Szkoła Główna Służby Zagranicznej – Wikipedia, wolna encyklopedia

Szkoła Główna Służby Zagranicznej
Ilustracja
Siedziba b. Szkoły Głównej Służby Zagranicznej, obecnie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej przy ul. Wawelskiej 56 w Warszawie
Data założenia

1950

Data likwidacji

1961

Typ

państwowa uczelnia niepubliczna

Państwo

 Polska

Adres

Warszawa
ul. Wawelska 56

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Szkoła Główna Służby Zagranicznej”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szkoła Główna Służby Zagranicznej”
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Szkoła Główna Służby Zagranicznej”
Ziemia52°13′00,120″N 20°59′22,902″E/52,216700 20,989695

Szkoła Główna Służby Zagranicznej (SGSZ) – istniejąca w latach 1950–1961 w Warszawie uczelnia z siedzibą przy ul. Wawelskiej 56. Mieściła się w budynku przedwojennej Szkoły a od 1939 Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Obecnie jest to siedziba Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Główna Służby Zagranicznej stanowiła kontynuację działającej do 1950 Akademii Nauk Politycznych, z filią w Sopocie, która w 1946 została przekształcona w państwową szkołę akademicką[1]. Uczelnia została wówczas podzielona na cztery wydziały – dyplomatyczno-konsularny, administracyjny, nauk społecznych i dziennikarski. W 1950 szkołę po raz kolejny przekształcono, stała się wówczas Szkołą Główną Służby Zagranicznej[2].

Celem SGSZ było kompleksowe szkolenie przyszłych kadr polskiej, powojennej dyplomacji. Obecnie jej działalność budzi mieszane oceny. Z jednej strony stanowiła miejsce kształcenia kadr dla autorytarnego państwa, ale z drugiej jej absolwenci uważani byli na forum międzynarodowym za wysokiej klasy fachowców, zaś wielu z nich stanęło potem w pierwszym rzędzie twórców polskiej nauki o stosunkach międzynarodowych, m.in. prof. Józef Kukułka, prof. Janusz Symonides czy prof. Stanisław Parzymies.

Jej zadania przejmowało stopniowo w kolejnych latach Podyplomowe Studium Służby Zagranicznej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR (1957–1984), zastąpione przez Centrum Kształcenia Służby Zagranicznej Akademii Nauk Społecznych (1984–1990).

Do tradycji tych nawiązuje Akademia Dyplomatyczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w latach 2012-2021 stanowiąca część Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Znani absolwenci

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Szkoły Głównej Służby Zagranicznej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]