Polski Instytut Naukowy w Ameryce – Wikipedia, wolna encyklopedia

Polski Instytut Naukowy w Ameryce
Polish Institute of Arts and Sciences of America
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Nowy Jork

Adres

208 East 30th Street
Nowy Jork, NY 10016

Data założenia

1942

Dyrektor

Prezes dr Robert Blobaum

Położenie na mapie Manhattanu
Mapa konturowa Manhattanu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Polski Instytut Naukowy w Ameryce”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Polski Instytut Naukowy w Ameryce”
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Polski Instytut Naukowy w Ameryce”
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa konturowa Nowego Jorku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Polski Instytut Naukowy w Ameryce”
Ziemia40°44′34,066″N 73°58′46,150″W/40,742796 -73,979486
Strona internetowa

Polish Institute of Arts and Sciences of America – PIASA (Polski Instytut Nauk i Sztuk, Polski Instytut Naukowy w Ameryce) – polonijna instytucja naukowa i dydaktyczna o charakterze organizacji non-profit, mająca siedzibę w Nowym Jorku na Manhattanie.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Instytut powstał podczas II wojny światowej, w 1942. Jego założycielami byli znani polscy naukowcy, m.in. antropolog Bronisław Malinowski, historycy Oskar Halecki i Jan Kucharzewski, papirolog Rafał Taubenschlag, geograf i podróżnik Henryk Arctowski i poeta Jan Lechoń. Działalność instytutu miała być kontynuacją Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, która po rozpoczęciu niemieckiej okupacji została zlikwidowana. Instytut był w latach 1942–1945 subwencjonowany[1] przez Rząd RP na uchodźstwie, co było podstawą finansową jego działalności. Po wycofaniu w lipcu 1945 międzynarodowego uznania dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji ustaleń konferencji jałtańskiej Instytut odmówił podporządkowania się rządowi w Warszawie i domagał się wolności badań w ramach PAU. W konsekwencji członkowie Instytutu zostali w 1949 wykluczeni z działającej w Krakowie Polskiej Akademii Umiejętności. Po zakończeniu monopartyjnych rządów komunistycznych w Polsce w 1989 podjęto współpracę z odnowioną w Krakowie PAU.

Instytut stawia sobie za cel informowanie amerykańskiego społeczeństwa o Polsce i jej dziedzictwie kulturowym, jak również wzmacnianie polsko-amerykańskich relacji.

Na liście członków Instytutu znajduje (lub znajdowało) się ok. 1 500 nazwisk, w tym: Zbigniew Brzeziński, Stanisław Skrowaczewski, Aleksander Wolszczan, Hilary Koprowski, Michael Novak, oraz nobliści – Roald Hoffmann, Czesław Miłosz i Frank Wilczek.

PIASA utrzymuje polską bibliotekę oraz archiwa, wydaje też kwartalnik naukowy pt „The Polish Review”.

Prezesi PIASA

[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorzy wykonawczy

[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze generalni

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Elżbieta Kieszczyńska: Dom polskiej nauki i tradycji, kwart. Twój Dom, nr 9 Zima 2007, [w:] [1]
  • Damian Stanisław Wandycz, Polski Instytut Naukowy w Ameryce. W trzydziestą rocznicę 1942–1972, Nowy Jork: Polski Instytut Naukowy 1974.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. 106 000 USD od maja 1942 do lipca 1945.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]