Piotr Pac – Wikipedia, wolna encyklopedia

Piotr Pac
ilustracja
Herb
Gozdawa
Rodzina

Pacowie herbu Gozdawa

Data śmierci

19 lipca 1642

Ojciec

Paweł Pac

Matka

Regina Wołłowicz

Żona

1. Jadwiga Zawiszanka
2. Halszka Szemetówna

Dzieci

1. Jan, Zofia
2. Krzysztof, Wacław, Jerzy, Feliks Jan, Hieronim, Bonifacy Teofil, Michał Kazimierz, Kazimierz, Anna

Piotr Pac herbu Gozdawa (ur. po 1570 roku, zm. 19 lipca 1642 roku) – podskarbi nadworny litewski, wojewoda trocki.

Był synem Pawła Paca i Reginy Wołłowicz. Wykształcenie zdobywał w Akademii Wileńskiej oraz we Włoszech. W 1592 r. został starostą mścisławskim. W 1607 był komisarzem królewskim do wytyczenia granicy między powiatem brasławskim a Kurlandią. Brał udział w wojnie ze Szwecją o Inflanty, w tym także w bitwie pod Kircholmem. W 1613 został mianowany chorążym nadwornym litewskim, w 1635 podskarbim nadwornym litewskim a w 1640 wojewodą trockim.

Jako poseł na sejm koronacyjny 1633 roku wszedł w skład komisji do wojny z Moskwą i organizacji wojska[1]. Poseł na sejm nadzwyczajny 1635 roku, sejm 1640 roku[2].

Dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Jadwiga Zawiszanka, z którą miał syna Jana, kanonika wileńskiego i córkę Zofię, benedyktynkę w Wilnie. Drugą żoną była Halszka Szemetówna, córka Wacława Melchiora Szemeta. Miał z nią 8 synów i córkę: Krzysztofa, Wacława, Jerzego bernardyna, Feliksa Jana podkomorzego wielkiego litewskiego, Hieronima Dominika, Bonifacego Teofila oboźnego wielkiego litewskiego, Michała Kazimierza hetmana wielkiego litewskiego, Kazimierza biskupa żmudzkiego i Annę.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Andrzej Korytko, Sejm koronacyjny Władysława IV Wazy wobec problemów na Ukrainiew: Echa Przeszłości t. XVI, Olsztyn 2015, s. 73.
  2. Jan Dzięgielewski, Izba poselska w systemie władzy Rzeczypospolitej w czasach Władysława IV, Warszawa 1992, s. 175.