Pałac w Kamieńcu (województwo warmińsko-mazurskie) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pałac w Kamieńcu
Zabytek: nr rej. 69/49 z 11.09. 1949 oraz K/47 z 4.05.1959
Ilustracja
Pałac w Kamieńcu, stan obecny
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Kamieniec

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

późnobarokowy

Architekt

Jan von Collas

Ukończenie budowy

1720

Zniszczono

22 stycznia 1945

Pierwszy właściciel

Albrecht Konrad Finck von Finckenstein

Położenie na mapie gminy Susz
Mapa konturowa gminy Susz, u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Kamieńcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Kamieńcu”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Kamieńcu”
Położenie na mapie powiatu iławskiego
Mapa konturowa powiatu iławskiego, u góry nieco na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac w Kamieńcu”
Ziemia53°46′17,616″N 19°22′37,487″E/53,771560 19,377080

Pałac w Kamieńcu – zabytkowy[1] pałac w miejscowości Kamieniec (województwo warmińsko-mazurskie).

Późnobarokowy obiekt wybudowany na zlecenie Albrechta Konrada Fincka von Finckenstein (1660–1735) w pierwszej połowie XVIII w. wedle projektu osiadłego w Prusach Wschodnich angielskiego architekta Jana von Collasa. Wchodził w skład majątku ziemskiego (ordynacji) rodu Finckensteinów. Budowa trwała cztery lata i została zakończona w 1720 roku[2]. Pałac został zbudowany w stylu francuskiego baroku.

Pałac został splądrowany, zdewastowany oraz podpalony w styczniu 1945 roku przez Armię Czerwoną. Pożar strawił cały dach.[3][4]

Architektura

[edytuj | edytuj kod]
Pałac w Kamieńcu w XIX w.

Pałac usytuowany frontem ku zachodowi miał dwa boczne, do przodu wysunięte ryzality (północne i południowe) i środkowy cofnięty, ozdobiony trójkątnym tympanonem, w którym znajduje się herb rodziny Finck von Finckenstein podtrzymywany przez dwa lwy. Powierzchnia założenia architektonicznego pałacu ma wymiary 65,5 × 83,5 m i składa się z dwupiętrowej części środkowej oraz dwupiętrowych skrzydeł bocznych. Nakryty był wysokim, łamanym dachem, krytym dachówką. Wykonane z piaskowca detale architektoniczne nawiązywały do form rokokowych. Mansardowy dach wykonany był z glazurowanej dachówki w kolorze zielonym i miał 12 kominów wylotowych w kolorze lśniącego granatu. Całość dachu zdobiła frontowa attyka, składająca się z czterech rzeźb figuralnych, przedstawiających Alegorię Czterech Pór Roku: Jowisz, Junona, Herkules i Wenera.

W otoczeniu pałacu urządzono na wzór francuski rozległy ogród z romantyczną grotą ogrodową. Do dziś zachowały się fragmenty kanałów łączących go z pobliskim jeziorem – rezerwatem przyrody Gaudy.

Do nowej rezydencji Finckensteinów z racji jej urody, przepychu, bogatego wystroju wnętrz oraz otaczających pałac ogrodów i parku, przylgnęła nazwa wschodniopruskiego Wersalu.

Królowie pruscy w Kamieńcu

[edytuj | edytuj kod]
Pałac w latach 30. XX wieku

Król Prus Fryderyk Wilhelm I, wydając pozwolenie na budowę pałacu, zmienił swym edyktem z 1718 roku nazwę miejscowości Habersdorf na Finckenstein, a jednocześnie nałożył na Finckensteinów obowiązek wydzielenia w nowo zbudowanym pałacu oddzielnego skrzydła, przeznaczonego na rezydencję dla siebie i swej małżonki, potrzebną królewskiej parze podczas ich monarszych podróży z Berlina przez Kwidzyn i Prabuty do Królewca – pałac zlokalizowany był przy XVIII-wiecznym trakcie kurierskim z Berlina do Królewca. W pałacu gościli m.in. Fryderyk Wilhelm I i Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern oraz ich następcy. W roku 1807 od 1 kwietnia do 6 czerwca miał w pałacu swą kwaterę Napoleon Bonaparte; w tym czasie spędził trzy tygodnie ze swą metresą, Marią Walewską. Dzieje tego romansu opisał Marian Brandys w powieści „Kłopoty z panią Walewską”. Do wybuchu II wojny światowej właściciele pałacu pokazywali gościom wnętrze napoleońskiego apartamentu z sypialnią, gdzie dominowało wielkie łoże z baldachimem i zasłonkami z purpurowego jedwabiu[5].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurski [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024.
  2. Bartosz Gondek, To o tym miejscu zachwycony Napoleon powiedział: „Enfin chateau”, czyli „Wreszcie porządny pałac”.
  3. Zabytek.pl [online], pl/pl/obiekty/g-219815/dokumenty/PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_28_EN.525757 [dostęp 2024-04-25] (pol.).
  4. Zabytek.pl [online], pl/pl/obiekty/g-219815/dokumenty/PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_28_EN.525757 [dostęp 2024-04-25] (pol.).
  5. Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury. Przewodnik, Białystok: Agencja TD, 1996. ISBN 83-902165-0-7, s. 147.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]