Skocznia narciarska na Pięknej Górze – Wikipedia, wolna encyklopedia

Skocznia na Pięknej Górze
Punkt konstrukcyjny K37
Państwo

 Polska

Miejscowość

Konikowo w gminie Gołdap

Data otwarcia

1964

Igelit

brak

Rekord

41,5 m

(1964)

Polska Wojciech Zabawa

Najdłuższy skok

41,5 m

(1964)

Wojciech Zabawa

Położenie na mapie gminy Gołdap
Mapa konturowa gminy Gołdap, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Skocznia na Pięknej Górze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Skocznia na Pięknej Górze”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Skocznia na Pięknej Górze”
Położenie na mapie powiatu gołdapskiego
Mapa konturowa powiatu gołdapskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Skocznia na Pięknej Górze”
Ziemia54°16′53,04″N 22°17′32,89″E/54,281400 22,292470

Skocznia narciarska na Pięknej Górze – nieczynna skocznia narciarska położona na Pięknej Górze (Gołdapskiej Górze, 272 m n.p.m., Wzgórza Szeskie) na terenie miejscowości Konikowo w gminie Gołdap.

Skocznia powstała z inicjatywy Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Gołdapi (którego przewodniczącym był Lech Iwanowski, gołdapski animator sportu, przez lata komandor Biegu Jaćwingów). Inicjatywę tę, z początków lat 60., poparło Prezydium Powiatowej Rady Narodowej z przewodniczącym Witoldem Kułakowskim. Projekt dokumentacji budowlanej opracował mgr inż. arch. Jerzy Muniak z Krakowa, twórca wielu profili polskich skoczni narciarskich, a wykonawcami byli rzemieślnicy pod kierunkiem (według pamięci Lecha Iwanowskiego) Henryka Przestrzelskiego[1].

Zakończenie robót budowlanych nastąpiło w 1963 roku. Na początku 1964 roku na Pięknej Górze oddano do użytku drewnianą skocznię narciarską o punkcie konstrukcyjnym 37 m. Pierwszy konkurs skoków odbył się podczas VI Pucharu Nizin w dniach 14–16 lutego 1964 roku. Startowali między innymi skoczkowie z województwa białostockiego. Gołdap reprezentowali m.in.: Wolfgang Fieweg, Walerian Orański, Eugeniusz Zduniewicz, Stanisław Skierś i wielu młodszych skoczków. Białystok reprezentował Stanisław Ptak. Warszawę reprezentowali m.in.: Wojciech Zabawa i Jerzy Góralczyk. Rekordzistą skoczni został Wojciech Zabawa (WKN Warszawa), który skoczył na odległość 41,5 m[1].

Skocznia w kolejnych latach wielokrotnie (ostatni raz w roku 1977, IX edycja[1]) gościła Puchar Nizin. Obiekt przestał być używany w roku 1988. W późniejszym czasie kilkakrotnie rozpatrywano możliwą przebudowę skoczni, jednak dotychczas do niej nie doszło[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Z naszego archiwum: skoki narciarskie w Gołdapi. Wspomnienie po 53. latach [online], www.goldap.org.pl, 30 marca 2017 [dostęp 2022-02-20].
  2. Skocznie narciarskie. Archiwum. Gołdap [online], www.skisprungschanzen.com [dostęp 2022-02-20].