Slovácky Verbuňk – Wikipedia, wolna encyklopedia
Slovácky Verbuňk[a] (słow. verbunk[1]) – improwizowany taniec ludowy o skocznym charakterze, wykonywany przez chłopców i mężczyzn z regionu Slovácko w Czechach i w Słowacji.
Opis
[edytuj | edytuj kod]Nazwa tańca verbuňk pochodzi od niem. Werbung (pol. pobór do wojska)[2]. Historia tańca sięga XVIII w., kiedy do armii rekrutowano również zawodowych tancerzy[2][3]. Slovácky Verbuňk wyodrębnił się jako samodzielny taniec w drugiej połowie XIX w., przy czym rozwinęło się sześć typów regionalnych charakteryzujących się różnorodnością figur (skoków, przeskakiwania, przysiadów, wypadów, kucania, klaskania, stukania obcasami itp.) i rytmów tanecznych[3][2].
Slovácky Verbuňk jest improwizowanym tańcem o skocznym charakterze wykonywanym przez chłopców i mężczyzn z regionu Slovácko – południowych Moraw i okręgu Zlin[2]. Tancerze tańczą do muzyki zwanej pieśniami nowo-węgierskimi, a taniec składa się z trzech części[2]. Na początku śpiewana jest pieśń, następnie rozpoczyna się taniec wolnymi krokami, które stopniowo przechodzą w coraz szybsze. Taniec nie ma ustalonego układu choreograficznego, ma spontaniczny, improwizowany charakter[2]. Jednym z jego elementów jest konkurs podskoków[2]. Tancerze tańczą w grupie, lecz każdy wykonuje własny, improwizowany układ choreograficzny[2].
Podczas dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury Ludowej w miejscowości Strážnice odbywa się konkurs na najlepszego tancerza wykonującego Slovácky Verbuňk[3][2].
W 2005 roku Slovácky Verbuňk został proklamowany arcydziełem ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[2].
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Nazwa za Czeskim Narodowym Instytutem Kultury Ludowej (czes. Národní ústav lidové kultury), zob. Slovácký verbuňk, Polski Komitet UNESCO podaje Slovácko Verbuňk, zob. Republika Czeska
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Dana Kľučárová , Verbunk [online], Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru [dostęp 2018-07-22] (słow.).
- ↑ a b c d e f g h i j UNESCO ICH: Slovácko Verbuňk, recruit dances. [dostęp 2014-04-08]. (ang.).
- ↑ a b c Národní ústav lidové kultury: Slovácký verbuňk. [dostęp 2015-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-26)]. (cz.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- UNESCO: Slovácko Verbuňk, Recruit Dances. [w:] Youtube [on-line]. [dostęp 2015-04-07]. (ang.).