Pandoro – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pandoro
{{{alt grafiki}}}
Miejsce powstania

Włochy

Składniki
  • mąka pszenna
  • świeże jaja
  • masło
  • cukier
  • drożdże naturalne
  • cukier puder do posypania

Pandoro – tradycyjne włoskie słodkie ciasto drożdżowe zwane „złotym chlebem”, pochodzące z Werony, najbardziej popularne w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku[1]. Nazwa ciasta wywodzi się od włoskich słów pane, które oznacza chleb oraz oro, oznaczającego złoto[2]. Złoty kolor nadają ciastu duże ilości masła i jajek w nim zawarte[3].

Podstawa tradycyjnego pandoro jest w kształcie ośmioramiennej gwiazdy, a samo ciasto jest złotego koloru[2]. Często podaje się je posypane cukrem pudrem o zapachu wanilii, który w okresie Bożego Narodzenia przypomina zaśnieżone szczyty włoskich Alp[2]. Nie zawiera owoców ani rodzynek[3]. Innym, obok pandoro, popularnym we Włoszech ciastem w okresie świątecznym jest panettone[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pandoro pojawiło się w odległych czasach, produkt dawnej sztuki wypieku chleba. Przez całe średniowiecze biały chleb spożywali wyłącznie bogaci, podczas gdy zwykłych ludzi było stać tylko na czarny chleb, a często nawet nie było to możliwe. Chleby słodkie były zarezerwowane dla szlachty. Chleby wzbogacone jajkiem, masłem i cukrem lub miodem były podawane w pałacach i nazywane były chlebem królewskim lub chlebem złotym.

Początki ciasta pandoro datowane są na XIII wiek, gdzie mogło być ono wypiekane na dworze Sforzów w Weronie, a inspiracją do wypieku pandoro miało być inne ciasto – nadalin[2][4]. Pierwsze wzmianki na temat deseru wyraźnie oznaczonego jako pandoro datuje się na XVIII wiek. Jeszcze w XVIII wieku Wenecja była głównym rynkiem zbytu dla przypraw, a także dla cukru, który zastąpił miód w europejskich ciastach i chlebach produkowanych z ciasta zakwaszonego. To właśnie w Weronie, na terytorium Wenecji, opracowano i udoskonalono recepturę produkcji pandoro, co wymagało stu lat. Współczesna historia tego chleba deserowego rozpoczęła się w Weronie 30 października 1894, kiedy to Domenico Melegatti uzyskał patent na procedurę, która miała być stosowana przy przemysłowej produkcji pandoro[5]. Melegatti do wniosku o patent dołączył rysunek malarza Angelo Dall'Oca Bianci, który namalował ciasto z podstawą w kształcie ośmioramiennej gwiazdy[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Glenn Rinsky, Laura Halpin Rinsky: The Pastry Chef's Companion: A Comprehensive Resource Guide for the Baking and Pastry Professional. Wiley, 2008, s. 202. ISBN 978-0-470-00955-0.
  2. a b c d e Beata Zatońska: Świąteczna włoska wojna na baby. Która zwycięży?. tygodnik.tvp.pl, 25 grudnia 2016. [dostęp 2023-12-03].
  3. a b Colman Andrews: The Country Cooking of Italy. Chronicle Books, 2011, s. rozdział 15 Desserts and Confections: Sweet Somethings. ISBN 978-1-4521-2392-9.
  4. Alessandro Marzo Magno: Panettone. gazzettaitalia.pl, 21 grudnia 2021. [dostęp 2023-12-03].
  5. Chi ha inventato il pandoro?. focusjunior.it, 15 grudnia 2020. [dostęp 2023-12-03]. (wł.).
  6. The history of Pandoro and Panettone, the two kings of Italian Christmas. italia.it. [dostęp 2023-12-03]. (ang.).