | 47,19 | Luis Eduardo Ambrósio | 47,57 |
Bieg na 800 m | Rafith Rodríguez | 1:51,38 | Kléberson Davide | 1:52,42 | Sebastián Vega | 1:52,43 |
Bieg na 1500 m | Leandro Prates Oliveira | 3:45,55 | Hudson de Souza | 3:46,35 | Federico Bruno | 3:47,81 |
Bieg na 5000 m | Javier Carriqueo | 13:58,27 | Vítor Aravena | 13:59,81 | Javier Guarín | 14:00,64 |
Bieg na 10 000 m | Giovani dos Santos | 28:41,02 | Damiao Anselmo de Souza | 28:53,94 | Jhon Tello | 28:56,46 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Hudson de Souza | 8:36,53 | Marvin Blanco | 8:37,02 | Mariano Mastromarino | 8:38,91 |
Bieg na 110 m przez płotki | Matheus Inocêncio | 13,70 | Jorge McFarlane | 13,77 | Paulo César Villar | 13,85 |
Bieg na 400 m przez płotki | Andrés Silva | 49,94 | Mahau Suguimati | 51,11 | Víctor Solarte | 51,13 |
Sztafeta 4 × 100 m | Brazylia Carlos Roberto de Moraes Sandro Viana Nílson Andrè Ailson Feitosa | 39,87 | Kolumbia Isidro Montoya Geiner Mosquera Luis Carlos Nuñez Daniel Grueso | 39,88 | Chile Ignacio Rojas Cristián Reyes Kael Becerra Jorge Rojas | 40,83 |
Sztafeta 4 × 400 m | Brazylia Luis Eduardo Ambrósio Kléberson Davide Wagner Cardoso Hederson Stefani | 3:08,95 | Kolumbia Yeison Rivas Geiner Mosquera Diego Palomeque Rafith Rodríguez | 3:09,67 | Argentyna Josué Iarritú Fabio Martínez Miguel Wilken Mariano Jiménez | 3:13,30 |
Chód na 20 000 m | Andrés Chocho | 1:20:23,8 CR | Gustavo Restrepo | 1:20:36,6 | Yerko Araya | 1:20:47,2 |
Skok w dal | Jorge Mc Farlane | 7,95 | Rafael Mello | 7,85 | Daniel Pineda | 7,82 |
Trójskok | Maximiliano Díaz | 16,51 | Jonathan Henrique Silva | 16,45 | Jefferson Sabino | 16,45 |
Skok wzwyż | Diego Ferrín | 2,23 | Guilherme Cobbo | 2,20 | Carlos Layoy | 2,20 |
Skok o tyczce | Fábio da Silva | 5,20[2] | Germán Chiaraviglio | 5,20[3] | Rubén Benítez | 4,90 |
Pchnięcie kulą | Germán Lauro | 19,61 | Edder Moreno | 18,93 | Maximiliano Alonso | 17,95 |
Rzut dyskiem | Ronald Julião | 62,72 CR | Germán Lauro | 59,98 | Jesús Parejo | 57,42 |
Rzut młotem | Juan Ignacio Cerra | 72,12 | Wagner Domingos | 70,65 | Allan Wolski | 66,85 |
Rzut oszczepem (szczegóły) | Arley Ibargüen | 73,61 | Dairon Márquez | 73,15 | Víctor Fatecha | 72,51 |
Dziesięciobój | Luiz Alberto de Araújo | 7944 pkt. CR | Román Gastaldi | 7545 pkt. | Georni Jaramillo | 7051 pkt. |
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Ana Cláudia Lemos | 11,46 | Yomara Hinestroza | 11,63 | Rosemar Coelho | 11,80 |
Bieg na 200 m | Ana Cláudia Lemos | 23,18 | Norma González | 23,22 | Jaílma de Lima | 23,54 |
Bieg na 400 m | Norma González | 52,14 | Yenifer Padilla | 52,55 | Geisa Coutinho | 52,84 |
Bieg na 800 m | Rosibel García | 2:04,76 | Andrea Ferris | 2:05,13 | Muriel Coneo | 2:05,25 |
Bieg na 1500 m | Rosibel García | 4:22,18 | Tatiele de Carvalho | 4:22,94 | Sandra Amarillo | 4:23,94 |
Bieg na 5000 m | Fabiana Cristine da Silva | 15:39,67 CR | Rosa Godoy | 15:43,36 NR | Cruz da Silva | 15:43,91 |
Bieg na 10 000 m | Simone da Silva | 31:59,11 CR | Rosa Godoy | 32:51,10 | Cruz da Silva | 32:53,72 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Ángela Figueroa | 9:58,00 | Eliane Luanda da Silva | 10:22,96 | Jovana de la Cruz | 20:24,67 |
Bieg na 100 m przez płotki | Briggit Merlano | 13,07 | Maíla Machado | 13,22 | Lina Florez | 13,23 |
