Piłka nożna w Rumunii – Wikipedia, wolna encyklopedia
Piłka nożna (rum. Fotbal fot.baˈl) jest najpopularniejszym sportem w Rumunii[1]. Jej głównym organizatorem na terenie Rumunii pozostaje Federația Română de Fotbal (FRF).
Rumuński klub zdobył jeden raz Puchar Europy Mistrzów Krajowych i Superpuchar Europy[2].
W Liga I grają trzy najbardziej znane kluby świata, takie jak Steaua, Dinamo Bukareszt i CFR Cluj.
Rumuńscy menedżerowie zdobyli łącznię 3 tytuły, wygrywając rozgrywki Ligi Mistrzów (dawniej Pucharu Europy). Są to Ștefan Kovács (2) i Emerich Jenei.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Piłka nożna zaczęła zyskiwać popularność w Rumunii w drugiej połowie XIX wieku. W 1879 roku w Aradzie powstał pierwszy rumuński klub piłkarski SG Arad, w 1904 - ASC Olympia Bukareszt, potem następne. Po założeniu rumuńskiej federacji piłkarskiej - FRF (zwaną wtedy Stowarzyszeniem Towarzystw Sportowych w Rumunii (rum. ASAR - Asociaţiunea Societăților Atletice din România) w 1909 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych oficjalnych Mistrzostw Rumunii. Pierwsza edycja startowała w sezonie 1909/10 - końcowe mecze pierwszych piłkarskich mistrzostw odbyły się w grudniu 1909 i w styczniu 1910 roku w Bukareszcie. Trzy pionierskie kluby to Olympia i Colentina z Bukaresztu oraz United z Ploiești. Każda drużyna grała mecze z innymi dwoma klubami, a Olympia București została koronowana na mistrza kraju. W następnych latach turniej został zorganizowany w grupach regionalnych, a zwycięzcy każdej z grup uczestniczących w play-off, a ewentualni zwycięzcy zostali ogłoszeni mistrzami. Od 1909 do 1921 roku mistrzostwa zostały zorganizowane jako rozgrywki pucharowe, a zwycięzca otrzymywał tytuł mistrza Rumunii, z wyjątkiem lat 1916-1919, kiedy to mistrzostwa zawieszono z powodu I wojny światowej.
W sezonie 1921/22 organizowano Mistrzostwa Rumunii. Do 1932 zespoły walczyli w grupach regionalnych, a potem zwycięzcy grup systemem pucharowym wyłaniały mistrza kraju. W sezonie 1932/33 po raz pierwszy wystartowały rozgrywki w Divizia A. W sezonach 1932/33 i 1933/34 zespoły zostały najpierw podzielone na 2 grupy, a potem odbywał się mecz finałowy pomiędzy najlepszymi drużynami, dopiero od sezonu 1934/35 rozgrywki odbywały się w jedynej lidze.
W sezonie 2006/07 liga została przemianowana na Liga I.
Format rozgrywek ligowych
[edytuj | edytuj kod]W obowiązującym systemie ligowym trzy najwyższe klasy rozgrywkowe są ogólnokrajowe (Liga I, Liga II i Liga III). Dopiero na czwartym poziomie pojawiają się grupy regionalne.
Puchary
[edytuj | edytuj kod]Rozgrywki pucharowe rozgrywane w Rumunii to:
- Puchar Rumunii (Cupa României),
- Puchar Ligi (Cupa Ligii României),
- Superpuchar Rumunii (Supercupa României) - mecz między mistrzem kraju i zdobywcą Pucharu.
Reprezentacja narodowa
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ DEZBATERE Cele mai populare sporturi din lume: fotbalul rămâne rege la nivel global, NFL defilează în SUA » Ce sport e cel mai popular în România?. [dostęp 2021-11-05]. (rum.).
- ↑ Romanian Football Federation [online], UEFA, 15 sierpnia 2019 [dostęp 2021-11-05] (ang.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Piłka nożna na stronie ProSport (rum.)
- Piłka nożna na stronie Gazeta Sporturilor (rum.)
- Oficjalna strona FRF (rum.)
- Oficjalna strona Liga I (rum.)