Pan Samochodzik i Niewidzialni – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pan Samochodzik i Niewidzialni
Autor

Zbigniew Nienacki

Typ utworu

powieść dla młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1977

Wydawca

Wydawnictwo Pojezierze

poprzednia
Pan Samochodzik i Winnetou
następna
Pan Samochodzik i złota rękawica

Pan Samochodzik i Niewidzialnipowieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1977. Utwór wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztukidetektywa noszącego to przezwisko.

Powieść była początkowo opublikowana w Płomyku, w 17 odcinkach w numerach od 1 do 19 z 1977 roku, z ilustracjami Edwarda Lutczyna.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieṡci toczy się wiosną 1974 roku. Do pana Tomasza dołącza nowy współpracownik – pani Monika. Nie podoba mu się fakt, że będzie musiał z kimś pracować i dzielić obowiązki.

Nieoczekiwanie dyrektor Marczak dostaje list od Niemki, Anny von Dobeneck, która wraz ze swoim ojcem ukryła w 1938 roku zbiory doktora Gottlieba. Tomasz wyrusza na Mazury i odwiedza małą wyspę Fort Lyck. Pomagają mu jego przyjaciele – Winnetou i Wielki Bóbr. Wkrótce styka się z szajką Niewidzialnych, doskonałych złodziei dzieł sztuki działających na terenie Europy, Waldemarem Baturą, który nie chce nielegalnie sprzedawać antyków i innymi poszukiwaczami skarbu.

W tej książce Pan Samochodzik nieustannie podróżuje. Finałem jest przekazanie skrzyni ze skarbami do muzeum oraz wydanie przez milicję szefa gangu Niewidzialnych, Mendozy, policji brytyjskiej.

Wydania

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]