Ożaglowanie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ożaglowanie – wszystkie żagle na statku żaglowym.

Ożaglowanie rejoweprostokątny lub trapezowy żagiel rozpięty poniżej poziomej belki zwanej reją, reja zamocowana jest do masztu poprzecznie do osi podłużnej żaglowca, żagle rejowe mogą być obracane wokół masztu w niewielkim zakresie (do kilkudziesięciu stopni) tym samym żaglowiec z ożaglowaniem rejowym nie może pływać ostro pod wiatr.

W ożaglowaniu rejowym stosuje się zazwyczaj wysokie maszty z kilkoma piętrami rej. Odmianą ożaglowania rejowego jest ożaglowanie parawanowe, w którym na maszcie znajduje się pojedynczy czworoboczny, wydłużony w pionie żagiel. Ten typ ożaglowania zastosowano na RV Oceania.

Ożaglowanie bermudzkie (Marconi)trójkątny żagiel rozpięty między masztem i bomem, obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj ożaglowania, umożliwia żeglowanie zarówno z wiatrem jak i bardzo ostro na wiatr.
Ożaglowanie gafloweczworokątny żagiel rozpięty z boku masztu pomiędzy poziomym bomem na dole i ukośnym gaflem (lub rożcem) na górze, gafel opiera się o maszt gardą.
Ożaglowanie gaflowe z topslem - odmianą żagla gaflowego jest żagiel gaflowy z topslem.
Ożaglowanie łacińskietrójkątny żagiel rozpięty poniżej długiej ukośnej rejki, rejka zamocowana jest jednym końcem w okolicy dziobu.
Ożaglowanie arabskie - zbliżone do łacińskiego, rejka nie schodzi tak nisko przy dziobie łodzi.
Ożaglowanie rozprzowe - czworokątny żagiel zamocowany z boku masztu i rozpięty dzięki rozprzy, która biegnie od masztu (na dole) po przekątnej żagla do jego narożnika (na górze).
Ożaglowanie lugrowe - czworokątny żagiel rozpięty pomiędzy rejką na górze a bomem na dole, rejka zamocowana jest do masztu ukośnie i niesymetrycznie, żagiel lugrowy może również nie mieć bomu.
Ożaglowanie lugrowe chińskie - odmianą żagla lugrowego jest żagiel lugrowy chiński (zobacz też: dżonka).
Ożaglowanie guari (huari) – podobne do gaflowego, ale gafel (gunter lik) jest umieszczony prawie pionowo i powyżej masztu, tak że nie ma miejsca na topsel.
Ożaglowanie polinezyjskie - żagiel rozpięty pomiędzy dwoma łukowatymi drzewcami złączonymi jednym końcem (wyglądem przypominają kleszcze kraba) i zamocowanymi do stosunkowo niskiego masztu, wspólny koniec drzewc zamocowany jest w okolicy dziobu.
Ożaglowanie nowogwinejskie - kształt żagla taki jak żagla polinezyjskiego z tą różnicą, że kleszcze wspólnym końcem zamocowane są w pobliżu podstawy masztu.
Ożaglowanie hawajskie - kleszcze ukształtowane są z jednego łukowatego drzewca i masztu.
Ożaglowanie melanezyjskie - prostokątny żagiel rozpięty pomiędzy dwoma drzewcami przebiegającymi skośnie od środka łodzi na zewnątrz w kierunku rogów żagla.
Ożaglowanie nowozelandzkie – trójkątny żagiel rozpięty pomiędzy drzewcami jak w żaglu melanezyjskim.

Nietypowe

[edytuj | edytuj kod]

Skrzydło - zamocowane (pionowo lub prawie pionowo) na pokładzie łodzi skrzydło lub inne urządzenie o profilu lotniczym.

Rotor Flettnera - pionowo ustawiony walec napędzany silnikiem wykorzystujący efekt Magnusa.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]