Bieg na 400 m przez płotki | Jaílma de Lima | 57,13 | Princesa Oliveros | 58,07 | Deborah Rodríguez | 58,63 |
Sztafeta 4 × 100 m | Kolumbia Eliecith Palacios Alejandra Idrobo Yomara Hinestroza Norma González | 44,11 | Brazylia Rosemar Coelho Neto Vanda Gomes Ana Cláudia Silva Franciela Krasucki | 44,56 | Chile María Carolina Díaz María Fernanda Mackenna Isidora Jiménez Daniela Pavez | 46,42 |
Sztafeta 4 × 400 m | Brazylia Geisa Coutinho Aline dos Santos Joelma Sousa Jaílma de Lima | 3:31,66 | Kolumbia Alejandra Idrobo Evelys Aguilar Princesa Oliveros Yenifer Padilla | 3:37,66 | Chile Javiera Errazuriz Isidora Jiménez Paula Goni María Fernanda Mackenna | 3:49,51 |
Chód na 20 000 m | Ingrid Hernandez | 1:32:09,4 CR | Milángela Rosales | 1:32:17,6 | Arabelly Orjuela | 1:32:48,7 |
Skok w dal | Maurren Maggi | 6,52 | Keila Costa | 6,45 | Caterine Ibargüen | 6,45 |
Trójskok | Caterine Ibargüen | 14,59w | Keila Costa | 13,96 | Gisele de Oliveira | 13,43 |
Skok wzwyż | Marielys Rojas | 1,80 | Betsabé Páez | 1,77 | Aline Fernanda Santos | 1,77 |
Skok o tyczce | Fabiana Murer | 4,70 WL CR | Karla da Silva | 4,00 | Milena Agudelo | 3,90 |
Pchnięcie kulą | Natalia Ducó | 17,15 | Elisângela Adriano | 16,55 | Ángela Rivas | 16,15 |
Rzut dyskiem | Andressa de Morais | 57,54 | Karen Gallardo | 54,91 | Fernanda Borges | 54,18 |
Rzut młotem | Jennifer Dahlgren | 72,70 CR | Eli Johana Moreno | 68,53 | Rosa Rodríguez | 67,28 |
Rzut oszczepem | María Lucelly Murillo | 55,85 | Leryn Franco | 55,66 | Alessandra Resende | 54,61 |
Siedmiobój | Vanessa Spínola | 5428 pkt. | Agustina Zerboni | 5226 pkt. | Melry Neri Caldeira | 5208 pkt. |
Podczas mistrzostw ustanowiono 12 krajowych rekordów w kategorii seniorów:
Zawodnik | Reprezentacja | Konkurencja | Rezultat |
Jhon Cusi | Peru | bieg na 10 000 m | 28:56,50 |
Giraldo Gerar | Kolumbia | bieg na 3000 m z przeszkodami | 8:44,48 |
Maximiliano Díaz | Argentyna | trójskok | 16,51 |
Andrés Chocho | Ekwador | chód na 20 000 m | 1:20:23,8[4] |
Gustavo Adolfo Restrepo | Kolumbia | chód na 20 000 m | 1:20:36,6 |
Yerko Araya | Chile | chód na 20 000 m | 1:20:47,2 |
Rosa Godoy | Argentyna | bieg na 5000 m | 15:43,36 |
Rosa Godoy | Argentyna | bieg na 10 000 m | 32:51,10 |
Leryn Franco | Paragwaj | rzut oszczepem | 55,66 |
Ingrid Hernández | Kolumbia | chód na 20 000 m | 1:32:09,4[4] |
Milángela Rosales | Wenezuela | chód na 20 000 m | 1:32:17,6 |
Yadira Guamán | Ekwador | chód na 20 000 m | 1:33:18,0 |
- EduardoE. Biscayart EduardoE., South American Championships return to Buenos Aires [online], iaaf.org [dostęp 2011-06-02] (ang.).
- EduardoE. Biscayart EduardoE., Murer vaults to world season leading 4.70m in Buenos Aires - South American Championships Day 1 [online], iaaf.org [dostęp 2011-06-03] (ang.).
- EduardoE. Biscayart EduardoE., Cerra wins ninth Hammer Throw title in Buenos Aires – South American Champs Day 2 [online], iaaf.org [dostęp 2011-06-04] (ang.).
- EduardoE. Biscayart EduardoE., Windy 14.59m Triple Jump for Ibargüen in Buenos Aires – South American Champs, Day 3 [online], iaaf.org [dostęp 2011-06-05] (ang.).
- EduardoE. Biscayart EduardoE., Brazil retains South American title in Buenos Aires – Final Day [online], iaaf.org [dostęp 2011-06-06] (ang.).
- 47th Campeonato Sudamericano de Atletismo, South American Championships Buenos Aires ARG 2 - 5 June 2011 [online], tilastopaja.org [dostęp 2011-06-08] (ang.).